Přehlídka venezuelských ozbrojených složek v Caracasu (5. července 2017)

Přehlídka venezuelských ozbrojených složek v Caracasu (5. července 2017) | foto: AP

Venezuelští vojáci začínají reptat, rebelové končí za mřížemi

  • 60
Nejméně 102 příslušníků venezuelské armády skončilo od začátku současných protestů proti režimu Nicoláse Madura za mřížemi. Vyplývá to z dokumentů, které získala agentura AP. Nejčastějšími prohřešky je revolta či dezerce.

Agentura AP dokumenty získala od svého anonymního zdroje ve venezuelské armádě. Vyplývá z nich, že většina zatčených vojáků je držena ve věznici Ramo Verde nedaleko Caracasu. Třináct vojáků včetně dvou kapitánů bylo odsouzeno za zradu či vzpouru, většina putovala za mříže za méně vážné prohřešky, jako je dezerce, opuštění služby či krádež armádního majetku.

Podle agentury AP nelze z dokumentů vyčíst podrobnosti o jednotlivých případech a venezuelská armáda na dotazy neodpovídá. Seznamy vězněných vojáků ale napovídají, že krize v jihoamerické zemi se nadále prohlubuje a mezi vojáky se opatrně šíří pochyby o smyslu loajality k Madurově režimu.

Zbídačenou třicetimilionovou zemí od května zmítají protesty, které si vyžádaly už téměř devadesát mrtvých. Počet zraněných a zatčených jde do stovek. Maduro se při potlačování odporu opírá především o armádu a zatím to vypadá, že její špičky za ním nadále pevně stojí.

Maduro od roku 2013, kdy se chopil vlády, znatelně rozšířil pravomoci generálů a svěřil jim kontrolu nad distribucí potravin a klíčovými ministerstvy. Státní televize téměř každý den vysílá záběry, jak dekoruje velitele či rozmlouvá s níže postavenými důstojníky. „Když distribuujete potraviny v zemi, kde je extrémní problém se zásobováním, tak je samozřejmě můžete rozkrást, anebo výhodně prodat. Dokud na tom armáda bude takhle, tak bude režim podporovat,“ uvedl pro iDNES.cz koncem června Josef Opatrný ze Střediska ibero-amerických studií Univerzity Karlovy.

„Žádného Ramba nenajdete“

Podle AP se však v kasárnách už objevují první známky odporu. Níže postavení vojáci se stejně jako obyčejní lidé potýkají s trojcifernou inflací a nedostatkem potravin a zboží denní potřeby. V květnu jeden plukovník na západě země před jásajícím davem roztrhal svoji vojenskou knížku, později tři další důstojníci veřejně odmítli Madura jako velitele ozbrojených složek a prchli do Kolumbie.

Latinskoamerický Mandela

V sobotu Venezuela propustila do domácího vězení opozičního předáka Leopolda Lópeze, který za mřížemi strávil celkem tři roky a který byl odsouzen kvůli protivládním demonstracím. Nejvyšší soud posléze uvedl, že se tak stalo kvůli zdravotním důvodům.

Propuštění nejslavnějšího venezuelského vězně přichází v době, kdy zemí už přes tři měsíce zmítají protivládní protesty. López několikrát z vězení vyzval k jejich pokračování.

Nyní šestačtyřicetiletý López, který stojí v čele strany Vůle lidu (Voluntad Popular), byl v září 2015 odsouzen ke 13 letům a devíti měsícům vězení za podněcování násilí a za protivládní spiknutí.

„V kasárnách řinčí zbraně,“ vzkázal z exilu jeden z těchto uprchlých plukovníků José Alejandro Mendez. „Existují různé buňky, některé jsou nezávislé, jiné se navzájem více koordinují. Každopádně je tu snaha vyřešit konflikt, kterým naše země nyní prochází,“ dodal v rozhovoru pro stanici Blu Radio.

K zatím nejdramatičtějšímu projevu rebelie ze strany bezpečnostních složek došlo 27. června, kdy se policista Oscar Peréz zmocnil vrtulníku a zaútočil na budovu Nejvyššího soudu a ministerstva vnitra. V sérii videí na Instagramu uvedl, že zastupuje koalici vojáků, policistů i civilistů, kteří se staví proti „kriminální“ vládě, požadují Madurovu rezignaci a nové volby.

Venezuelská krize

Perézova akce si nevyžádala žádné mrtvé ani zraněné, a pokud skutečně představovala projev rostoucího odporu v řadách bezpečnostních složek, byla to zcela ojedinělá akce (více zde).

Maduro opakovaně upozorňuje na nebezpečí vojenského převratu. Minulý týden během vojenské přehlídky varoval čerstvě jmenované důstojníky, že by se je mohl pokusit naverbovat bývalý důstojník, který se kdysi těšil jeho důvěře a který dnes ruku v ruce se CIA chystá ve Venezuele převrat.

Jeho ministr obrany dal tento týden jasně najevo, že jakékoliv sny opozice o rebelii v armádě jsou bláhové. „Hodně lidí se snaží najít v řadách ozbrojených složek nějaké gorily, nějakého malého Ramba. Nenajdou je,“ vzkázal odpůrcům vlády Vladimir Padrino. Agentura AP podotýká, že opozice neusiluje o puč - po armádě pouze požaduje, aby nestřílela do demonstrací.

Do budovy venezuelského parlamentu, ve středu násilně vnikli příznivci:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video