Záběry z pravděpodobně prvního projevu vůdce IS Abú Bakra Bagdádího v Mosulu v roce 2014. | foto: Reuters

Islámský stát potvrdil smrt vůdce Bagdádího, oznámila irácká televize

  • 206
Islámský stát potvrdil informaci, že jeho vůdce Abú Bakr Bagdádí je mrtvý. Uvedla to irácká nezávislá televize. O smrti Bagdádího informovalo bez důkazů minulý měsíc Rusko.

Ruské ministerstvo obrany se už v polovině června pochlubilo, že při zhruba desetiminutovém ruském náletu z 28. května byl při setkání špiček teroristické organizace zabit Bagdádí spolu s dalšími členy vedení, desítkami velitelů a stovkami bojovníků Islámského státu (psali jsme zde). Smrt vůdce džihádistů však nebylo možné ověřit.

Nyní však podle serveru Iraqi News potvrdili konec Bagdádího sami členové Islámského státu. Podle zdrojů irácké televize přijeli představitelé teroristické skupiny do města Tel Afar západně od dobytého Mosulu (o osvobození města více zde) a během krátkého prohlášení oznámili, že Bagdádí je mrtev. Není zatím jasné, kdo ho nahradí v čele organizace.

Volba nástupce bude podle stanice složitá. Hned po oznámení smrti Bagdádího, který samozvaný chalífát vedl od června 2014, propukl v obci chaos. Ten doprovázely střety mezi stoupenci a odpůrci zabitého vůdce a následné masivní zatýkání. Islamisté také ve městě vyhlásili zákaz vycházení.

Debaty o úmrtí vůdce byly podle místních médií dosud zapovězeny, trestem za spekulace bylo padesát ran bičem. Jeden imám blízký Bagdádímu dokonce za to, že při emotivním kazání smrt vůdce připustil, zaplatil životem. Irácké úřady zprávu o prohlášení islamistů v Tal Afaru nepotvrdily.

Slabý zrak a mizerné výsledky ho přivedly k islámu

Šestačtyřicetiletý Bagdádí, přezdívaný Duch, se na veřejnosti objevoval jen zřídka. Podle francouzské agentury AFP byl veřejně naposledy spatřen před třemi lety v mosulské mešitě, v níž v neděli irácká vláda oznámila vítězství v bitvě o město. Zatím naposledy Bagdádí oslovil své stoupence z nahrávky loni v listopadu. Vyzval je, aby pokračovali v boji proti „bezvěrcům a nechali jejich krev téct proudem“ (více čtěte zde).

Imám narozený do skromných poměrů v irácké Samaře patřil k nejhledanějším teroristům světa. USA na jeho dopadení či smrt již v říjnu 2011 vypsaly odměnu deset milionů dolarů (234 milionů korun), kterou loni v prosinci zvýšily na 25 milionů dolarů (587 milionů korun).

Původně se přitom Bagdádí chtěl stát právníkem, jeho školní výsledky však na přijetí na univerzitu nestačily. Jeho slabý zrak mu pak zabránil v kariéře vojáka, takže se vrhl na studium islámu. Na univerzitě v Bagdádu získal doktorát z islámských studií a poté krátce učil na univerzitě v Tikrítu.

Se svou první ženou má dvě dcery a dva syny, jednoho syna má i s druhou manželkou. Nedávno se pak oženil potřetí, s oblibou nicméně opakovaně znásilňoval dívky a ženy, které islamisté zajali a udělali si z nich sexuální otrokyně. Jednu manželku také údajně zapudil. Ta ho popsala coby „normálního rodinně založeného muže“, který měl rád děti.

K rebelům se Bagdádí připojil v roce 2003 po americké invazi do Iráku, v letech 2005 až 2007 byl údajně ve věznici v americkém táboře Bucca. V květnu 2010 se stal vůdcem předchůdce IS, Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), skupiny, která se stala nejbohatší, ale i nejbrutálnější džihádistickou organizací světa.

Abú Bakr Bagdádí na archivních záběrech (červenec 2014):

7. července 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video