Doporučujeme

Na brněnském sjezdu České astronomické společnosti bylo odsouhlaseno přijetí...

Na brněnském sjezdu České astronomické společnosti bylo odsouhlaseno přijetí českého velikána Járy Cimrmana. Seminář osvětlující jeho přínos oboru vedli Zdeněk Svěrák (vpravo) a Miloň Čepelka. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Ztělesňuje pocity okupované země. The Economist píše o fenoménu Cimrman

  • 94
Už i na web britského prestižního ekonomicko-politického magazínu The Economist pronikl Jára Cimrman. Týdeník na něj vzpomněl v rámci padesátého výročí, kterým česká kultovní scéna tuto sezonu prochází.

„Říká se, že radil Edisonovi, Eiffelovi, Einsteinovi, Čechovovi i Čajkovskému. Dopisoval si s Georgem Bernardem Shawem, vymyslel Panamský průplav, objevil jogurt a jen velice těsně se nestal prvním člověkem na Severním pólu...,“ začíná v kulturní rubrice svého webu týdeník výčet Cimrmanových zásluh.

„Není proto divu, že se v hlasování z roku 2005 málem stal největším Čechem všech dob,“ pokračuje britský list. „Cizojazyčným čtenářům budiž odpuštěno, že o tomto dramatikovi, sportovci, vynálezci, básníkovi a filozofovi neslyšeli. Mistr totiž nikdy nezískal pozornost, jako by si zasloužil,“ píše se dále.

Economist dále popisuje, jak se fenomén Cimrman dostal na svět, a připomíná jubilejní padesátou sezonu nyní žižkovské scény. Série výročí, která začala loni v září, stále není u konce, tento týden třeba měla před padesáti lety premiéru první hra, Svěrákův kus Akt (více zde).

Týdeník zmiňuje i legendární nález Cimrmanovy pozůstalosti v Liptákově (ač vesnici překřtil na „Liptakova“), klasické dělení představení na seminář a samotnou hru či Svěrákova slova, ve kterých vysvětluje, že ho k postavě Cimrmana inspirovali naivní umělci, kteří tvořili „přesvědčeni svým talentem, ale trpící nezájmem publika a galerií“.

Podívejte se na zkoušku představení k 50. výročí Divadla Járy Cimrmana:

4. října 2016

„Cimrmanovy určující vlastnosti - houževnatost, touha vyniknout a být prospěšným lidstvu a zároveň pocit nespravedlnosti a neuznání ztělesňovaly pocity země, která byla celé 20. století okupována Rakušany, nacisty a sověty,“ uvažuje - dlužno dodat, že v silné zkratce - Economist.

„Stal se takovým symbolem národní identity, že jej Česká televize vyloučila z hlasování o nejvýznamnější postavu české historie,“ připomíná týdeník. „Jinak by totiž Václav Havel, Franz Kafka, Martina Navrátilová a císař Karel IV. neměli šanci,“ dodává prestižní týdeník, který v Londýně vychází od roku 1843.

28. srpna 2016