Parkouristy v Brně trápil déšť, na dráze ve speciálních botách padali

  • 1
Street parkour, tedy adrenalinový životní styl, při němž je úkolem překonávat překážky pouze za pomoci vlastního těla, je stále oblíbenější. Závod i několik exhibic na neoficiálním mistrovství České republiky nejlepších domácích parkouristů mohli zájemci vidět v sobotu v brněnském parku Lužánky.

Brno se tak stalo další zastávkou doposud největší akce svého druhu v tuzemsku a zároveň tour po větších městech s názvem B42V Parkour Cup.

Klání je dvoukolové, v tom prvním měli parkouristé za úkol překonat vymezenou trať v co nejrychlejším čase. Jenže kvůli dešti mnozí účastníci padali, a přestože měli možnost opravy, raději ji nevyužili.

„Opravné kolo nakonec nebylo, závodníci měli strach, že by to nedopadlo dobře. V dešti to bylo nebezpečné, i když jsme vždycky po každém všechny překážky utřeli. Ještě za šíleného deště jsme pak přestavěli dráhu,“ popisoval jeden z organizátorů Tomáš John. Podotkl, že parkouroví závodníci nosí speciální boty, kterým ale nedělá dobře mokro – nemají totiž skoro žádný vzorek.

„Ve druhém kole měl každý závodník volný prostor pro svou exhibici a porota hodnotila celkový dojem. Naštěstí už přestalo pršet, vysvitlo sluníčko a přišla spousta lidí,“ přiblížil John.

Parkour podporuje fyzický i mentální rozvoj, říká hvězda

V obou kolech organizátoři vyhlásili první tři místa a 20 nejlepších parkouristů ze všech měst postoupilo do velkého finále, které je na programu koncem září v Praze. Výsledkům průběžně vévodí Pavol „Paul“ Sadvár, Brno svého zástupce v Lužánkách nemělo.

Fanynkám to ale nevadilo. „Přišly jsme kvůli Lukáši ‚Fronty‘ Kuldovi, sledujeme ho na YouTube a je to opravdu talent. Dřív mě zajímal workout, tohle je něco podobného, ale mnohem dynamičtější a navíc velká show,“ podotkla čtrnáctiletá Karolína Němečková z Brna.

„Parkour není sport, je to životní styl,“ potvrzuje třeba parkourista Taras „Tary“ Povoroznyk, hvězda ve svém oboru, který zasedl v porotě a také předvedl návštěvníkům své nejlepší kousky.

„Vyznáváme svobodu a volnost pohybu a chceme, aby to mohlo zažít co nejvíce lidí. Naší snahou je popularizovat tento životní styl, který ze své podstaty podporuje fyzický i mentální rozvoj,“ přiblížil Povoroznyk, který je původem z Ukrajiny a dnes vyučuje populární parkour v Říčanech a kromě jiného pracuje v reklamě a filmu jako dublér a kaskadér.

V Česku se parkour poprvé objevil kolem roku 2003, na oblibě získal ale až v poslední době.