Čínský disident Liou Siao-po | foto: AP

Zemřel čínský disident a nositel Nobelovy ceny, vězněný za podvracení státu

  • 22
Čínský disident, básník a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po zemřel na selhání organismu, oznámily čínské úřady. Jedenašedesátiletý disident, kterého koncem června podmínečně propustili z vězení, trpěl rakovinou jater a selhávalo mu také dýchání. Za mřížemi byl za „podvracení státní moci“.

Disidentův zdravotní stav se v posledních dnech rychle zhoršoval, Liou trpěl i onemocněním ledvin, nízkým krevním tlakem a částečnou neprůchodností střev. Prohlášení o úmrtí vydala radnice ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny, kde byl Liou hospitalizován. Uvádí se v něm, že pacient zemřel na mnohočetné selhání orgánů a pokusy o jeho záchranu byly marné.

Čínská vláda čelila stále většímu mezinárodnímu tlaku, aby svému nejznámějšímu politickému vězni Liou Siao-poovi umožnila opustit zemi a svěřit se do péče zahraničních lékařů. Peking tomuto tlaku vzdoroval svou obvyklou strategií: přísnou kontrolou informací, píše agentura AP.

Podle předsedkyně norského Nobelova výboru Berit Reissové-Andersenové je za předčasnou smrt čínského disidenta .spoluzodpovědná vláda v Pekingu. „Čínská vláda má velkou zodpovědnost za jeho předčasnou smrt,“ sdělila Reissová-Andersenová agentuře Reuters. „Považujeme za hluboce znepokojující, že Liou Siao-po nebyl přemístěn do zařízení, kde by mohl dostat odpovídající lékařskou péči dříve, než se stal nevyléčitelně nemocným,“ dodala.

Video mělo ukázat slušné podmínky ve vězení

Čínské úřady zveřejnily videozáznamy z nemocnice. Video mělo patrně ukázat, že Peking se snaží poskytnout pacientovi co nejlepší péči. Německá ambasáda ale prohlásila, že videonahrávka porušuje lékařské tajemství a že péči o Liou Siao-poa ve skutečnosti řídí čínská bezpečnostní služba. Čínská média také ignorovala následné prohlášení téhož německého a amerického lékaře, kteří mluvili u disidentova lůžka s jeho ženou, že Liouův zdravotní stav umožňuje jeho převoz do ciziny.

Podle agentury AP videonahrávka z nemocnice úmyslně publikovaná čínskými úřady připomíná dřívější video z června, kdy byla oznámena Liouova diagnóza. Liou je na ní ve věznici zachycen, jak hraje badminton s vězeňským dozorcem a povídá si při návštěvě se svou manželkou. Nahrávka měla očividně demonstrovat dobré podmínky v káznici, kde si Liou odpykával od roku 2009 jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci.

Čínský opoziční politik a přítel rodiny žijící v exilu Jü Ťie případ označil za selhání západní lidskoprávní diplomacie. „Prezident Si Ťin-pching vraždí Liou Siao-poa před zraky celého světa. Přesto ho žádný západní politik neodsuzuje,“ řekl.

Václav Havel, Václav Malý a Pavel Landovský přinesli na čínskou ambasádu v Praze dopis v němž protestují proti odsouzení Liou Sia-paa (leden 2010):

6. ledna 2010

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue