Trenér českých basketbalistek Ivan Beneš.

Trenér českých basketbalistek Ivan Beneš. | foto: ČTK

Zklamaný kouč Beneš: Kdyby nepřišla pauza, nevím, jak bychom to dohráli

• 18
Už po první čtvrtině, kterou české basketbalistky s Ukrajinou ztratily o jedenáct bodů, trenér Ivan Beneš tušil, že je zle. „Bylo prakticky rozhodnuto a druhá čtvrtina to dorazila,“ netajil po prohraném vstupu do evropského šampionátu své zklamání. „Kdyby nepřišla přestávka, nevím, jak bychom to dohráli.“

Český tým nakonec s Ukrajinou ve svém prvním zápase na evropském šampionátu v Hradci Králové prohrál 47:59.

Co se stalo, že začátek zápasu byl opravdu hodně špatný a hráčky nebyly schopné trefit koš?
Stále nevím, čím to, že nám začátky tak utíkají, trvá nám, než se rozjedeme. Probíráme to, změnili jsme rozcvičení, chtěli jsme hráčky nabudit. Vypracovali jsme si i slušné pozice, ale nepadalo to tam. A asi jsme podlehli domácímu prostředí. Naše hráčky jsou stejně dobré střelkyně, ale nervozita byla znát, tentokrát nám asi plná hala nepomohla. Ale ono bylo špatných i těch dvaačtyřicet bodů, které jsme v první půli dostali, to už pak nešlo zalátat, to byl neřešitelný úkol.

Druhý poločas byl ale ze strany týmu mnohem lepší.
To je pravda a snad jsme se chytli, bylo se na co koukat. Naštěstí to díky tomu neskončilo pro nás tak devastujícím způsobem, jako kdybychom prohráli o dvacet pětadvacet bodů. Na druhé straně hrát jen o to, abychom prohráli o deset, to jsme nechtěli.

Potěšil vás druhý poločas alespoň vzhledem k tomu, co vás na šampionátu čeká?
Zase tak pyšní na to být nemůžeme. Ale hráčkám to ukázalo, že to jde, ale pouze za určitých podmínek. My hlavně nesmíme hrát profesorský basketbal, to neumíme.

Ve druhém poločase jste zlepšili obranu, Ukrajinky se už prosazovaly mnohem složitěji...
Chytli jsme se, to je pravda, ale díky první půli jsme se porazili sami. Vždyť ony za druhý poločas vstřelily jen sedmnáct bodů a to ještě pak některé z našich risků, kdy jsme už potřebovali dohánět ztrátu.

Sestřih ze zápasu Česko - Ukrajina

Střelba ale nešla ani vašemu týmu zase tak moc.
Ono se těžko hraje s pocitem, když musíte a musíte. A Ukrajinkám se to hezky hrálo s polštářkem náskoku pod zadkem. Nám to nevycházelo, přitom na tréninku se naše hráčky trefovaly, lepilo jim to.

Co s tím, porážka s Maďarskem by už byla hodně kritická?
Ukrajina nám zkomplikovala plán. My to teď musíme hodit za hlavu, teď je pro nás Maďarsko klíčové, buď, anebo. Těžko si představovat, že se o postup budeme prát se Španělskem, je kus před ostatními. Navíc pokud Španělky oba zápasy vyhrají, a ony si nebudou chtít situaci komplikovat, tak už by to pro nás bylo jen rozloučení s diváky.