Adoptivní matka malého hadilova. | foto: Zoo Liberec

Hadilova adoptovali orli. Ze začátku ale nevěděli, co po nich chce

  • 0
Sice je to hadilov, jeho rodiči se ale načas stali orli. Liberecká zoologická zahrada má za sebou další úspěšnou adopci. Mládě hadilova písaře zamířilo do krajského města ze Dvora Králové, kde mají s odchovem tohoto druhu bohaté zkušenosti. Dokonce byli první v republice i na Slovensku, komu se jej podařilo rozmnožit.

Zdejší pár snáší oplozená vejce pravidelně, jenže opakovaně se v posledních letech stalo, že snůšku rozbil. „Letos jsme se proto rozhodli vejce odebrat do líhně a pod rodiče umístit umělé podkladky. V okamžiku, kdy se mládě začne líhnout, jsme chtěli naklubané vejce vrátit do hnízda,“ vysvětlil Michal Podhrázský, kurátor ptáků v ZOO Dvůr Králové.

Jenže pár dva dny před líhnutím hnízdo opustil a ani zvuky mláděte ho zpět nepřilákaly. Umělý odchov ošetřovatelé zamítli s tím, že pro další chov by byl dravec nepoužitelný. V případě, že se o ně stará od začátku člověk, mají pak v dospělosti problém sžít se s ostatními ptáky i s výběrem partnera a péčí o potomky. Jedinou možností tak byla adopce.

A protože liberecká zoo už pod náhradními rodiči odchovala nedávno například supa hnědého i himálajského, putoval malý hadilov právě sem. Pěstouny se stali orli bělohlaví. Samice mládě ihned přijala a začala ho zahřívat a po chvíli i krimit. Během hodiny ji v hnízdě vystřídal samec.

Vše se tak zdálo na dobré cestě, jenže problémem se ukázala být komunikace mezi dravci. Hadilov je totiž velmi odlišný druh a pro orly tak bylo v prvních dnech komplikované rozpoznat zvuky mláděte a zjistit, co vlastně potřebuje.

„Zvuk žadonění o potravu u hadilovů totiž zní podobně jako u orla pískání, které rodiče upozorňuje, že je mláděti zima a je potřeba ho rychle začít zahřívat. Během prvních krmení tak ptáče dostalo od pěstounů pouze několik malých soust a místo krmení ho raději neustále zahřívali“, přiblížil Jan Hanel, kurátor dravých ptáků v liberecké zoo.

Hadilov žije převážně na zemi

Během dvou dnů ale zkušení pěstouni problém dialektu vyřešili a od té doby mládě hadilova prospívá. Zatím ale není jisté, jaký bude jeho další osud. S největší pravděpodobností však v Liberci zůstane a rozšíří kolekci zdejších dravců.

Hadilov písař je velký pták, který žije převážně na zemi. Má štěstí, že jej lidé považují za užitečného, protože dokáže lovit jedovaté hady. Díky tomu není v přírodě zatím ohrožený.

V jižní Africe dokonce na farmách chovají ochočené ptáky, kteří pomáhají farmářům s lovem hadů. Své druhové jméno písař získal podle své chocholky, která v klidové poloze připomíná písaře s perem za uchem.

Má velmi dlouhé a tenké nohy, které mu umožňují běhat tak rychle, že jej člověk nedostihne. Živí se převážně malými drobnými savci, ještěrkami, hady a hmyzem, občas nepohrdne ani ptačími vejci. Hadilov žije většinou celý život ve stejném páru.