Věžový dům Grenfell Tower čeká po požáru demolice.

Věžový dům Grenfell Tower čeká po požáru demolice. | foto: Reuters

Proces ke Grenfell Tower povede nekompromisní soudce, vrátí se z důchodu

  • 16
Na řádné prošetření tragédie v londýnském věžovém domu Grenfell Tower bude dohlížet soudce Martin Moore-Bick. Vláda ho kvůli ostře sledovanému případu povolala z důchodu. V minulosti proslul tvrdým přístupem vůči přistěhovalcům, kteří spáchali trestný čin.

Sedmdesátiletý Moore-Bick odešel na odpočinek loni v prosinci. Během své mnohaleté kariéry se dočkal uznání mimo jiné od někdejšího ministra spravedlnosti Dominica Raaba. Ten oceňoval, že Moore-Bick jako jeden z mála soudců „v souladu se zdravým rozumem“ omezil lidská práva v případech v cizině narozených kriminálníků, kteří mají v Británii potomky.

OBRAZEM: První záběry z interiéru Grenfell Tower. Plameny pohltily vše

V jednom z případů deportace soudce rozhodoval o tom, zda vyhostit muže odsouzeného z loupeže a spoutání ženy. Moore-Bick stál před otázkou, jestli může pachatel využít Článku 8 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, která garantuje práva na slučování rodin.

Děti pachatele žily ve Velké Británii a podle evropské legislativy si tak muž mohl odpykat trest na britských ostrovech. Moore-Bick však rozhodl, že odsouzený muž čínské národnosti představuje nebezpečí pro veřejnost a nařídil jeho vyhoštění, píše The Guardian. Úmluva tento krok umožňuje (plné znění úmluvy najdete zde).

29.června 2017 v 10:13, příspěvek archivován: 29.června 2017 v 11:02

Grenfell Tower inquiry to be led by Sir Martin Moore-Bick - a retired judge with a controversial history https://t.co/S0KrKPxVHT https://t.co/YK46sk0lqk

Přesídlení svobodné matky

Moore-Bick absolvoval The Skinners’ School a následně Christ’s College v Cambridge. Advokátem se stal v roce 1969. Později působil jako soudce obchodního a posléze odvolacího soudu. Britská média nyní spekulují, že jeho dlouho odkládané jmenování hlavním soudcem v případu Grenfell Tower způsobily některé kontroverzní případy, které Moore-Bick v minulosti rozhodoval.

Mimo výše uvedeného případu s deportací byl hlavním protagonistou ve sporu rady městské části Westminster a Titiny Nzolamesové, svobodné matky pěti dětí, kterou chtěly úřady přesídlit z jejího bytu do 80 kilometrů vzdáleného města Milton Keynes.

Moore-Bick v rozsudku uvedl, že není potřeba zmiňovat alternativy k tomuto ubytování. V dubnu 2015 však nejvyšší soud jeho verdikt zrušil s odůvodněním, že při původním procesu se přehlížely možnosti a potřeby Nzolamesové, píše The Independent.

Obyvatelé Grenfell Tower vyhlíží soud s obavami. Velká část z nich jsou přistěhovalci a obávají se, že Moore-Bick by vůči nim mohl být s přihlédnutím k několika starším případům zaujatý. Právního zástupce bývalých nájemníků zafinancuje stát, slíbila premiérka Theresa Mayová.

Podívejte se na požár londýnské budovy Grenfell Tower:

14. června 2017

Vyšetřování a nové byty pro přeživší

Požár v Grenfell Tower propukl v noci na 14. června. Plameny během několika desítek minut pohltily celou stavbu. Policie ve středu oznámila, že při tragédii zemřelo 80 lidí. Jejich identifikace stále probíhá. Na vyšetřování spolupracuje spolu s policisty na 60 specializovaných firem.

Technici věštili zkázu Grenfell Tower dávno

Vláda zatím postiženým rodinám poskytla dohromady 1,25 milionu liber (37,2 milionu korun), s nimiž mohou naložit podle vlastního uvážení. Další milion uvolní pro místní charitativní organizace či nadace. Pro přeživší oběti tragédie úřady našly 282 objektů pro dočasné ubytování.

Probíhá také kontrola věžových domů po celé Británii. Celkem by mělo být prověřeno přibližně 600 domů, dosud jich technici prohlédli 120. Žádný zatím neprošel požárními testy (více o kontrolách zde). Problematické je zejména zateplení staveb, které podle dosavadního vyšetřování přispělo i k rychlému šíření požáru v Grenfell Tower (více nevyhovujícím zateplení zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue