Otrkanější Satoranský: Obří platy hvězd jen odrážejí, jaká je NBA show

  • 45
První rok v nejslavnější basketbalové soutěži je za ním. Bude ten druhý zlomový? „To je nepsané pravidlo,“ přitaká Tomáš Satoranský, jediný Čech ve slovutné NBA. A už se připravuje na to, že s ním Washington Wizards nepočítají jako s rozehrávačem, nýbrž na křídelní posty: „Je jen na mně, jak s tím naložím.“

Největší letní akce Tomáše Satoranského? Bezesporu svatba. „Nervózní jsem byl až ten den ráno. Před velkými zápasy jsem vždycky nervózní,“ usmál se basketbalista, který si vzal přítelkyni Annu: „Ale jsme spolu šest let, bydlíme spolu, takže se nic radikálně nemění. Brali jsme to spíš jako oslavu našeho vztahu.“

Mění se naopak role, kterou má na hřišti v NBA. Po úvodní sezoně v barvách Wizards má teprve čtvrtý Čech v dějinách ikonické ligy o basketbalové budoucnosti jasněji. Ne, nebude dostávat pozici šéfa hry, na niž je zvyklý z české reprezentace i z působení ve slovutné Barceloně.

„Vnitřně smířený nejsem. Ale musím být připravený,“ říká 25letý hráč.

Pro sportovního maximalistu byl první rok složitý: „Nedá se říct, že bych byl úplně spokojený. Bylo to nahoru-dolů. Na začátku sezony jsem hodně hrál, pak přišly momenty, co byly spíš frustrující. Ale celkově mě těší, jak tým dopadl, jak jsme hráli v play-off.“

Wizards došli do konferenčního semifinále, leč vaše minutáž nebyla z nejvyšších. Máte příslib, že by v tomto směru mohlo být lépe?
Myslím, že v NBA přísliby slyší všichni - pak je na vás, jak s tím naložíte. Člověk musí být hodně trpělivý. A taky je to dost o situaci, v které se nacházíte. Washington se mnou nepočítá na pozici rozehrávače, takže je jen na mně, jak dobře budu hrát na pozicích dvě a tři.

Jak tuhle změnu přijímá vaše basketbalová duše?
Rozehrávače jsem hrál celou kariéru; je to pozice, kde se cítím nejlíp. Ale musím být připravený. Nechci, aby mě to zaskočilo jako první rok. I při „exit interview“ mi trenér Scott Brooks dával najevo, že se mnou chce počítat na dvojku a trojku. Indicie mám. Je na mně, jak se připravím.

V čem bude největší rozdíl?
Když jsem na rozehrávce, vytvářím hru pro ostatní. Udávám tempo, hraju s míčem, tvořím situace. Na dvojce a trojce jsem spíš v rohu a čekám, až se ke mně dostane míč. Můžu něco vytvořit, ale dost často ke mně míč nepřijde. Je to spíš statická hra a vyhovuje víc dobrým střelcům, což zatím nejsem.

A můžete být? Dá se z vás ještě „vychovat“ kanonýr?
Myslím, že ano. Dá se to hodně zlepšit. Ti nejlepší to samozřejmě mají dané od přírody - procento úspěšnosti i jednoduchost, s níž střílí. Ale já to cítil i teď po střeleckém kempu v Německu. Docela brzy po trénincích mi přišlo, že se mi střílí líp, styl je lepší, i procento může jít nahoru. Snad mi to do budoucna pomůže. Budu se to snažit prodat i ve hře.

Berete vstup mezi hvězdy NBA tak, že co vás nezlomí, to vás posílí?
Samozřejmě bylo psychicky náročné, když přijdete z Evropy, kde máte skvělou roli ve skvělém týmu - a jako nováček začínáte od nuly. Na druhou stranu mi to hodně dalo, jsem připravenější na další roky. Hodně otrkaný.

Bývá druhá sezona skutečně zlomová, jak se často opakuje?
Těžko soudit, ale je pravda, že mi to říká hodně lidí. Že dostanu víc šancí, ale naopak si už nebudu moci dovolit být špatný hráč, protože nováčkům se všechno odpouští. Je to takové nepsané pravidlo. Sám jsem zvědavý.

S čím jste vlastně po výstupních rozhovorech odlétal zpět do vlasti? Byly spíš americky pozitivní, či byznysově upřímné?
Dá se říct, že to bylo vcelku pozitivní. Pro klub i pro trenéra, jak jsem hodně pochopil, to byl spíš poznávací rok. Moc mě neznal; dozvěděl jsem se, že když byl na mém tréninku, tak byl poprvé v životě v Evropě. A to ještě nevěděl, že bude trénovat Wizards... Pozitivně přistupoval k tomu, jak trénuju, jak si přidávám. Pak jsme se bavili, jak si představuje moji pozici do příštích let.

Musíte měnit něco i v hrubé, fyzické přípravě?
Jsou tam prvky, které se snažím do letní přípravy dát. My letos zase tak brzo nekončili, byli jsme v 7. zápasu semifinále Východní konference, ale jinak dost často máte po sezoně v dubnu a musíte si dávat bacha. Intenzivně se připravovat individuálně.

Co je novinkou u vás? Potřeba zesílit, nabrat svaly?
Záleží, co kdo chce zlepšit, já jsem měl větší dávky v posilovně. Na konci sezony se udělá feedback a řekne se, na co by se hráč měl soustředit. Zvlášť pro ty, co odjíždějí na léto do Evropy, je to důležité.

Fanoušky po celém světě fascinuje, jaké smlouvy v létě dostali nejen Stephen Curry či James Harden. Jsou tyto obří částky adekvátní?
Jsou adekvátní k platovému stropu a k tomu, za kolik se prodala televizní práva. Je vidět, že týmy na to mají, potřebují hráčské platy utratit a dávají to největším hvězdám. Je to asi nespravedlivé vůči těm, co byli nejlepší před deseti lety nebo třeba v 90. letech. Někteří z nich si za celý život nevydělali tolik, co jiní hráči teď za čtyři roky.

Jen to ukazuje sílu soutěže, co?
K NBA už to patří. Je vidět, jaká je to obrovská atrakce a show.

I lídr Wizard John Wall by se mohl dočkat podobné megasmlouvy...
Dostal nabídku na 168 milionů na čtyři roky. Říkal, že zvažuje různé situace; nevím, jak se rozhodne, ale myslím, že je s týmem tak spjatý a vytvořil si ve Washingtonu takovou pozici, že to podepíše. Když se podíváme na jiné, co podepisují podobné smlouvy, John se mezi ně bezpodmínečně zařazuje.

Na kemp bylo plno za hodinu, těší Satoranského

Loni si to vyzkoušel - a letos pokračuje. „Zájem byl znovu velký, vyprodáno bylo asi během hodiny. Snad se vše vydaří jako loni,“ říká Tomáš Satoranský o svém kempu pro mládež, který startuje ve čtvrtek v Praze. „Pro český basketbal je pozitivní, že mají děti zájem. Mám spoustu ohlasů a zpráv na sociálních sítích, že se děti ohromně těší,“ líčí. „To je asi to nejhezčí, co z podobné práce můžete mít. Že během kariéry dětem zanecháváte určitý odkaz.“ V jednání je stále i účast dalších hráčů NBA: Marcina Gortata z Washington Wizards a Willyho Hernangómeze z New York Knicks, Satoranského kamaráda ze společného působení v Seville.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž