Konec nervů na úřadech, e-občanka vyřídí z domova daně i pojištění

  • 247
K počítači připojíte čtečku karet, zasunete do ní elektronickou občanku s ­čipem a vyťukáte identifikační osobní kód. Chození na úřad se blíží ke konci. Ministerstvo vnitra v úterý představilo web Portál občana, přes který půjde vyřizovat řadu úředních věcí z­ pohodlí domova. E-občanky začne­ ministerstvo vydávat v červenci příštího roku.

Přihlášením přes elektronický průkaz dotyčný prokáže svou totožnost úplně stejně, jako kdyby osobně stál před úředníkem s platným průkazem. Pak už si jen z nabídky na portálu vybere úřad, s nímž potřebuje komunikovat.

Pokud chce podat daňové přiznání, obrátí se na Generální finanční ředitelství, jestliže hodlá žádat o­ dávky, spojí se s úřadem práce, a­ když neví, jaké má zaplatit pojistné, kontaktuje zdravotní pojišťovnu. To vše bude k dispozici zdarma.

Základní verzi Portálu občana spustí ministerstvo začátkem příštího roku, přihlašovat se do něj přes občanku ale bude možné až od poloviny roku, kdy se průkazy s ­čipem začnou vydávat.

Jako první se na portál připojí úřady, které už dnes umějí s klienty komunikovat přes internet. Například daňová správa má vlastní portál EPO, ale k jeho plnohodnotnému využití dosud bylo třeba mít elektronický podpis, případně datovou schránku. Té bylo zapotřebí také k­ on-line komunikaci s důchodovou správou nebo ministerstvem vnitra.

Další na řadě budou zdravotní pojišťovny. Ty už dnes rozdávají svým klientům přihlašovací jména a hesla, přes která si na jejich webu mohou lidé například stáhnout výpis čerpání zdravotní péče. A zdravotnická zařízení Kraje Vysočina dokonce pacientům umožňují zřídit si přístup na jejich portál a objednávat se k lékařům elektronicky.

Lidé si budou muset pamatovat tři kódy

S elektronickou občankou se ale vše ještě více zjednoduší. Po přihlášení bude přístup ke všem zmíněným vymoženostem státní správy na jednom místě.

Lidé si budou muset k nové občance pouze pamatovat tři kódy (čtyř až desetimístné) - jeden pro identifikaci on-line, další pro osobní identifikaci při návštěvě úřadu (tento takzvaný bezpečnostní osobní kód existuje už dnes) a jeden deblokační pro případ, že zmíněné kódy při zadání popletou a občanka se jim zablokuje.

Uvítáte možnost komunikovat s úřady bez osobní návštěvy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 25. července 2017. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2713
NE
NE 287

Na portálu najde uživatel i upozornění, aby ve vztahu k úřadům na něco důležitého nezapomněl, například na termín daňového přiznání, na vypršení řidičského průkazu či pasu nebo na včasné zaplacení pojistného. Lidé si budou moci nastavit, že chtějí poslat upozornění na důležité termíny na mobil nebo do e-mailu.

Uvidí také, jak daleko jsou úřady s vyřizováním jejich žádostí. Například když dochází k převodu v katastru nemovitostí nebo při žádosti o rybářský lístek.

„Je třeba donutit co nejvíce úřadů, aby to využívaly“

Jednotlivé úřady se do portálu budou zapojovat postupně a dobrovolně. „Je třeba donutit co nejvíce úřadů, aby to využívaly,“ říká Jaroslav Strouhal, náměstek ministra vnitra pro informační a komunikační technologie, který má zavedení elektronických občanek na starosti.

Vedle státních úřadů se mohou zapojit i městské a krajské úřady. Nejdále jsou podle Romana Vrby, ředitele odboru eGovernmentu na ministerstvu vnitra, s přípravami v ­Kladně, Brně, Benešově či v Kraji Vysočina.

Do budoucna by mělo jít přes Portál občana také zaplatit daně, soudní poplatky, poplatky za odvoz odpadu či pokuty. „To je ale složitější záležitost, zatím na to termín nemáme,“ říká Vrba.

E-občanky budou zdarma

Ministerstvo zvažuje, že prvních až několik desítek tisíc uživatelů e-občanek by čtečky dostalo v rámci propagace zdarma. Čtečky lze dnes v obchodu s elektronikou pořídit za 100 až 200 korun. Elektronická občanka bude po vypršení platnosti starého průkazu zdarma, kdo by ji chtěl získat už dřív, zaplatí 200 korun. Jiné občanky než ty s ­čipem už se ale vydávat nebudou.

Nicméně ti, kteří k elektronické komunikaci s úřady nemají důvěru, si čip při převzetí nemusejí vůbec aktivovat nebo si ho kdykoliv později deaktivují a kartičku s fotkou budou používat stejným způsobem jako dosud.

Senát by měl ve středu schválit poslední ze tří zákonů, který se startem elektronických občanek souvisí, a to zákon o elektronické identifikaci. Tím otevře státu i soukromým firmám možnost ověřovat totožnost lidí na dálku. Ve finále tak půjde přes internet uzavírat například úvěrové smlouvy s bankami, smlouvy s telefonními operátory a dodavateli energií nebo prodávat nemovitosti.