Michael Fassbender ve filmu Vetřelec: Covenant | foto: CinemArt

V Číně cenzoři vystřihli z nového Vetřelce polibek dvou robotů

  • 34
Čínští filmoví fanoušci si už zvykli na zásahy tamní cenzury, která v amerických dílech zpravidla krátí násilné scény. Ale ve snímku Vetřelec: Covenant jí padl za oběť také polibek dvou „gayů“ - robotů, které oba představuje herec Michael Fassbender.

Podle listu Hollywood Reporter už čínská cenzura letos zkrátila o čtrnáct minut mutantský komiks Logan: Wolverine, ubrala též osm minut hororové akční sci-fi Resident Evil: Poslední kapitola. V obou případech se střihy týkaly zejména názorného zobrazování násilí.

Stejné odůvodnění stálo za většinou ze šesti minut, které chybějí v originální verzi filmu Ridleyho Scotta Vetřelec: Covenant, jenž svou čínskou premiéru absolvoval o víkendu.

Ovšem v novém dílu vesmírného thrilleru chybí více než jen obvyklé krveprolití: zmizel také Fassbenderův polibek se sebou samým v klíčové dvojroli umělých bytostí.

Fanoušci změnu objevili a v diskusích se shodli, že polibek Waltera a Davida, dvou kyborgů ztvárněných týmž hercem, je pro příběh podstatnější než výjevy masakru. „Jiných vystřižených částí si nevšimnete, ale tady opravdu cítíte, že něco chybí,“ napsal mladík, který film viděl s přáteli v Šanghaji.

Hollywood Reporter připomíná, že k homosexuálním prvkům se Čína chová rozdílně. Oscarovou kovbojskou romanci Zkrocená hora tu zcela odmítli, přestože její režisér Ang Lee je v zemi uznáván. Naopak v muzikálu Kráska a zvíře sporný „gay moment“ zůstal a Peking tím dokonce hlásal svou toleranci.

Právě Krása a zvíře s celosvětovými tržbami přes 1,2 miliardy dolarů je zatím nejúspěšnější letošní novinkou a zásadní podíl na tom má, vedle Velké Británie a Japonska, právě Čína. Ještě výraznější odbyt tam měl druhý letošní miliardář, film Rychle a zběsile 8: v Číně utržil 391 milionů dolarů.