Peter Sagan slaví vítězství ve třetí etapě Tour de France i s motokrosovými...

Peter Sagan slaví vítězství ve třetí etapě Tour de France i s motokrosovými brýlemi kolem krku. | foto: Reuters

Na pódiu s motokrosovými brýlemi. Tlak? Co to je? Saganova show začala

  • 41
Longwy (Od našeho zpravodaje) - Když v sobotní časovce předjížděl na mostě v Düsseldorfu do kopce tramvaj, fanoušci byli u vytržení. Ale to byl jen začátek. S jakou formou přijel Peter Sagan na Tour, ukázala až pondělní třetí etapa. Jeho show právě začala.

Až se chce říct, že když má svůj den, je neporazitelný. A to i přesto, že zrovna nemá štěstí.

V nedělní etapě, která finišovala v Lutychu, svůj den rozhodně neměl.

Objevil se na čele supícího balíku až příliš brzy. Ztrácel drahocennou energii, zbytečně se ve spurtu unáhlil. „A pak mě zavřel Colbrelli,“ litoval, ale zároveň slíbil: „Zítra to taky zkusím, cítím se dobře.“

Bylo to tak trochu varování soupeřů mezi řádky.

To varování Sagan v pondělí u citadely ve francouzském Longwy proměnil v osmé prvenství na Tour a své už 96. v kariéře.

Peter Sagan ovládl třetí etapu Tour de France.

Za cílem sesedl z kola a přes hlavu si přetáhl motokrosové brýle. Proč? Protože může. Jeho sponzor se určitě taky nezlobil...

Byl jste po nedělní etapě pod tlakem? Přilétla první otázka reportérů. „Tlak? Nevím, co to je,“ vtipkoval už opět skvěle naladěný Slovák.

Tlak je záležitost, kterou na něj vytváří média a rivalové pokaždé, co Sagan závodí. A on jí úspěšně odolává.

„Nesmíte brát cyklistiku tak vážně, vždyť je to zábava,“ říká.

Pořád jsem nevyhrál všechno

Na pondělním startu ve Verviers se mezi cyklisty tipuje vítěz třetí etapy.

„Já, Sagan, nebo Philippe Gilbert,“ říká Michael Matthews. Slovenského cyklistu zmiňují snad všichni další favorité, jen olympijský vítěz Greg van Avermaet jde proti proudu. „Všichni říkají Sagan, ale já říkám Matthews. Podle mě je to finiš pro něj.“

Daleko od pravdy toho dne nebude.

Od úvodních metrů se o udržování jakž takž příjemného odstupu od uniknuvší šestice stará Juraj Sagan, bratr Petra, s Julienem Vermotem z Quick-Stepu.

03.července 2017 v 13:41, příspěvek archivován: 04.července 2017 v 01:18

Devinez la vitesse des coureurs / Guess the speed of the riders? #TDF2017 @letourdata https://t.co/j4VxgH1zMQ

„A čtyřicet kilometrů před cílem začíná peklo na silnici,“ vykládá později Richie Porte.

To už vepředu není sextet, ale nová trojice, ze které deset kilometrů před cílem nakonec nezbývá nic.

Do závěrečných 1 600 metrů k pitoreskní katedrále v Longwy tak vjíždí celý balík pokupě. Na jeho čele se objevuje i výrazný český dres Zdeňka Štybara, ten má za úkol pokrývat nástupy v první části kopce.

Ty ale nepřichází. „Proto jsem to možná trochu protaktizoval. Zbytečně jsem se tam větral,“ poví pak český šampion za cílem.

Vedoucí skupinou se pak totiž propadá čím dál víc.

Naopak k vrcholu spěchá nejrychleji Richie Porte, který využívá famózní práce svého týmu a vyjíždí si minimální náskok.

Otočí se za sebe a tam...

...Sagan!

„Když jsem ho za sebou viděl, věděl jsem, že je konec,“ přizná po etapě Australan.

Do cíle chybí ještě 400 metrů. „Sakra, zase jsem na čele až příliš brzy,“ pomyslí si v tu chvíli slovenský šoumen.

A tak na okamžik zpomalí, než začne poprvé spurtovat. Když najednou...

03.července 2017 v 23:14, příspěvek archivován: 04.července 2017 v 01:10

The moment Peter Sagan's foot came out of his pedal during the sprint in Longwy. Photo by @simongillphoto #TDF2017... https://t.co/hhs03J0Y9a https://t.co/O2tmTJNcOx

... nemá nohu v pedálu. „To snad není možné, co se to dneska děje?“ zakleje.

Pro většinu cyklistů by takový incident znamenal konec jakýchkoliv nadějí. Ne tak pro Sagana. Ten nepanikaří, je ledově klidný. Po sotva dvou vteřinách nacvakne tretru zpátky do pedálu a upaluje dál.

Podruhé začíná spurtovat, z levé strany se na něj tlačí Dan Martin, z té pravé zase Michael Matthews, Sagan ale první místo o centimetry uhájí.

„Jsme s Michaelem dobří kamarádi, v Monaku spolu někdy večeříme. Jeho žena je taky Slovenka, takže spolu naše holky někdy chodí na kafe... moment! Nevím, proč mluvíme o našich ženách,“ rozesměje sebe i přítomné novináře na tiskové konferenci.

William Fotheringham - od roku 1989 cyklistický novinář britského Guardianu a autor 14 knih o cyklistice - na Twitter vyvěsí: „Nikdy jsem pro žádné cyklistické vítězství nepoužil slovo snadné. Ale Sagan si mohl dovolit vytrhnout nohu z pedálu, zase ji zacvaknout a ještě vyhrát. Takže...“

03.července 2017 v 19:29, příspěvek archivován: 04.července 2017 v 01:20

VIDEO: Always in front, Peter Sagan (BOH) proved (again) he had the power to hold off any rival despite unclipping 200m from the finish. #TDFdata https://t.co/FcB4lCFj5X

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Always in front, Peter Sagan (BOH) proved (again) he had the power to hold off any rival despite unclipping 200m from the finish. #TDFdata https://t.co/FcB4lCFj5X

Závěrečný kopec Sagan v pondělí „vyšplhá“ rychlostí 28,6 km/h. Stává se prvním cyklistou, který v dresu mistra světa dvakrát v po sobě jdoucích ročnících vyhrává etapu na Tour.

„Ale ještě pořád jsem nevyhrál všechno, ani zdaleka ne. Kde beru motivaci? Asi tady u těch pruhů,“ podívá se dolů na svůj duhový dres. „Neberu cyklistiku tak vážně, snažím se si ji užívat a pak se motivace hledá snadněji.“

Takový je recept mistra světa.

A co vyhrát osm etap?

Kolik etap na letošní Tour vlastně může vyhrát?

Čistě teoreticky a matematicky spoustu. Jen těch rovinatých, kde nikdy není bez šance, je v letošním itineráři ještě pět. Těch kopcovitých s podobným profilem, jaký měla ta pondělní, čekají peloton ještě další tři.

A Sagan může navíc sbírat triumfy i v těch horských. Jen si vzpomeňte na šestnáctou etapu do Gapu před dvěma lety, kdy po kamikadze sjezdu nestačil jen na Rubena Plazu.

„Je ve skvělé kondici, podobně jako v minulém roce. I proto máme v merku ještě další tři, čtyři etapy. Ale znáte Petra, on může vyhrát na jakémkoliv profilu,“ uvažuje v pondělí večer sportovní ředitel Bory Patxi Vila.

Psal se rok 1974, když Eddy Merckx podruhé v kariéře vyhrál na Tour osm etap v jednom ročníku. Něco podobného dokázali už jen Charles Pélissier v roce 1930 a Freddy Maertens v roce 1976. Jediný Merckx ale tehdy vyhrál i celou Tour.

Což Sagan letos v žádném případě nedokáže.

Ale útočná trať, kterou letos pořadatelé připravili, a magický set schopností slovenského cyklisty muže být zajímavou kombinací.

Jestli až takovou, aby se přiblížil Merckxovu historickému maximu?

Se současnou formou a kupou štěstí určitě.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa