KOMENTÁŘ: Zradil Trump USA u líček, nebo až u dezertu?

  • 266
V USA explodovala další absurdní aféra, kterou lze zhustit do otázky, zda se Donald Trump a Vladimir Putin před pár dny v Hamburku sešli u platýse se špenátem či hovězích líček, nebo až u dezertu. To je totiž důležité, píše v komentáři redaktor MF DNES Milan Vodička.

Poslední z řady Trumpových skandálů propukl těsně před oslavou (kdyby bylo co slavit) jeho půlročního pobytu v Bílém domě a názorně ukazuje, proč Trumpovo prezidentství za půl roku nikam nedošlo.

Ven se dostala informace, že po dvouhodinovém setkání se Trump a Putin sešli na summitu G20 ještě jednou večer. Na schůzce, o níž se mluví jako o tajné nebo neoznámené. To působí dostatečně spiklenecky.

Kreml: Nešlo o nic tajného

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek prohlásil, že označovat rozhovor mezi Putinem a Trumpem za tajný je prý „absolutně absurdní".

Peskov uvedl, že tématem hovoru u večeře byl zákaz adopcí ruských dětí americkými rodiči, vyhlášený Moskvou koncem roku 2012. Zrušení zákazu ale Peskov vyloučil. Nové setkání prezidentů Trumpa a Putina se podle mluvčího nechystá, „je ale možnost, že se někdy uskuteční".

Vůbec nevadí, že to bylo před očima desítek lidí – předních světových státníků a jejich manželek, protože to bylo při večeři na závěr summitu dvaceti ekonomicky nejsilnějších zemí světa.

Někdy během jídla se Trump, který seděl vedle manželky japonského premiéra, zvedl a šel ke své ženě, která seděla vedle Putina.

Zásadní politický a bezpečnostní spor vypukl o to, co se zrovna jedlo: podle médií to bylo už během hlavních chodů (servíroval se opravdu platýs a líčka), podle Bílého domu až při dezertu. To je důležité pro vykreslení důležitosti celé věci. Podle médií totiž Trump s Putinem mluvil hodinu, podle Bílého domu mnohem kratší dobu.

Obama kritiku nesklidil

Trump je nyní obviňován, že mluvil prostřednictvím ruského tlumočníka (na večeři si každý mohl přivést jen jednoho, Trump měl kvůli japonské sousedce japonského), což je označováno za zásadní porušení bezpečnosti a zájmů USA, protože nikdo neví, co si s Putinem říkal. Za podezřelé je samozřejmě označováno i to, že o kontaktu nebyla vydána žádná zpráva.

Je jedno, že úplně stejně a bez zprávy to na oficiální večeři G20 udělal Barack Obama, který si s Putinem srazil křesla, a hovořili spolu. A že by byl husarský kousek upéct nějakou tajnou dohodu mezi USA a Ruskem přímo před očima Číny, Francie, Británie, Německa, EU a zástupců dalších států, kteří se přitom krmili líčky.

Vladimir Putin a Donald Trump zahájili první společné jednání, a to při...
Barack Obama a Vladimir Putin

Tento „skandál“ je jeden z řady, které se objevují takřka co týden a jsou mikroskopicky pitvány, takže se pro spor o detaily zapomíná na vykonstruovanost celku. Tím se ale ničí Trumpovo prezidentství.

Půl roku v úřadu

Stalo se zajatcem, což ho ochromuje, takže Trump velmi pravděpodobně do konce roku nestihne zaznamenat jediný velký legislativní nebo programový zářez.

Další pokus o reformu zdravotního systému se právě zhroutil, monumentální bilionový plán na obnovu infrastruktury je jen ve stadiu řečí, mexická zeď není ani na papíře.

Trumpových voličů ubylo

88 procent Američanů, kteří loni ve volbách odevzdali hlas Donaldu Trumpovi, by ho dnes podpořilo znovu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnila agentura Reuters. Zbývajících 12 procent už by pro Trumpa nehlasovalo.

Sedm z 12 procent zklamaných voličů neví, jak by si ve volbách počínalo, zbylých pět procent by dalo hlas jinému kandidátovi, ukázal průzkum, který agentura uspořádala ve spolupráci se společností Ipsos.

První půlrok byl pro Donalda Trumpa brutální, ale může si za to hodně sám. Liberálové mu sice vyhlásili za vítězství ve volbách vendetu, ale on chyboval tím, že hraje jejich hru. Oni ho v ní škrtí centimetr po centimetru.

Trump nepřišel dobře připraven, jeho Bílý dům je chaotický a ztrácí energii malichernými spory s médii. Hlavně však nedokázal oddělit vládnutí a prosazování programu od odrážení obvinění o propojení s Rusy. Přesně tohle zvládl Ronald Reagan při aféře Írán-Contras a Bill Clinton při aféře kolem Moniky Lewinské. Obrazně řečeno, Trump dopustil, aby se veřejný prostor vyplnil sporem, zda se s Putinem sešel už při líčkách, nebo až při dezertu, místo aby jeho karavana ignorovala štěkot a šla svou cestou.

Čas na resuscitaci pomalu mizí. Zatím Trumpa drží podpora jeho voličů (padající celková popularita ho pálit nemusí). Ale pokud by i jeho věrní začali ztrácet trpělivost, dezertují od něj i kongresmani, aby se netopili s ním, a Trump už neprosadí ani zákaz matrjošek v USA.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue