Mutants - regálová reprosoustava z pryskyřice

Mutants - regálová reprosoustava z pryskyřice | foto: Archiv studia P3L1

Designéři vytvořili koberec ve tvaru Beskyd či reproduktory jako sochy

  • 4
Vzlétnout do oblak, zachytit inspiraci a přistát na zem s nápadem, který osloví veřejnost. Takové jsou imaginární cesty Petry Krausové a Libora Sošťáka ze studia P3L1, jejichž design je založen na experimentu, inovaci a dokonalém řemesle.

Vaše produkty, především ručně foukané skleněné nádoby, často balancují na hranici designu a uměleckého artefaktu. Co vás na kombinaci limitů a svobody baví?
P: Vždy je pro nás důležité produk­ty osobně vytvářet, tedy i vyrábět. Ne vždy to lze, zejména u věcí sériovější výroby. Právě proto navrhujeme limitované kolekce nebo autorské objekty, produkty. Nechceme ztratit kontakt s řemeslem, proto jsme u výroby od počát­ku a chceme se do ní co nejvíce zapojit.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

L: Vyrábíme vlastní formy, nářadí i ná­stroje jak na sériovou výrobu, tak na autorské objekty. Na hutích spolupra­cu­jeme se sklářskými mistry a dotváříme společně jednotlivé kusy. Mnohdy je výroba zcela spontánní. Často jed­notli­vé kusy ještě dotváříme zpětně v na­šem ateliéru za pomocí gravírování.

Nevěnujete se pouze sklu, vaše paleta návrhů, včetně využití různých materiálů, je široká. Příkladem mohou být regálové reproduktory z epoxidu či kovový věšák Heron. Rádi experimentujete?
P: V tomto případě experimen­tu­jeme především s formou a funkcí. Najednou se z běžně známých produktů, jako je věšák, stane objekt na zeď, který je stále funkční, ale svou formou nepodléhá zavedeným stereotypům. To samé pak platí pro reprosoustavu. Ruční modelací se z běžné reprosou­sta­­vy staly plastiky/sochy, které zároveň plní funkci reprodukce hudby.

L: V takto komplexních produktech propojujeme design, sochařství, akustiku a další ob­lasti. Z obecného hlediska je experi­ment základem naší tvorby. Rádi dává­me dohromady neslučitelné. Propoju­jeme historii s budoucností. Výsledky poté nejsou jen produkty samotné, ale často i proces, který k nim vede.

Zajímavý je kobereček Beskydy carpet, který má sloužit k relaxaci. Pro koho je určen a jak se o takový atypický typ koberce starat?
P: Při návrhu koberce jsem se snažila dívat na daný produkt z různých pohledů. Chtěla jsem jej navrhnout tak, aby se dal použít i jinak než k pokrytí podlahy. Koberec Beskydy se tak stal trojrozměrným díky vrstvení, tím v interiéru dostává novou roli. Má sloužit k odpočinku. Vzhledem k modelaci vrstevnic z plsti lze hlavou spočinout na vrcholcích Beskyd. Kobe­rec je tak určen pro ty, kteří se nebojí inovací, a především pro ty, kdo sdílí mé nadšení pro přírodu. Údržba je ja­ko u běžných koberců, lze jej vysávat i čistit. Jde o prototyp.

Co znamená název studia P3L1 a čím byste chtěli svou nedávno založenou značkou přispět ke kultivaci designu?
P: P3L1 je zakódované označení na­ší imaginární planety. Název jsme vy­tvořili z našich iniciál, které jsme za­šif­rovali. Chtěli jsme pro sebe vytvo­řit vlastní sci-fi svět, v němž můžeme zce­la svobodně tvořit zatím nepozna­né. Charakteristickými znaky pro naši prá­ci jsou experiment a řemeslo.

L: Chtě­li by­chom zviditelnit ruční tvorbu, vy­zdvih­nout její kvalitu i nedokonalost a mno­hdy i neopakovatelnost. Chceme, aby naše tvorba byla pravdivá a autentická.

Dynamická světelná plastika Intergalactic Petry Krausové a Libora Sošťáka je vyrobena ze zářivě zeleného uranového skla, které připomíná vltavíny.

Designéři

Petra Krausová, *1986

Produktová designérka, vystudovala Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně.

Výstavy (opakovaně v posledních letech): Designblok, Designsupermarket, Salone del Mobile v Miláně, Maison&Objet v Paříži, Dubai design week, Design Shanghai

MgA. Libor Sošťák, *1987

Produktový designér, vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze.

Výstavy (opakovaně v posledních letech): Designblok, Designsupermarket, Salone del Mobile v Miláně, Vienna design week, Dubai design week

Petra Krausová a Libor Sošťák a Petřin milovaný francouzský buldoček Kenneth

Další zajímavé články najdete v časopise Domov.