Ve Zlíně bourají budovu u autobusového nádraží.

Ve Zlíně bourají budovu u autobusového nádraží. | foto: Jan Salač, Mafra

Obchody u zlínského nádraží jdou k zemi. Kvůli dopravnímu terminálu

  • 8
Z okolí autobusového nádraží ve Zlíně postupně mizí třípatrová budova, v níž byly nejrůznější provozovny. Jde o první viditelný krok, který by měl o tři roky později vyústit v zahájení výstavby moderního dopravního terminálu.

Tam, kde bylo solární studio a restaurace, jsou jenom sloupy, které trčí do prostoru. Jeřáb postupně rozebírá třípatrovou budovu Ekofermu u autobusového nádraží ve Zlíně, aby uvolnila místo chystanému a tolik potřebnému dopravnímu terminálu. Pozemek, na němž stojí, totiž patří městu.

Dělníci a těžká technika začali s demolicí v dubnu a měli skončit v červnu, nakonec budou ale práce trvat o měsíc déle.

„Jsou tam silnější stropy, než jsme předpokládali. Dohodli jsme se proto s městem, že demolice potrvá do konce července,“ nastínil Milan Marek, jednatel firmy Finrent, která rozebíranou budovu vlastní.

Mnoho let v ní sídlilo několik provozoven: restaurace, masna, vinotéka, bufet či solární studio. Nájemníkům se končit nechtělo, lidé si tam zvykli chodit. Jiná volba však nebyla. „Bylo to nepříjemné, ale věděli jsme, že jde o dočasnou stavbu,“ řekl Marek.

Z horních pater budovy už nic nezbylo, ve spodních leží prach a kusy objektu. Poblíž jsou složené ocelové části, které by firma chtěla ještě použít.

„Sháníme ve městě jiné pozemky, kde bychom budovu zase postavili. Zatím její části uskladníme,“ přiblížil Marek.

Když montovaná stavba zmizí, město plochu po ní upraví a zpevní. Nic na ní stavět nebude. Zůstane připravená pro stavbu dopravního terminálu, s nímž by se mohlo začít v roce 2020. Město dál pokračuje v jeho přípravách.

„Dokončujeme výzvu pro vyhlášení výběrového řízení na projektovou dokumentaci pro územní řízení, vyvěšena bude v řádu několika dní,“ přiblížil radní Josef Novák, který má dopravu ve své kompetenci. „Práce na projektu by mohly začít během srpna. A pokud vše půjde podle představ, zhruba do jednoho roku by mohlo být vydáno územní rozhodnutí,“ doplnil Novák.

Zmizí i budovy autobusového a vlakového nádraží

Dopravní terminál (více zde) krajské město už dlouho potřebuje především proto, že železniční a nedaleké autobusové nádraží jsou v bídném stavu a dělají Zlínu ostudu. Obě stavby půjdou k zemi. Náklady na terminál mají dosáhnout 900 milionů korun.

Z urbanistické studie vyplývá, že je nahradí tři moderní stavby. Železniční výpravní budova, v níž budou i patrová parkoviště, se posune směrem k centru města.

Podchodem bude spojená s novým sousedním několikapatrovým komerčním objektem, v němž můžou být obchody, kanceláře či restaurace.

Autobusové nádraží se zmenší a jeho hlavní stavba bude vedle nadjezdu. „Současné rozmístění autobusového a vlakového nádraží včetně návaznosti na ostatní druhy městské dopravy neodpovídá požadavkům 21. století,“ prohlásil opakovaně náměstek primátora Patrik Kamas.

Podle smlouvy má být investorem budov společnost Z-Group podnikatele Zdeňka Zemka, který vlastní autobusové nádraží a většinu pozemků v této lokalitě.

Jakým podílem přispěje město, zatím není zřejmé, jisté ale je, že bude platit nezbytné úpravy okolních cest. Odhadované celkové náklady jsou asi 900 milionů korun, přispět by mohla Evropská unie.

Dopravní terminál bude přínosem, protože na pár stech metrech čtverečních bude vlakové a autobusové nádraží i zastávka městské hromadné dopravy.

Záměr je navázaný na elektrifikaci a částečné zdvoukolejnění železniční trati Otrokovice – Zlín – Vizovice, s tímto projektem chce Správa železniční dopravní cesty začít v roce 2019.