Pokladní systém Dotykačka. | foto: iDNES.cz

První velký dodavatel EET pokladen končí. Firmy dolů táhnou plné sklady

  • 430
Firma E.E.T. One je v insolvenci a svým zákazníkům zařídila přechod ke konkurenci. Stala se tak první větší společností v tomto relativně mladém oboru, která doplatila na ostrý konkurenční boj. Do byznysu kolem EET se totiž pustilo příliš mnoho firem. Teď mnohým z nich zbývají plné sklady neprodejných pokladen.

„Důležité upozornění! Vážení zákazníci, ... bohužel vám musíme sdělit, že ekonomická situace naší společnosti, jako poskytovatele služeb elektronické evidence tržeb, se vyvinula tak negativně, že dne 28. 6. 2017 byl na naši společnost podán návrh na insolvenci,“ napsala E.E.T. One ve středu v e-mailu svým zákazníkům. A upozornění visí i na její webové stránce, kde odkazuje na své call centrum.

E.E.T. One oznámila 12. července 2017 svým zákazníkům, že končí a doporučila jim přejít ke konkurenci.

Svým stávajícím klientům nabízí možnost přejít k druhému největšímu hráči na trhu EET pokladen (první je eKasa od O2), společnosti Dotykačka, se kterou se domluvila na převzetí svých klientů. Přejít podle oznámení mohou do konce července.

Ve facebookové skupině k EET už se o krachu dodavatele pokladen rozběhla diskuse. „Předplatné na osm měsíců mi asi nikdo nevrátí,“ stěžuje si drobný podnikatel s vínem Jiří Hron.

Zástupce společnosti Dotykačka potvrdil, že firma začíná přebírat asi tisícovku klientů E.E.T. One. „Dnes těm lidem emailujeme, SMSkujeme, naši obchodní zástupci je budou kontaktovat. U koho to půjde, nahrajeme mu náš software a zachováme podmínky, jaké měli, případně jim dáme zvýhodněnou nabídku na náš hardware,“ říká Michal Wantulok z Dotykačky. Podle něj klientům Dotykačka zachová již zaplacené předplatné.

Podle insolvenčního rejstříku E.E.T. One dluží své PR agentuře přes dva miliony korun. Další peníze pak nezaplatila svým zaměstnancům - v součtu několik stovek tisíc korun. Pravděpodobně se budou postupně přihlašovat ještě další dlužníci.

Firma loni skončila ve ztrátě 39 milionů korun, s naskladněnými zásobami pokladen v hodnotě 37 milionů a s půjčkami ve výši 98 milionů korun.

Za zkrachovalou firmou stojí hazardní skupina Slot

Za E.E.T. One podle obchodního rejstříku stojí firmy E.E.T. Czech, vlastněná Janem Tůmou a Karlem Hamrem, dále Fiscal One Czech, za níž stojí Klaus Hornitschek a Vision Plus vlastněná Draženem Horvatem. Hornitschek rozjížděl v Chorvatsku hojně rozšířené pokladny Fiskal One. Tůma a Hamr jsou členové představenstva Slot Group a jejich firma sídlí na stejné adrese jako odštěpný závod Slotu, v budově spoluvlastněné majitelem Slotu Milutinem Peričem.

„Společnost SLOT Group, a.s. není a ani nikdy nebyla majitelem společnosti E.E.T. One,“ uvedla Markéta Azemovičová ze Slot Group. „Působení pana Hamra či pana Hornitschka ve společnosti E.E.T. One jsou zřejmě soukromé podnikatelské aktivity obou jmenovaných, a to bez jakéhokoliv vztahu ke společnosti SLOT Group a osobě pana Milutina Periče,“ dodala.

Firma E.E.T. One byla v Česku založila na přelomu roku 2014 a 2015, když už bylo téměř jisté, že se sledování tržeb v Česku zavede.

„Pravděpodobně se nebude jednat o jedinou firmu - problém je především se znehodnocujícími se zásobami, velká část firem má prostě stále více peněz na skladě než mezi klienty,“ říká František Brož, mediální zástupce konkurenčních EET pokladen Storyous.

E.E.T. One jednala podle informací iDNES.cz s více hráči, včetně největšího dodavatele EET pokladen na trhu - eKasou od O2. „Jednání o možné spolupráci vedeme s více dodavateli. Jsme však vázání mlčenlivostí, takže nemůžeme komentovat konkrétní závěry. V obecné rovině se dá říci, že když v jednání nepokračujeme, je to proto, že podmínky neodpovídali ekonomickým očekáváním,“ říká jednatel eKasy Luboš Lukasík s tím, že zákazníky konkurence eKasa ráda převezme za symbolickou jednu korunu.

Neprodejné pokladny

Firmy dodávající pokladny a software pro elektronickou evidenci vznikly jako houby po dešti. Jenže rvačky o pokladny se mezi restauratéry a hoteliéry v první vlně ani mezi maloobchodníky v druhé vlně nekonaly a firmám zbyly plné sklady.

Ty se teď snaží rozprodat například na letních festivalech anebo v Polsku, které na on-line evidenci tržeb přejde příští rok. Dnes mají tamní obchodníci pokladny s fiskální pamětí, které nemusejí být připojené na internet.

Podle Storyous roste mezi klienty zprostředkovatelů systémů EET pokladen počet přeběhlíků. „Pokladnu pravděpodobně měnil již každý desátý. Někteří dodavatelé budou omezovat tarify zdarma kvůli jejich neudržitelnosti, případně bude docházet k rušení jejich služeb,“ předpovídá Brož.

Minimálně k jedné významnější konsolidaci už došlo - zmíněná Dotykačka se spojila s Rychlou Pokladnou od společnosti OnePub, který dodávala především restauracím a barům. I jejich klientům nabídne svůj software. „Probíhají další jednání s dalšími dodavateli pokladen, není vyloučeno, že dojde k další konsolidaci,“ dodává Wantulok.

Dotykačku dosud vlastnila investiční skupina Redwood Capital, za níž stojí Tomáš Hardt, Marek Šimák a Petr Polívka. Kromě podnikání v EET vlastní také elektrárnu na biomasu EC Biowatt v Kutné Hoře a výrobce digitálních náramků pro lidi s psychiatrickou poruchou Mindpax. Spolumajitelem spojené firmy se stal také původní majitel OnePub, kapitálový fond J&T Ventures.

EET je šikanování podnikatelů, řekl v Rozstřelu Radomil Bábek:

28. února 2017


Článek se mi líbí