Poctivá zmrzlina může být levnější než z prášku, tvrdí cukrářka Fabešová

  • 7
Chuťové rozdíly mezi průmyslově vyráběnou zmrzlinou v prášku a poctivou ze základních ingrediencí jsou propastné. Přitom výrobní cena té poctivé vůbec nemusí být vyšší. Spíš naopak.

„Když si dáte tu práci a použijete základní suroviny, vyjde vás to levněji. Vždyť ten prášek někdo vyrobil, přeprodal a přivezl. A každý z tohoto řetězce na něm chce vydělat. Takže úplně zapomeňte na prášky. Když budete chtít například ovocný sorbet, vezmete jen kousky ovoce, přidáte cukr a vodu,“ popisuje cukrářka Iveta Fabešová.

Poctivou zmrzlinu poznáte podle chuti. „Když si vezmete třeba citronovou, necítíte na jazyku žádnou chemii ani prášek, ale normální citronovou šťávu,“ tvrdí Fabešová. Stejně tak u malinové vidíte zrníčka, která jsou v ovoci. Předpokládá se ovšem, že k takovému způsobu hodnocení se musíte projíst a mít chutě takzvaně v puse.

Mezi další znaky dobré zmrzliny patří i vzhled. „Musí mít přirozenou barvu. Třeba banán po zpasterizování není žlutý, ale zšedne, takže zmrzlina není zářivě žlutá. To samé u pistáciové. Má jen nepatrně zelenkavou barvu. A vanilková není žlutá, ale spíš bílá jen se zrníčky vanilky,“ upozorňuje.

Nejoblíbenější příchutě jsou podle ní ty tradiční: vanilka, oříšky, pistácie, čokoláda a ovoce. „Začíná se hodně experimentovat s chutěmi, ale přiznám se, že třeba jalovcová zmrzlina je pro mě takový experiment, který bych neprodávala, u nás v cukrárně se držíme klasiky,“ říká Iveta Fabešová, která v Praze provozuje dvě cukrárny.

Podle ní však při výrobě hraje velkou roli i vybavení. Když si koupíte levný výrobník, nedostane do zmrzliny takový „nášleh“, takže je zmrzlina těžká a hutná. A jak dlouho to trvá, než se vyrobí dobrá zmrzlina? „To je nejsnadnější část z celé cukrařiny. Za deset minut připravíte všechny suroviny, smícháte je a zbytek práce už za vás udělá výrobník,“ směje se Fabešová.

Přípravu vanilkové zmrzliny včetně poměrů jednotlivých ingrediencí vám Iveta Fabešová ukáže ve videu.