Světoznámý malíř Kupka bude mít identické pomníky v Opočně a Paříži

  • 1
Přesně 60 let po smrti Františka Kupky mu v rodném Opočně na Rychnovsku odhalili pomník s bustou. Identický památník slavnému malíři vyroste na podzim také na pařížském předměstí Puteaux, kde Kupka prožil většinu svého života a kde také 24. června 1957 zemřel.

Odhalení památníku bylo hlavním vrcholem Česko-francouzských dnů, které společně uspořádala města Opočno, Dobruška a Jaroměř. Součástí byly besedy, výstavy, festival francouzských filmů, vzpomínkový večer a sobotní doprovodný program v Dobrušce nazvaný Červeno-modro-bílá sobota podle společných národních barev Česka a Francie.

František Kupka se sice narodil v Opočně, mládí však prožil v Dobrušce a než odjel studovat na pražskou akademii, učil se také na řemeslnické škole v Jaroměři.

Odhalení památníku předcházely zdravice významných hostů v klášterním kostele Narození Páně na Kupkově náměstí. Slavného opočenského rodáka uctili kromě starostů tří pořádajících měst či hejtmana Jiřího Štěpána také francouzský velvyslanec Roland Galharague a zástupci francouzských měst Puteaux, Toul a Beaugency, kde Kupka žil poté, co v roce 1895 odjel do Francie.

„U nás je velmi známý nejen jako malíř, ale měl tam velmi dobrou kariéru ilustrátora pro noviny a časopisy. Je tedy považován téměř jako za Francouze. Pro nás je to velmi důležitý umělec, osobnost, která naše země spojuje,“ řekl francouzský velvyslanec Roland Galharague.

Život Františka Kupky

1871 - narodil se v Opočně

1888 - malířství studoval v Jaroměři, Praze, Vídni a Paříži

1895 - usadil se v Paříži, od 1905 v Puteaux

1899 - začal kreslit pro satirické časopisy

1905 - vyšel první díl Člověka a země, ilustrovaného Kupkou

1912 - vystavil na Podzimním salonu v Paříži abstraktní práce Dvoubarevnou fugu a Teplou chromatiku

1915 - za 1. světové války vstoupil do Cizinecké legie, zasazoval se o samostatnost státu

1919 - potkal se s mecenášem Jinřichem Waldesem

1921 - první samostatná výstava v galerii Povolozky v Paříži, po válce pracoval na ministerstvu obrany a dva roky působil jako profesor na Akademii výtvarných umění v Praze

1936 - velká společná výstava s Alfonsem Muchou v Paříži, tři Kupkovy obrazy visely také na výstavě Kubismus a abstraktní umění v New Yorku

1939 - 1945 odešel do ústraní k rodině své ženy, takřka nemaloval

1946 - retrospektivní výstavu uspořádal Mánes v Praze

1957 - zemřel 24. června v Puteaux bez dědiců

Podoba pomníku odkazuje na Kupkovu abstraktní tvorbu. Pro Opočno jej vytvořil přední sklářský výtvarník a akademický sochař Marián Karel. Na památníku je umístěn bronzový odlitek busty Františka Kupky od jeho přítele Jana B. K. Vlacha, který stejně jako Kupka žil a tvořil ve Francii.

„Františka Kupky si moc vážím. Je to jeden z lidí, který předběhl dobu o tři sta let,“ přiznal při odhalení památníku Marián Karel, který při tvorbě vycházel z kvaše (malba na papíře vodovými barvami), kterou vytvořil nejstarší syn Kupkova přítele a podporovatele Jindřicha Waldese George Waldez. „Udělal několik takových černobílých geometrií. Já jsem jen tu dvourozměrnou kvaš převedl do trojrozměrné sochy.“

Opočno získalo na realizaci pomníku finance od partnerského města Puteaux. Tamní starostce se návrh natolik zalíbil, že uvolnila peníze hned na dva identické exempláře. Stejná realizace tak na podzim vyroste také na pařížském předměstí, kde je už nyní Boulevard Franze Kupky.

„Pomník je jedna část a druhou částí je busta. Tu nám věnoval pan Vladimír Lekeš (galerista a propagátor Františka Kupky, pozn. red.), který vytvořil jednu nám a druhou pro město Puteaux. Tyto dvě věci se daly spojit, takže máme pomník, na kterém je busta Františka Kupky,“ popsala vznik díla starostka Opočna Šárka Škrabalová.

Opočno má nyní už dvě busty slavného rodáka. Ta první je spolu s pamětní deskou na Kupkově rodném domě poblíž opočenského zámku. Odhalili ji tam v roce 1971 při výročí 100 let od malířova narození. Město chtělo podle Kupkova nejslavnějšího obrazu Amorfy - Dvoubarevné fugy upravit také zdejší náměstí, které nese malířovo jméno (psali jsme zde). Tento plán však postupuje velmi pomalu a podle radnice ho zatím nebude možné zcela zrealizovat.

Další pocty se slavnému malíři dostane příští rok. Ke 100. výročí vzniku Československa se bude v centru Paříže v Grand Palais a také v Praze konat výstava věnovaná Kupkovu dílu.