Česká kapitánka Kateřina Elhotová (vlevo) se pokouší utéct Olesyji Malašenkové...

Česká kapitánka Kateřina Elhotová (vlevo) se pokouší utéct Olesyji Malašenkové z Ukrajiny. | foto: FIBA

Nevyvedený start. České basketbalistky na domácím ME podlehly Ukrajině

• 124
Fanoušci v hokejové areně v Hradci Králové je hnali za obratem, jenže českým basketbalistkám se v úvodním duelu na domácím mistrovství Evropy nevedlo. Reprezentace hostitelské země po nepodařené první půli prohrála s Ukrajinou 47:59 a zkomplikovala si postup ze základní skupiny.

Výběr trenéra Ivana Beneše se dostal před sobotním duelem s Maďarskem (18:00) pod velký tlak. Zbývajícím účastníkem skupiny A je totiž papírový favorit Španělsko, s nímž se basketbalistky utkají v pondělí. Do další fáze projdou tři nejlepší týmy.

Česko vs. Ukrajina

Podrobná on-line reportáž z utkání

Češkám se nevyvedl úvod zápasu, byly viditelně nervózní z domácího prostředí a nedokázaly ubránit Alinu Jagupovovou. Hvězda soupeře dala 17 ze svých 21 bodů v úvodních 15 minutách hry. Češky brzy nabraly dvoucifernou ztrátu a už ji nesmazaly.

„Trochu jsme podlehli domácímu prostředí. Naše hráčky jsou minimálně stejně dobré a měly na to Ukrajinu porazit, i když hrála velmi dobře. Ale dnes se nám vůbec nedařila střelba. My jsme se porazili sami. Zřejmě tam byla tréma a domácí prostředí nám tentokrát neprospělo, i když fanoušci byli výborní a snažili se holky povzbudit a nepískali,“ ocenil Beneš zaplněné hlediště zimního stadionu v Hradci Králové.

Jeho svěřenkyním od začátku vypadávaly střely z koše a především se vůbec nedokázaly prosadit z dálky. Za tři čtvrtiny daly body jen zpod koše nebo z trestných hodů. To Ukrajinky podávaly konstantní výkon, jejich motorem byla Jagupovová a postupně navýšily náskok až na 23 bodů.

Domácí výběr se sice mohl opřít o pivotku Kiu Vaughnovou, na kterou soupeřky nestačily silově, ale jinou zbraň Češky nenacházely. Ke všemu se trápily i na doskoku.

Ve druhé půli domácí výrazně zlepšily obranu a za deset minut inkasovaly pouhé čtyři body. Samy se však těžko prosazovaly a manko ubývalo jen pomalu. Když se ale v úvodu poslední čtvrtiny poprvé prosadila kapitánka Kateřina Elhotová střelou z dálky, byl rozdíl ve skóre devět minut před koncem jen 11 bodů. Ukrajinky ale nápor ustály a výhru si pohlídaly. Češky si alespoň vydařeným závěrem zlepšily rozpoložení před duelem s Maďarskem.

Další výsledky šampionátu

„Musím ocenit, že to holky nezabalily a druhý poločas vyhrály, když jim dovolily jen 17 bodů. Ale když dostaneme 42 bodů za první poločas, tak je něco špatně. Holky ukázaly, že hrát umí, ale přišlo to pozdě. Až když už jsme se potápěli a díra byla obrovská. Alespoň že to nebyla devastující prohra. V závěru holky viděly, že při sebeobětování to jde,“ dodal Beneš.

Sestřih ze zápasu Česko - Ukrajina

Méně bodů než proti Ukrajině dal český tým na ME naposledy v roce 2013, kdy rovněž v prvním duelu podlehl Bělorusku 39:60. Pak se ale reprezentantky vzepjaly a nakonec vybojovaly šesté místo. Napodobí takový kousek

Španělsko, které od roku 2001 jen jednou nezískalo na evropském šampionátu medaili, potvrdilo ve večerním duelu roli favoritek bez nejmenších problémů. V hradecké skupině A si poradilo 62:48 s Maďarskem.

Mistrovství Evropy basketbalistek

Skupina A (Hradec Králové):

ČR - Ukrajina 47:59 (13:24, 23:42, 33:46)
Nejvíce bodů:
Vaughnová 16, Hanušová a Vyoralová po 8 - Jagupovová 21, Udoděnková 10, Mossová 7. Fauly: 19:20. Trestné hody: 12/6 - 15/13. Trojky: 1:6. Doskoky: 38:50. Diváci: 3 666.

Maďarsko - Španělsko 48:62 (8:18, 21:30, 31:43)
Vanderslootová a Krivačevičová po 11, Hatarová 7 - Lyttleová 17, Torrensová 10, Cruzová 8.