Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Veterináři nařídili na Zlínsku zabijačky, v ČR intenzivní lov divočáků

  • 132
Prasata chovaná pro domácí porážku na Zlínsku se musí ještě v červenci porazit, pokud chovatelé nesplní přísná bezpečnostní opatření proti šíření afrického moru. Veterináři nařídili také intenzivní odlov divočáků v ČR, kromě zamořené oblasti na Zlínsku. Naopak ve zbytku východu republiky myslivci mohou použít i dosud zakázané metody.

„Opatření v zamořené oblasti budou trvat minimálně dva roky od posledního nálezu. Nařízení se ale budou vyvíjet, nemusejí být stejná dva roky,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Chovatelé, kteří se chtějí ve zlínském okrese vyhnout nařízené porážce prasat, musí od konce července splňovat řadu povinností. Především musí bezpečně vyloučit kontakt s divočáky, chovat prasata v ustájovacím místě bez výběhu a nezkrmovat zelenou píci.

Chovatelé také nesmějí prasatům podestýlat slámou a k péči o zvířata musí používat zvláštní pracovní oděv a obuv. Maso z poražených prasat se bude moci zkonzumovat pouze v domácnosti chovatele.

Expert: Nakažené kance by bylo nejlepší vystřílet, virus je extrémně odolný

Vyplývá to z textu mimořádného veterinárního opatření, které Státní veterinární správa zveřejnila na webu. Za nedodržení podmínek hrozí pokuta do výše 50 tisíc korun pro fyzickou osobu a až dva miliony korun pro podnikatele a právnické osoby. Kontroly budou namátkové.

„Každý chovatel musí sám zvážit, zda je schopný dodržet nařízená opatření. Víme, že to není snadná situace. Je to ale nutné, aby se nákaza nerozšířila na domácí chovy a následně na profesionální chovy zemědělců,“ konstatoval ministr zemědělství Marian Jurečka.

V desetikilometrové oblasti kolem ohniska choroby je podle veterinářů 143 chovatelů s 335 prasaty, údaje o celém okresu veterináři nesdělili.

V okrese Zlín je nyní vytyčena tzv. zamořená oblast kvůli výskytu afrického moru prasat. Choroba byla do čtvrtka potvrzena již u třiceti uhynulých divočáků.

„V šestnácti případech skončilo vyšetření negativním výsledkem, jeden nález zůstává vzhledem ke stupni rozkladu nevyšetřen. Na výsledky vyšetření dvou vzorků se čeká,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Myslivci se pustí do plošného odlovu divočáků

Jurečka o situaci jednal přímo ve Zlíně s představiteli myslivců, veterinářů i hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem.

Českomoravská myslivecká jednota usilovala o povolení odstřelu divočáků na Zlínsku. V regionu nesměli myslivci divočáky lovit od druhé poloviny června, kdy se mor objevil.

„V rámci tohoto pásma by mělo v co nejkratším intervalu dojít k silné redukci stávající populace prasete divokého,“ uváděli myslivci v dokumentu zveřejněném na svém webu, s nímž šli na jednání. Myslivci vycházejí ze zkušeností z Polska, kde se šíření viru povedlo v nárazníkové zóně zastavit.

Výsledkem jednání je, že Státní veterinární správa nařídila intenzivní celoroční lov přemnožených divokých prasat na celém území České republiky.

Ve východní části republiky, kterou vymezují dálnice D1 z Brna na Ostravu a polskou hranici a D2 z Brna na hranice se Slovenskem, je navíc nově povolené využívání způsobů lovu divokých prasat, které v současnosti česká legislativa zakazuje. Jsou to například možnosti použít umělé osvětlení nebo zaměřovače s nočním viděním.

To se však netýká samotného okresu Zlín, kde je rozšířený africký mor prasat. Tam je lov divočáků nadále zakázaný.

„Máme v plánu tam v brzké době umožnit snižování stavu černé zvěře. Podléhá to ale přísným opatřením. Musíme zajistit, aby odlovené kusy byly řádně zlikvidovány a nedošlo k dalšímu roznášení nákazy na oděvu či obuvi myslivců,“ upozornil ministr Jurečka.

Ministr zemědělství Jurečka oznamuje, že se v Česku vyskytl prasečí mor:

27. června 2017

,