Žadatelé o kotlíkové dotace před karlovarským krajským úřadem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Už žádné nocování před úřadem, o dotace lidé zažádají elektronicky

  • 3
Celkem 8,3 milionu korun na zhruba 68 akcí ještě dostanou zájemci o výměnu svých starých kotlů za nová zařízení na biomasu nebo tepelná čerpadla. Hned první den se o dotace přihlásilo 89 lidí, poté dorazily ještě další dvě žádosti. Úředníci už jich zkontrolovali a vyhodnotili přes padesát.

„Všechny tyto žádosti splňují pravidla výzvy a dotačního programu,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová s tím, že zájemci byli zřejmě na žádosti dobře připraveni. Úspěšné projekty, na které dotace nevystačí, skončí v zásobníku. Dojde na ně tehdy, pokud se některá z předchozích výměn nezdaří.

Dotace na kotle

v Karlovarském kraji

  • Žádosti o zcela první kotlíkové dotace začal krajský úřad přijímat začátkem loňského března. Tehdy šlo o jejich první vlnu a zájem lidí byl velký.
  • V letošním roce rozdělí kraj peníze, které Ministerstvu životního prostředí z první vlny zbyly, a zároveň na konci prázdnin odstartuje vlnu druhou, v níž má být přes 64 milionů korun.
  • Podle hejtmanky Jany Vildumetzové je možné, že i z ní ještě nějaké peníze zbudou - stejně jako tomu bylo teď.

Ti, na které se nyní nedostane, nemusejí podle hejtmančina náměstka pro majetek Dalibora Blažka zoufat.

„Karlovarský kraj se zapojí i do druhé vlny kotlíkových dotací, díky níž občanům rozdělí dalších více než 64 milionů korun. Tato částka představuje dotaci přibližně pro 700 kotlů,“ řekl.

Kvůli dalším penězům chystá kraj mimořádné zastupitelstvo, které se uskuteční příští týden. Výzvu chce krajský úřad vyhlásit 28. července a 30. srpna od 14 hodin začne přijímat žádosti. „Podání bude možné pouze elektronicky. Systém teď pod vedením pana radního Janů řádně připravujeme,“ řekla hejtmanka.

Vedení kraje si podle ní již aplikaci vyzkoušelo a systém je velmi jednoduchý. Podle Josefa Janů by měl v budoucnu sloužit lidem i v případě dalších dotací, nejen těch kotlíkových. „Budeme se maximálně snažit dělat vše elektronicky,“ zmínil radní.

Druhá vlna se bude od té předchozí lišit zejména v typech kotlů, které si budou zájemci pořizovat.

„Nově budou žadatelé měnit stávající zdroje tepla na pevná paliva s ručním přikládáním za automatický kotel na uhlí a biomasu, plynový kondenzační kotel, kotel pouze na biomasu s ručním nebo s automatickým přikládáním nebo za tepelné čerpadlo,“ vyjmenovala mluvčí krajského úřadu Jana Lukášová.

Zájemci o dotaci budou moci získat 75 až 120 tisíc korun, a to dle typu nově pořízeného zdroje vytápění.

Dobrou zprávou je, že jim oproti první vlně odpadne povinnost udělat v domě takzvané mikroenergetické opatření. Tím byla v minulosti například výměna oken, zateplení domů a podobně.

V loňské první vlně kotlíkových dotací se krajskému úřadu sešlo celkem 625 žádostí. Za peníze si museli lidé pořídit ekologičtější kotel výhradně na uhlí nebo biomasu, kombinovaný kotel na uhlí a biomasu, plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo.

Největší zájem byl o kotle na uhlí a biomasu a tepelná čerpadla. Ta jsou v kurzu i nyní.

Takto čekali začátkem června zájemci o dotace, aby podali žádost: