Předseda lidovců Pavel Bělobrádek po jednání celostátního výboru KDU-ČSL (18. července 2017) | foto: Dan Materna, MAFRA

Koalice padá. Lidovci nabídli Starostům místa na svých kandidátkách

  • 823
Projekt „třetí síly“, koalice křesťanských demokratů a hnutí Starostové a nezávislí, se hroutí. Vedení KDU-ČSL nabídlo hnutí STAN, aby jeho lidé šli na kandidátku křesťanských demokratů. „Nechceme riskovat, aby tu byla vláda jedné strany. Tohle je sázka na jistotu,“ řekl po jednání celostátního výboru předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

„My to rozhodnutí respektujeme,“ řekl iDNES.cz šéf STAN Petr Gazdík. O dalším postupu podle něj rozhodne celostátní výbor hnutí příští týden v úterý. Tato varianta byla dosud pro STAN nepřijatelná, i když by při této formě koalice nepotřebovala 10 procent.

Usnesení lidovců

Celostátní výbor KDU-ČSL potvrzuje zájem o pokračování dlouhodobé spolupráce se STAN ve všech typech voleb. Celostátní výbor KDU-ČSL vyzývá Starosty a nezávislé ke změně formy spolupráce ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na kandidaturu STAN na kandidátních listinách KDU-ČSL. Program, pozice a počty kandidátů na kandidátních listinách, finanční prostředky a další parametry spolupráce by zůstaly nezměněny.

Někteří politici STAN, třeba poslanec Jan Farský, již dříve řekli, že by na lidoveckou kandidátku nešli.

Postup KDU-ČSL už před krátkým Bělobrádkovým brífinkem iDNES.cz sdělil v průběhu jednání člen širšího vedení strany. Dva další členové nejužšího vedení strany iDNES.cz také už před tím řekli, že upřednostňují jinou formu spolupráce než koalici. A zlínský hejtman Jiří Čunek mluvil o tom, že chce hlasovat o konci koalice.

„Nechceme zrušit spolupráci, ale odstranit tu desetiprocentní bariéru, dnes se určitě bude hlasovat,“ řekl Čunek. Po osmnácté hodině při odchodu z jednání serveru iDNES.cz řekl: „Já už vím, jak se bude hlasovat. Můj hlas nebude potřeba.“ Byl si jist, že dosáhl svého. A nemýlil se.

„Vždycky jsem upřednostňoval jinou formu spolupráce,“ řekl iDNES.cz místopředseda strany Ondřej Benešík. A to právě tu, aby lidovci kandidovali „s podporou STAN“.

Kdyby to Starostové a nezávislí přijali, znamenalo by to, že by se nemusely předělávat domluvené kandidátky, ale lidovcům s lidmi ze STAN na kandidátce by stačilo pět procent. Jenže to zcela popírá předchozí slova politiků obou stran o síle, která roste i logo, které se lidovci a Starostové spolu vymysleli.

Lidovci vsadili na jistotu, je to Bělobrádkova porážka, míní politologové

Obdobný názor jako Benešík a Čunek pro iDNES.cz vyslovil ještě před jednáním vedení strany šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola. „Mám na to dlouhodobě stejný názor. Bude mě zajímat, co k tomu řeknou ti, kteří koalici až dosud obhajovali,“ uvedl. „Chybí mi tam ten drajv jít si pro vítězství,“ řekl Mihola. I jemu by se víc líbili zástupci STAN na kandidátce lidové strany, aby se nemuselo vše bourat.

Naopak jasně za koalici se postavil první místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka. Při příchodu na jednání do sídla KDU-ČSL řekl, že je pro to, aby koalice pokračovala. „Já preferuju formu koalice,“ uvedl Jurečka. Neviděl důvod, aby byla spolupráce se STAN jakkoli zpochybňována. „Jsem ale ve vedení KDU-ČSL sedm let a za tu dobu jsem neviděl jediný průzkum, který by nás nadhodnotil,“ řekl ministr zemědělství. Se svým názorem ale zůstal na úterním jednání celostátního výboru lidovců v menšině.

28. května 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video