Zoo v Ostravě těší úspěch, po půl století odchová první mládě kondora

  • 1
Návštěvníci ostravské zoo měli už od roku 1970 možnost pozorovat kondory královské, ale ještě nikdy neviděli vyrůstat mládě. Pár se jich sice v minulých letech vylíhlo, ale nepřežila víc než den. Situace se změnila až nyní. Zahrada se po téměř půl století chlubí prvním mládětem nejpestřeji zbarveného druhu kondora.

„Je to úspěch pro celou Evropu, kde se kondoři královští chovají vzácně a rozmnožují ojediněle,“ říká mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. A netají, že tentokrát se odborníci rozhodli přírodě pomoci.

Současný pár, který mládě odchovává, totiž v minulých letech přivedl na svět už dva potomky. Prvního v roce 2014, ten ale do druhého dne po vylíhnutí zmizel. „Buď měl problém, nebo ho rodiče zabili a pozřeli,“ nastínila zooložka Adéla Obračajová s tím, že předloni pár nehnízdil a loni se opakovala situace z roku 2014.

Proto letos ošetřovatelé oplodněné vejce vložili do líhně. Při klubání museli mláděti pomoci, prvních pět dní je krmili a až pak vrátili do hnízda.

„Rodiče potomka hned přijali a začali se o něj starat. Dnes už má mládě téměř čtyři měsíce a jeho bílé prachové peří zpestřují černá obrysová pera,“ líčí Nováková.

V České republice kondory královské chová ještě Zoo Olomouc, Zoo Plzeň a Zoo Praha. Naposledy se však podařilo odchovat mládě v roce 2010 v Olomouci.

V Evropské plemenné knize je vedena necelá stovka těchto kondorů, přičemž každoročně se podaří odchovat jen několik mláďat, například v roce 2015 to bylo pět mláďat.

Mayové kondora uctívali

Kondor královský se vyskytuje od střední Ameriky až po sever Argentiny v Jižní Americe. Ještě v 18. století žil i na Floridě. Obývá deštné lesy, savany i část jihoamerických pamp. Vzácně uloví také menší obratlovce, ale živí se především mršinami větších zvířat.

Žije v párech a mláďata zůstávají s rodiči po celé dva roky. Pár si buduje hnízdo obvykle v korunách vysokých stromů z větví a vystýlá je listy a mechem.

„Samice snáší jedno vejce, které střídavě inkubují oba partneři 56 až 58 dnů. Mládě krmí rodiče natrávenou potravou z volete,“ přiblížila mluvčí Nováková.

Peří mláděte je zpočátku zbarveno bíle, následně získá hnědý šat nedospělého kondora. Výrazné zbarvení dospělých ptáků získává až po několika letech života. Mayové kondora královského uctívali jako posvátného ptáka.