Američtí lékaři převážejí propuštěného Otto Warmbiera do nemocnice (13.6.2017)

Američtí lékaři převážejí propuštěného Otto Warmbiera do nemocnice (13.6.2017) | foto: AP

Americký student propuštěný KLDR má poškozený mozek, OSN chce vysvětlení

  • 449
Vyšetřovatel OSN pro lidská práva Tomas Ojea Quintana v pátek vyzval Severní Koreu, aby podrobně vysvětlila, proč se americký student Otto Warmbier po víc než ročním věznění v KLDR vrátil domů v kómatu. Podle severokorejské strany je mladíkův stav důsledkem onemocnění botulismem, američtí lékaři s tím ale nesouhlasí. Uvedli, že má Warmbier těžce poškozený mozek.

Severní Korea propustila amerického studenta teprve nedávno, o jeho zdravotním stavu se tehdy zprávy nezmiňovaly (o propuštění Warmbiera jsme psali zde). „Vítám zprávu o Warmbierově propuštění, zároveň jsem ale velmi znepokojen jeho zdravotním stavem. Úřady (KLDR) musí podat jasné vysvětlení, jakým způsobem (Američan) upadl do kómatu,“ napsal ve svém prohlášení vyšetřovatel OSN Quintana.

Severokorejští představitelé americkým diplomatům podle listu The Washington Post řekli, že Warmbier onemocněl ve vězení botulismem, což je závažná paralyzující nemoc způsobená otravou, která může zapříčinit smrt. Když mu prý byla podána uspávací pilulka, upadl do kómatu, z něhož se dosud neprobral.

Lékaři z nemocnice v Ohiu, kde Warmbier nyní leží, ale uvedli, že pacient má těžce poškozený mozek a nejeví příznaky onemocnění botulismem. Warmbier utrpěl „značnou ztrátu mozkové tkáně ve všech částech mozku“, prohlásil lékař Daniel Kanter. Podle lékařů je Warmbier v bdělém stavu, ale nereaguje na okolí. Nemluví a „zdá se, že ani nerozumí jazyku“, dodal Kanter.

Otrava? Spíš přidušení, tuší lékaři

Lékaři, kteří Warmbiera vyšetřovali v nemocnici v ohijském Cincinnati, nenašli u pacienta žádné viditelné známky toho, že by byl během věznění vystaven fyzickému násilí. „Nejde o běžné projevy mozkového traumatu. Takovéto následky jsou typické pro zástavu dechu či srdce,“ řekl Kanter. Podle amerických lékařů je Warmbierův stav důsledkem respirační zástavy.

Pchjongjang v oficiální zprávě ve čtvrtek oznámil, že mladík odsouzený v KLDR k 15 letům vězení za krádež propagandistického plakátu v hotelu v Pchjongjangu byl propuštěn z „humanitárních důvodů“.

Američtí a severokorejští činitelé podle agentury AP také uvedli, že ve Warmbierově propuštění nehrála žádnou roli návštěva bývalého amerického basketbalisty Dennise Rodmana v Severní Koreji. Někdejší hvězda NBA přiletěla do KLDR v úterý, tedy ve stejný den, kdy byl jeho krajan propuštěn.

Tehdy jednadvacetiletý student Virginské univerzity byl zadržel v lednu 2016 těsně před nástupem do letadla mířícího do Číny. Na konci února se pak přiznal k „závažným trestným činům“ proti státu, jak uvedla severokorejská média.

O dva měsíce později dostal trest 15 let těžkých prací za protistátní činnost (psali jsme zde). Na svobodu se dostal po 17 měsících.

Američan dostal v KLDR 15 let těžkých prací ve vězení:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue