Ilustrační foto | foto: Wikipedia

Poslanci dali šanci Pařížské dohodě o ochraně klimatu. Na pátý pokus

  • 82
Pomoci snížit produkci skleníkových plynů a zabránit ničivým změnám klimatu kvůli růstu teploty na Zemi má Pařížská dohoda, které dali šanci poslanci. Podpořili ji v prvním čtení. Ještě jednou o ní budou muset hlasovat v září. Neprošel návrh Jana Zahradníka z ODS přerušit jednání o ní, dokud vláda nepředloží analýzu dopadů na ústavní pořádek a na ekonomiku.

„Dosud nikdo přesvědčivě neprokázal, jakou roli ve změnách klimatu hraje člověk,“ tvrdí Zahradník.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky by byla ostuda, kdyby Česko během tohoto volebního období ratifikaci Pařížské dohody nedokončilo. Její signatáři mají snížit produkci skleníkových plynů do roku 2030 o čtyřicet procent oproti roku 1990. Cílem dohody, je udržet teplotu na Zemi, aby nestoupla výše než o jeden a půl stupně v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí.

„Jsme momentálně v Evropě poslední zemí, která ještě Pařížskou dohodu neratifikovala. Je to ostuda. Dopady klimatických změn nejsou jen na lední medvědy. Můžeme vidět vlny veder, přívalové srážky, to všechno se bude zhoršovat,“ řekl ministr životního prostředí, vicepremiér Richard Brabec z ANO. Česká republika by se podle něj neměla řídit tím, co udělaly USA, které ji po zvolení Donalda Trumpa prezidentem vypověděly, ale zdravým rozumem.

„Nechystáme žádné obstrukce, nevidíme k tomu důvod,“ slíbil ještě před jednáním předseda ODS Petr Fiala. Smlouvu už Sněmovna řešila čtyřikrát, vždy marně. Obstrukce se skutečně nekonaly. Vystoupili jen dva poslanci. Jan Zahradník z ODS a komunista Jan Klán.

Pro návrh Zahradníka, aby Sněmovna přerušila projednávání Pařížské dohody, dokud vláda nepředloží analýzu dopadu dohody na ústavní pořádek a na ekonomiku, bylo jen 19 poslanců.

Zůstat v rohu by byla ostuda, uvedl Zaorálek

Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury si Pařížská dohoda zaslouží důkladné projednání, protože má platit devadesát nebo sto let a neobsahuje žádné sankce. Odmítl, že by občanští demokraté něco obstruovali, protože dohodou se zatím Sněmovna zabývala při čtyřech jednáních dohromady jen tři hodiny a dvacet minut, z toho poslanci ODS mluvili méně než polovinu času.

Od posledního jednání o Pařížské dohodě proběhlo 121 dnů, což je podle Stanjury důkaz, že to pro vládní koalici není až taková priorita, jak tvrdí. „Tři hodiny projednávání smlouvy, která má trvat sto let, nám připadá celkem přiměřené,“ řekl Stanjura.

„Je čas diskuse a je čas přijmout rozhodnutí. Je to v zájmu České republiky,“ řekl ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. „Zůstat s Nikaraguou a se Spojenými státy v rohu by bylo ostudou,“ uvedl Zaorálek.

Pařížskou dohodu podepsali roce 2015 zástupci téměř dvou stovek států, včetně hlavních producentů skleníkových plynů Číny, Indie a USA. Trump ovšem již před zvolením prezidentem řekl, že Spojené státy od Pařížské dohody odstoupí. A jak slíbil, tak také udělal.

Začátkem června Trump oznámil, že USA odstupují od klimatické dohody:

1. června 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video