Izraelci nepustili muslimy na Chrámovou horu, při střetech zemřeli tři lidé

  • 748
U jeruzalémského Starého města zemřeli při střetech s izraelskou policií tři Palestinci a dalších více než dvě stě lidí utrpělo zranění. Důvodem střetů nejen v Jeruzalémě, ale i v Betlémě na Západním břehu Jordánu jsou omezení u posvátné Chrámové hory. Izrael v pátek nově zakázal vstup mužům pod 50 let a rozhodl, že kritizované detektory kovů neodstraní.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v pátek oznámil, že přerušuje veškeré styky s Izraelem, dokud detektory neodstraní. Informovaly o tom agentury Reuters, AFP a AP.

Podle izraelského listu Times of Israel střety vypukly ve východním Jeruzalémě a v Betlémě na Západním břehu Jordánu poté, co se muslimové chtěli dostat na Chrámovou horu ve Starém městě Jeruzaléma.

V tom jim však zabránila izraelská policie. Tisíce demonstrantů na policii údajně házelo kameny a lahve s vodou, policisté odpověděli slzným plynem a gumovými projektily. Svatá země na zvládnutí očekávaných protestů u Chrámové hory nasadila více než tři tisíce policistů.

Poslední informace z místa uvádějí, že zemřeli nejméně tři Palestinci a více než 190 lidí bylo zraněno. Palestinská média a agentura AFP uvádějí, že tři muži zemřeli na střelná zranění.

Palestinec ubodal tři Izraelce

Tři mrtvé Izraelce si vyžádal útok Palestince v osadě Halamiš nedaleko Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Během útoku pobodal podle izraelského listu Haarec sedmdesátiletou ženu, muže okolo čtyřicítky a ženu kolem šedesátky. Izraelští zdravotníci nejprve uvedli, že zraněním podlehly dvě osoby, později ale upřesnili, že útok nepřežili všichni zranění.

Ministr zdravotnictví palestinské vlády podle Times of Israel dříve první oběť identifikoval jako sedmnáctiletého Muhammada Mahmúda Šarafa ze čtvrti Silván ve východním Jeruzalémě.

Palestinská média údajně uvádí, že mladíka zastřelil „osadník“, ačkoliv izraelský list upozorňuje, že střelcova identita je zatím neznámá a Palestinci jako osadníka označují každého Izraelce, který na sobě nemá uniformu. Izraelský list Jerusalem Post pak dodává, že Šarafa střelili do krku.

Druhý Palestinec, identifikovaný jako devatenáctiletý Mohammad Hassan Abu Ghanem, na svá zranění zemřel v jeruzalémské nemocnici. Třetím mrtvým je údajně osmnáctiletý Muhammad Lafi, která zemřel na Západním břehu.

Ke Lví bráně, vedoucí do historické části Jeruzaléma, v poledne dorazil v čele jedné skupiny věřících jeruzalémský velký muftí Muhammad Husajn. „Toto bude dlouhá zkouška vůle,“ sdělil věřícím.

15. července 2017

Vyzval je, aby ignorovali vstupy s detektory a modlili se před nimi. „Budeme proti detektorům protestovat tak dlouho, dokud je izraelská vláda nezruší. Vyzývám muslimský svět, aby se k tomuto boji na záchranu Chrámové hory jako místa vyhrazeného výlučně islámu připojil,“ sdělil muftí izraelskému deníku Haarec.

Arabský člen Knesetu, izraelského parlamentu, poslanec Osama Saadi také varoval, že „arabský svět povstane“, pokud Svatá země detektory kovů neodstraní, a že izraelský premiér Benjamin Netanjahu riskuje třetí intifádu.

Napětí kolem Chrámové hory trvá od té doby, co minulý pátek tři Arabové u jedné z bran vedoucí k posvátnému okrsku zabili dva izraelské policisty, jiní policisté pak Araby zastřelili. Izrael poté Chrámovou horu zcela uzavřel, a když ji v sobotu znovu zpřístupnil, byly u vchodů detektory kovů (více zde).

Muslimové však jimi odmítají procházet. V pátek izraelská policie opatření ještě zpřísnila, protože mužům pod padesát let úplně zakázala vstup do Starého města, píše al-Džazíra.

Část západní stěny Chrámové hory tvoří Zeď nářků, pozůstatek židovského Chrámu. Na vrcholu hory stojí kromě dvou největších – Skalního dómu a mešity al-Aksá – řada dalších menších staveb.

Posvátné místo pro židy i muslimy

Chrámová hora je třetím posvátným místem islámu, ale je významná i pro židy, protože tam v minulosti stával jejich Chrám. Podle nynějšího uspořádání tam mohou jednou z bran židé vstupovat, ale mají zakázáno se tam modlit. I proto, že by mohli vstoupit do svatyně dávného Chrámu, čímž by ji mohli znesvětit. Jediné, co z budovy zbylo, je dnešní Zeď nářků, které židé říkají pouze Zeď nebo Západní zeď.

Židovské ortodoxní kruhy se snaží prosadit změnu tohoto opatření a umožnit židům se na místě někdejšího Chrámu modlit, což ale vláda odmítá. Na Chrámové hoře nyní stojí mešita al-Aksá, kam denně směřují muslimští věřící a kde se tradičně konají hlavní páteční modlitby, a muslimská svatyně Skalní dóm.

Izraelská policie posvátné místo ve středu pro židy úplně uzavřela:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue