Bývalý exekutor Jozef Višváder u Městského soudu v Praze (26. 5. 2017) | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Soud rozšířil Višváderovi trest. Bývalý exekutor si odpyká 11 let ve vězení

  • 2
Bývalý exekutor Jozef Višváder stráví ve vězení 11 let za zpronevěru celkem 114 milionů korun. Nepravomocně tak rozhodl městský soud. Přičetl mu roky ke stávajícímu trestu 8,5 let ve vězení, který si Višváder odpykává za zpronevěru a podvod.

Městský soud v Praze v pátek rozhodl v případu, kde uznal Višvádera vinného z toho, že 44 poškozeným zpronevěřil celkem přes 33 milionů korun. O peníze většinou přišli tak, že exekutor vymohl dlužnou částku, ale peníze jim neposlal na účet. Podle obžaloby peníze použil pro vlastní potřebu. Případ se týkal období mezi roky 2005 a 2012, kdy Višváder působil v čele Exekutorského úřadu Praha-západ.

Do této kauzy mu soud přičetl také zpronevěru takzvané jistoty, kterou u něj složil dlužník z exekučního řízení - stavební firma Geosan Group. Soudy ho za to v minulosti potrestaly 8,5 roky vězení, jelikož převedl cizí peníze - až 80 milionů korun - v letech 2011 a 2012 z depozitního účtu exekutorského úřadu na svůj soukromý účet i na účty dalších lidí a společností. Peníze rovněž použil pro osobní potřebu a k úhradě vlastních obchodních aktivit a především dluhů. Višváder se zatím ve vězení si odpykal pět a čtvrt roku.

Višváderovi hrozilo až 12 let vězení. Předsedkyně trestního senátu zdůraznila, že si zaslouží přísný trest, jelikož trestnou činnost páchal ve funkci exekutora a jeho jednání mohlo snížit věrohodnost a důvěru této funkce v očích lidí. „Veřejnost si také mohla laicky říkat, že získal právnické vzdělání, aby se stal fikaným podvodníkem,“ podotkla. Kromě trestu vězení mu soud zakázal na dalších deset let vykonávat činnost.

Exekutorská komora navrhovala Višváderovo odvolání z funkce v roce 2006 v souvislosti s jeho odsouzením ke třem letům vězení za podvod. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec ale muže z úřadu neodvolal. Argumentoval tím, že Višváder spáchal trestný čin v době, kdy ještě nebyl exekutorem. V dalším období však vypukly kauzy, které se týkají zpronevěry.

Zadržen na ukrajinské hranici

Na Višvádera byl v minulosti vydán evropský zatykač. V březnu 2012 ho zadrželi rumunští policisté při jeho pokusu o přechod hranice s Ukrajinou. Soudům později tvrdil, že neutíkal, ale jel si do ukrajinské banky vyřídit úvěr, díky kterému prý hodlal osmdesátimilionovou jistotu vrátit zpět na účet exekutorského úřadu.

Višváderova kauza se promítla i do legislativy. Od ledna 2013 exekuční řád nově stanovil, že soudní exekutor musí vést vymožené prostředky odděleně od vlastních prostředků, a to na zvláštním účtu úschov. Toto opatření má zabránit smíšení exekutorových vlastních prostředků a peněz, které náležejí věřiteli či dlužníkovi.

,

Video