Návrat branné výchovy? Má to smysl, řekl v Rozstřelu bezpečnostní expert

  • 76
Hodně se orientujeme na kontroly u vstupů, vytváříme falešnou představu, že to za kontrolou je bezpečné, ale to je omyl, řekl v pořadu Rozstřel bezpečnostní expert Zdeněk Kalvach. Neproškolený personál totiž pistoli v batohu jen tak nenajde. Kalvach také uvedl, že má smysl vrátit do školy předmět podobný tomu, jako byla branná výchova.

“Nelze podléhat iluzi, že nevyškolený personál je schopný detekovat pistoli, i kdyby byla na vrcholu batohu. Protože toho jsme svědky, že toho nejsou schopni,” tvrdí Zdeněk Kalvach, který je členem expertního týmu ministerstva vnitra pro otázky extremismu a terorismu.

Podle něj není ideální cestou stavět bezpečnost jakékoli akce na tom, že se organizátoři budou orientovat zejména na kontrolu vstupu. “Vytváříme bariéry, vytváříme rámy, vytváříme prstenec s falešnou představou, že to před tím nás nezajímá a to za kontrolou je bezpečné. Toto je třeba rozbít,” uvedl host Rozstřelu.

V současnosti je podle něj cílem spíše pracovat s prostorem. Je třeba dostat personál jednak dovnitř, ale také do prostoru před vstupy. “Protože každý útočník je jenom člověk, který přichází, a nějakým způsobem je možné ho detekovat,” míní Kalvach.

Navíc v této roli podle něj můžou zásadně pomoct i starší členové z řad organizátorů a pomocného personálu nebo mladí lidé, kteří mají práci na festivalu jen jako brigádu, tudíž minimální zkušenosti. “Stačí jim jasně říct, čeho si všímat. Pak mohou upozornit na podivnou osobu nebo na odložený předmět, což může být rozhodující,” vysvětlil odborník na bezpečnost.

Co je však důležité: to samé by měli v dnešní době dělat i sami návštěvníci akcí. “Taková ta rada, která se dává všem, kteří se účastní rizikových akcí, je zvýšit svou všímavost vůči podezřelým osobám, podezřelým předmětům, které se můžou vyskytovat v jejich okolí. Aniž bych je chtěl nutit být paranoidní. Ale je třeba si všímat,” uvedl Kalvach.

Něco jako branná výchova?

K tomu být pozorný k okolí by měli mladé lidi vést nejen rodiče, ale podle Kalvacha by to mělo smysl i ve škole. “Je strašně nezbytné, aby se zavedlo do škol něco, co by pomohlo občanům projít s minimálním dopadem krizovou situací,” řekl v Rozstřelu.

“Byl bych rozhodně proto, aby se zavedla příprava, která by byla jak na úrovni psychické připravenosti, tak nějakých nácviků fyzických. To by mělo být součástí docházky. Škola by měla žáky naučit krom toho, co je fotosyntéza, i jakým způsobem pracovat s konflikty, agresivitou nebo mimořádnými situacemi, které je mohou ve světě potkat,” dodal Kalvach.

Zdeněk Kalvach je členem expertního týmu ministerstva vnitra pro otázky extremismu a terorismu. V minulosti vedl bezpečnostní tým Rádia Svobodná Evropa a mezi lety 2004 až 2009 byl vedoucím bezpečnosti Židovské obce v Praze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue