Jeremy Renner zdraví fanoušky před slavnostním závěrem festivalu (8. července...

Jeremy Renner zdraví fanoušky před slavnostním závěrem festivalu (8. července 2017). | foto:  Dan Materna, MAFRA

KOMENTÁŘ: Kdo se lepí na úspěšné Vary? Prezidentští kandidáti i poslanci

  • 11
Obrazně i doslova sluncem zalitý 52. ročník zažil jen dvakrát studenou sprchu. O první se hned v úvodu postarala nejzářivější, ale také nejodtažitější z hvězd Uma Thurmanová, dávající jasně najevo, že kvůli čestné ceně nehodlá metat kozelce. A v závěru zaskočilo vítězství obrazové poémy Václava Kadrnky Křižáček, jež určitě nepatřila k favoritům kritiků ani diváků.

Jak o prvním domácím vítězi po patnácti letech napsal list Variety, je to film „až vyzývavě nekomerční“ a „typický příběh úspěchu z největšího festivalu ve východní Evropě, který je příkladem dvojího odhodlání organizátorů: zdůrazňovat nezávislé autorské hlasy a představovat regionální kinematografii, která bývá na jiných mezinárodních přehlídkách přehlížena“.

Jinak však hlavní soutěž přinesla nebývale silnou sestavu, v níž se cenou za režii prosadil ještě Peter Bebjak se slovenským pašeráckým thrillerem Čára. Naopak jen s trofejí ekumenické poroty odešel izraelský Cukrář, podle Variety „naprostý protipól Křižáčka“, který do poslední chvíle vedl hlasování diváků, než ho předstihl nesoutěžní titul Wind River se závěrečným hostem Jeremym Rennerem v hlavní roli.

Právě Renner, jenž si při natáčení zlámal obě ruce, takže čestnou sošku ani nemohl pozvednout, připomněl Varům jejich podstatu: nenucenost, s níž tu mistři debatují s batůžkáři a večer se mohou potkat „u české vody“, jak hrdina oscarového díla Smrt čeká všude říkal pivu. Vedle něj i herec Casey Affleck či skladatel James Newton Howard slíbili natočit příští festivalové znělky.

Předvolební kampaň

Také rekordních 137 tisíc vstupenek potvrzuje, že lze mluvit o úspěšném ročníku – jenže s vlnou úspěchu se chtějí svézt i ti, kdo s filmem nemají nic společného. „Večírky se nepořádají za naše peníze, loga sponzorů do hlavního sálu nesmí a oficiální partneři se propagují vkusně,“ zopakoval prezident festivalu Jiří Bartoška.

Za příklad sloužila třeba dobročinná akce Moët & Chandon Dvě deci proti bezmoci. „Ale nemůžeme zabránit tomu, že si firma zabere půl hotelu, pošle studenty skoupit lístky a doveze herce, aby tu otevřeli obchod. Jen politikům jsme zakázali, aby si otevřeli stánky přímo před Thermalem,“ zmínil Bartoška jiný průvodní jev.

Neboť pro předvolební kampaň si festival vybrali jak současní poslanci, kteří se okatě „družili s lidem“, tak prezidentští kandidáti sbírající podpisy. Takže fanoušci, kteří do kinosálů utekli před realitou, stejně po pár krocích městem narazili na prodavače slibů. Festivalu se týkají dva: havarijní části Thermalu se začnou na podzim opravovat a protikuřácký zákon se prý dočká úprav.

Rozhovor s Jiřím Bartoškou: