VIDEO: V Hlinsku upraví špatně viditelný přejezd. Zatím jen zarůstal

  • 0
Ručně ovládané závory u hlineckého nádraží loni nahradily automatické. Investice do větší bezpečnosti ale dopadla rozpačitě. Řidiči si na přejezd stěžují.

Ještě před pár dny byla totiž světla s přeškrtnutými kříži z kabiny řidiče kvůli vzrostlým keřům a starému rezatému plotu u silnice prakticky neviditelná.

Nový přejezd u Hlinska po úpravách.

Redakce MF DNES zaslala správcům kolejí otázky i snímky přejezdu. Krátce na to pracovníci Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) před přejezdem vysekali zeleň a odstranili staré sloupky od plotu. Podle mluvčího organizace se jednalo o chybu jednotlivce. „Děkujeme za upozornění, byla provedena okamžitá náprava,“ sdělil mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Není to však jediná věc, na kterou si řidiči jezdící pravidelně po silnici mezi Hlinskem a Miřeticemi stěžují. Ačkoli červená světla září dostatečně silně, řidiči je kvůli umístění přejezdu za pravotočivou zatáčkou spatří až těsně před samotným přejezdem.

Když jede člověk od hřbitova a nádraží, nevidí vůbec nic

Podle mnohých místních přitom stačilo při projektování stavby naplánovat druhá světla k levé krajnici, která by situaci před přejezdem značně zpřehlednila.

„Lidi tady kličkují a jezdí do protisměru, aby se ujistili, zda nebliká červená. Když jede člověk od hřbitova a nádraží, nevidí vůbec nic. Člověk si musí dávat pozor, aby se neocitl za závorami,“ popsal své zkušenosti na přejezdu hlinecký řidič Petr Víšek.

Přestože je přejezd za nepřehlednou zatáčkou, podle správce kolejí se řidiči na jeho přehlédnutí vymlouvat nemohou.

„Konfigurace přejezdu byla odsouhlasena Drážním úřadem i městem. Přejezd jako takový splňuje všechny normy a předpisy včetně rozhledových poměrů. V opačném případě by jeho provoz nepovolil Drážní úřad. Navíc, před každým přejezdem je trojice dopravních značek, upozorňujících na blížící se přejezd ve vzdálenosti 80, 160 a 240 metrů před přejezdem,“ řekl mluvčí státní organizace, která je vlastníkem železniční infrastruktury.

Rozšíření stávajícího systému by podle Illiaše vyšlo minimálně na půl milionu korun.

„Jednalo by se o doplnění výstražníku na levou stranu vozovky ve směru od města, podle norem to ale není nutné.“

K fungování přejezdu se ovšem ještě jasně nevyjádřil Drážní úřad. Jak sdělil mluvčí úřadu Martin Novák, v současné době je stále stavba ve zkušebním provozu a dosud nebyla kolaudována.

„V každém případě prověříme současný stav tohoto přejezdu státním dozorem. Pokud bychom zde našli závady, požádáme o jejich odstranění,“ uvedl s tím, že definitivní verdikt padne do několika týdnů.

Ač i tak SŽDC špatné rozhledové poměry popírá, železničáři narychlo avizují další úpravy, které by měly celé místo ještě více zpřehlednit. Padnout k zemi má sousední drážní domek, na který je už vydán demoliční výměr. „Po stanovení podmínek odpojení inženýrských sítí bude zahájena demolice objektu,“ sdělil krátce po pár dnech mluvčí správců kolejí Marek Illiaš.