První jízda: Nový Land Rover Discovery má vzhled elegána a duši drsňáka

  • 8
Není na světě mnoho aut snoubících luxus a ortodoxní offroadové schopnosti. A „disko“ má navíc značné charisma.

„Důl, to je díra v zemi, ten vám nemůžou vzít, nanejvýš zasypat,“ říká Cimrmanův uhlobaron ve hře Vizionář. To se také často po ukončení těžby stává. Ale ne všude. V dole firmy Porr, která v kopci nedaleko řeky Mosely dlabe vápenec, jich pořád ještě 300 kilometrů chodeb zbývá. Jsou tak široké, že jimi bez problémů projede těžká technika, natož nový Land Rover Discovery páté generace.

Pro jeho prezentaci organizátoři navršili v části tunelů umělé překážky, na nichž Discovery mohlo předvést, jak si poradí s prudkými výjezdy po dřevěných stupních, bočním křížením se dvěma koly ve vzduchu nebo sjížděním krpálu, z nějž by se chodec jen skutálel. A „disko“ obstálo na výbornou a navíc prokázalo, že ačkoli se obejde bez klasického žebřinového rámu, jeho samonosná karoserie s integrovanou výztuhou zvládne takové extrémní kousky jako otevření všech dveří ve chvíli, kdy se houpe ve zkřížení.

Land Rover Discovery

Což o to, otevřít je není problém, ale ony šly i bez problémů zavřít. A to si mnoho konkurentů raději ani předvádět netroufne. Karoserie je vůbec špičkový inženýrský kousek – z 85 procent hliníková, váží o 280 kg méně než u předchozí generace a o metrák zhubl i dieselový motor. Interiér je navíc o kus prostornější: rozvor je delší o 38 cm a místa pro kolena je o 14 cm více.

Discovery je necelých pět metrů (4,97 m) dlouhé a kvůli plně elektricky ovládaným (sklápěným dolů i nahoru) sedačkám ve třetí řadě vozí na zádech svůj typický „batoh“. I člověk vysoký 1,8 metru přežije na těchto dvou místech kratší jízdu, děti, pro něž jsou určeny především, zvládnou i dlouhou. Sedačky jsou navíc uspořádané jako na divadle, aby se ti vzadu necítili tak utopení, takže přední sedadla jsou nejníže, druhá řada o kousek výše a třetí má sedáky položené ještě o nějaký centimetr výše.

Interiér je plný různých schránek a třeba loketní opěrka je neskutečně hluboká, velká lahev do ní zapadne jako nic.

Land Rover Discovery
Land Rover Discovery
Land Rover Discovery

Na silnici houpačka

Majitelé discovery jsou jiná skupina než milovníci teréňáků typu Jeep Wrangler. Nechtějí přemýšlet, co všechno zapnout, aby projeli na safari bažinou, nebo jen na chalupu metrovou závějí. V „disku“ prostě jen nastaví ovládací kolečko na typ terénu, s nímž se chtějí popasovat, a elektronika systému Terrain Response si to přebere. A schopnosti tohoto landroveru jsou impozantní: umí probrodit 90 cm vody, s neuvěřitelnou světlou výškou 28 cm (o deset více než běžná SUV) a skvělými nájezdovými úhly vyšplhá na pěkně hrbolatý kopec.

A dolů z něj sjede klidně bez zásahu řidiče, stačí točit volantem. Zmíněná rekordní světlá výška se sice v terénu velmi hodí, ale na silnici přináší houpavý pocit jízdy na vlnách, přestože ji vzduchové odpružení umí výrazně snížit.

Land Rover Discovery
Land Rover Discovery
Land Rover Discovery

Discovery však hraje hlavně na komfort. I na obrovských kolech podvozek parádně tlumí. V zatáčkách pak logicky nechá pocítit, že „disko“ je opravdu pořádný kus auta. Řidiči to ani tak nepřijde, ten se drží volantu, ale vzadu je odstředivá síla hodně znát. Kdo vozí rodinu, musí jezdit trochu s citem, což ovšem u auta tohoto typu nemůže překvapit.

Vyzkoušeli jsme základní čtyřválec Td4 o výkonu 132 kW. Překvapilo nás, že jede hodně slušně, přestože se logicky musí více honit do otáček, přičemž se projevuje zpěvavým zvukem. Dynamika mu nechybí a spotřeba kolem devíti litrů také nebyla špatná. Ale přece jen k autu, jako je Discovery, prostě patří šestiválec.

Otestovali jsme tak i verzi 3.0 Td6 a byla to paráda. Jede náramně, při jeho 190 kW a 600 newtonmetrech „krouťáku“ není divu. A spotřeba se i při brutálně rychlých přesunech po německé dálnici (často přes 200 km/h) pohybovala kolem 12 litrů, což je stále akceptovatelné. Motor je skvěle utlumený a harmonický, není tedy příliš důvodů pořizovat si benzinový třílitr, který jede také parádně, ale spotřeba bude určitě vyšší.

Land Rover Discovery

Převodovka je s motory skvěle sladěná, řadí jemně, decentně, u čtyřválce je poskládaná více nakrátko, aby vyvážila slabší motor.

Ceny

Základní Discovery se čtyřválcem TD4 přijde na 1,4 milionu korun. Největší konkurent, Jeep Grand Cherokee, stojí asi o 130 tisíc méně. Ale třeba Volvo XC90, Audi Q7 nebo Mercedes GLS jsou už výrazně dražší. Ale nemyslím si, že by kdokoli přistupoval ke koupi „diska“ s kalkulačkou v ruce – v této třídě se téměř výhradně nakupuje podle sympatií ke značce. A Land Rover má skvělý zvuk.

Indové zachránili britský národní poklad Land Rover-Jaguar v roce 2008. A miliardy liber se teď vracejí: automobilka jednoduše staví jeden výtečný vůz za druhým.

Podle šéfů tuzemského zastoupení značky bylo Česko vždy „discovery trhem“ a i u nové generace předpokládají, že bude tvořit 20 procent veškerých prodejů. Ostatně, sami Britové tvrdí, že Discovery je srdcem značky Land Rover už od roku 1989, kdy vyjela první generace.