V nevyzrálosti a riskování v autě se dnes dívky blíží klukům, míní experti

  • 1477
Případ dvou dívek, které po čtvrteční riskantní jízdě autem vysílané v přímém přenosu na Facebooku tragicky havarovaly, je podle odborníků neobvyklý právě tím, že šlo o dívky. „Do nedávna platilo, že mladé dívky se za volantem chovají výrazně bezpečněji než kluci,“ říká dopravní expert Roman Budský. V poslední době však podle něho přebírají vzorce chování, které byly dříve typické pro kluky.

Ke tragické nehodě došlo ve čtvrtek u Obrnic na Mostecku. Dvě dívky se během nebezpečně rychlé jízdy natáčely na mobil a video živě vysílaly na Facebooku. Po nárazu do protihlukové stěny mladá řidička zemřela, její spolujezdkyně skončila se zraněním v ústecké nemocnici (více čtěte zde). Podle informací iDNES.cz byla již převezena na pozorování do nemocnice v Mostu a v pondělí bude moci jít domů.

Policejní psycholožka Ludmila Čírtková upozorňuje, že v poslední době se videa z divokých jízd objevují na sociálních sítích často. „Zpravidla jde ale o selfie videa. To znamená, že v autě je řidič a svoji zběsilou jízdu monitoruje sám,“ komentuje pro iDNES.cz Čírtková.

To, že ve voze seděly dvě, mohlo podle psycholožky hrát roli v „roztáčení“ a „hecování“ riskantního chování. „To, co by třeba každá zvlášť neudělala, ve dvojici díky efektům skupinové dynamiky udělají,“ říká Čírtková. Podle dopravního experta Romana Budského navíc dívky motivovalo i to, že měly diváky na sociálních sítích.

Natáčení videí z riskantních jízd je podle Čírtkové specialita mladých mužů. „Já jsem se až do této chvíle nesetkala s případem, kdy by za volantem při takovéto zběsilé jízdě seděla řidička,“ říká.

Při nehodě u Obrnic zemřela dívka. Jízdu kamarádky vysílaly živě na Facebooku

Z výzkumů také dlouhodobě vyplývá, že pokud při dopravní nehodě zemře mladý muž, jde většinou o řidiče, zatímco, když zemře mladá žena, jedná se s největší pravděpodobností o spolujezdkyni nebo kolemjdoucí.

Podle Budského však dívky v poslední době přebírají vzorce chování, které byly dříve typické pro chlapce. „Souvisí s tím donedávna tradičně klukovská bezohlednost a dravost. Takováto chování za volantem by o generaci dřív u dívek bylo prakticky nemyslitelné,“ říká Budský.

7. července 2017

U mladých lidí do pětadvaceti let je podle něho obecně dva a půlkrát vyšší riziko, že způsobí smrtelnou dopravní nehodu. „Není to dáno ani tak neznalostí pravidel - nakonec z videa (záznamu čtvrteční jízdy dvou dívek před nárazem, pozn. red.) je patrné, že si byly náramně dobře vědomy, že překračují zákon - ale je to osobnostní nevyzrálostí. Mladý člověk od věku 18 let je zpravidla intelektově vyzrálý, ale není vyzrálý osobnostně, chybí mu zábranné mechanismy a schopnost si říct: ‚Tohle už je fakt o hubu. To si odpustím.‘ Kromě toho nevidí časovou perspektivu, vidí, co je teď a tady, ale neuvědomuje si, že ho čeká ještě mnoho let života, o které buď přijde, nebo si je zkazí,“ vysvětluje Budský.

Podle Budského je třeba k riskantnímu chování mladých řidičů přistupovat systémově. Pomohlo by prý zavedení tzv. řidičáku na zkoušku. „Řidičskou zkouškou projdou všichni lidé, kteří jsou průměrně inteligentní. Prokážou u ní mechanickou zdatnost a zvládnutí testu. Ale osobnost se tam neprojeví, protože před komisařem si nikdo nedovolí jezdit riskantně. Osobnost se projeví, až když dostanou do ruky řidičák,“ říká Budský.

Podle něj by poté měly následovat dva roky, během nichž bude s člověkem pracovat dopravní psycholog. V případě opakovaného riskantního chování by mladý řidič dostat buď zákaz, nebo odložení řidičského oprávnění do doby než „dozraje“.

Ego. Název spotu kampaně Nemyslíš - zaplatíš (8/2009) :


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue