Ona

Plíseň začíná nejčastěji u palce. Zbavit se jí bývá těžké

  • 27
Přemýšlíte, proč se vám neustále vrací plíseň nehtů? Příčin může být mnoho. Od pocení přes nákazu kvůli chození bos až po diabetes. Jak s ní úspěšně bojovat?

Plíseň na nehtech je poměrně rozšířená, podle odborníků postihuje až deset procent populace a objevuje se napříč všemi věkovými kategoriemi.

Ve věku nad 70 let mívá tuto nemoc až 50 procent všech seniorů. Velký výskyt se eviduje také mezi diabetiky.

Pozor na ztluštěný nehet i žluté zabarvení

Plíseň se nejčastěji objevuje na nehtech a chodidlech nohou. Méně ji vídáme na nehtech u rukou a i zde bývá nejčastěji propojena s nožní plísní. Důvody jsou jednoduché – nohy se více potí, protože jsou uzavřené v obuvi, a právě vlhko a teplo je příznivým prostředím pro růst hub. Výskyt na rukou může být důvodem dlouhodobého nalepování umělých nehtů.

Nebezpečí vrácení plísně je velké

■ Vyšší tendenci k opakované nákaze mají lidé s chronickými chorobami, které ovlivňují prokrvení dolních končetin, jako je cukrovka, ateroskleróza nebo chronická žilní nedostatečnost.

■ Postihuje častěji nohy, protože se více potí, přičemž vlhko a teplo je příznivým prostředím pro růst hub.

Plíseň má několik typických příznaků, podle kterých ji poznáte. Projevuje se ztluštěním nehtové ploténky, žlutým zbarvením a drolením nebo olupováním v okolí nehtu.

Zpočátku postihuje jeden nehet – začíná obvykle na palci a postupně se rozšiřuje i na ostatní prsty.

Boty si nepůjčujte

Nakazit se můžete při kontaktu s výtrusy hub. Ty zůstávají na předmětech používaných nakaženou osobou, například na ručníku nebo v botách. Zdrojem mohou být i podlahy zařízení, kde chodí větší množství osob naboso, tedy bazény, sprchy či sauny.

Pokud zjistíte, že něčím podobným trpíte, začněte s léčbou co nejdříve. Nejprve se zpravidla aplikuje lokální roztok přímo na nehet. Účinné látky pronikají do nehtové ploténky, kde ničí vlákna parazitujících hub. Další terapeutickou formou je lak, který stačí aplikovat dvakrát týdně. Účinná látka se pak postupně uvolňuje a proniká celým nehtem.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích .

Léčba zabere několik měsíců

Důležité je i ošetřování nehtové ploténky: zkrácení nehtu na nejkratší možnou délku, zbrušování pilníkem či pemzou a koupání v octové vodě. Pokud toto nezabere, přistupují lékaři k celkové protiplísňové léčbě, a to podáváním tablet.

Rozhodně to není léčba na pár dní – celková doba se pohybuje od tří do čtyř měsíců. Abyste zabránili nákaze, dodržujte několik zásad – po každé koupeli je nutno kůži chodidel a meziprstí nohou řádně osušit.

Ve společných šatnách, umývárnách, kolem bazénů a v dalších sportovně-rekreačních zařízeních byste neměli chodit bosi, ale ve vlastní, dobře omyvatelné obuvi. Nepůjčujte si cizí obuv. Pokud se vám potí nohy, pořiďte si bavlněné ponožky a prodyšnou obuv a v létě boty s volnou špičkou.