Královna Alžběta přijala Zemana, na audienci dorazil s manželkou a dcerou

  • 1817
Britská královna Alžběta II. přijala na krátkou audienci prezidenta Miloše Zemana. Do Buckinghamského paláce ho doprovodila manželka Ivana a dcera Kateřina. Zemanova jednodenní pracovní návštěva britské metropole pokračovala setkáním s válečnými veterány i s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem.

Setkání s královnou mělo podle původních plánů začít ve 13:00 SELČ, kvůli královské návštěvě přeživších z Grenfell Tower se však začátek audience posunul. Probíhala za zavřenými dveřmi a trvala asi půl hodiny.

Po setkání s královnou Zeman zamíří za českými novináři. „Setkání bylo ve stínu nedávných tragických událostí v Londýně. Královna mi říkala, že se právě vrátila z prohlídky tohoto domu,“ sdělil Zeman na úvod tiskové konference. Hlavním tématem diskuse však podle něj byl brexit a osud českých občanů v Británii.

„Ať je tomu jakkoliv, každý politik musí vyjádřit především zájem o to, aby naši občané zde mohli jak pracovat, tak studovat, a nebyli diskriminováni proti situaci, kdy Británie ještě byla členem Evropské unie,“ uvedl český prezident. Královnu však upozornil, že se nezastává Čechů, kteří v Británii berou sociální dávky.

Zeman prý také královně s taktem sdělil, že vynechá téma Mnichovské dohody. „Řekl jsem pouze, že bych chtěl upozornit, že v Mnichově jsme byli my sami proti Hitlerovi a dva roky poté stála Británie sama proti Hitlerovi,“ uvedl prezident. Připomněl i české válečné veterány, kteří bojovali v řadách RAF. Zeman přednesl Alžbětě II. také „stručné expozé o historii česko-britských vztahů“ od středověku do současnosti.

Nástrahy královské etikety

Na Zemana při setkání s Alžbětou II. čekala řada nástrah přísné královské etikety. Při příchodu musel vyčkat, až ho královna sama osloví. Doporučené je také decentní uklonění, u ženy pak pukrle. V posledních letech se však od těchto zdvořilostních gest upouští.

Prvním oslovení královny by mělo být „Vaše Veličenstvo“, posléze lze přejít k jednoduššímu „madam“, připomíná server ABC. Podání ruky by mělo být decentní. Český prezident se musel vyvarovat jakéhokoli dalšího tělesného kontaktu s královnou.

Zeman také podle protokolu neměl královnu trápit osobními otázkami či diskusí o současné politické situaci. Příslušníci královské rodiny jsou totiž tradičně apolitičtí a k těmto tématům by se vyjadřovat neměli. Součástí protokolu bylo také předání dárků obou státníků. Zeman královně předal brož s českými granáty.

16.června 2017 v 15:11, příspěvek archivován: 16.června 2017 v 15:29

Dary pana prezidenta a jeho paní pro J. V. královnu Alžbětu II. Brož s českými granáty a hedvábný šátek s motivem díla Václava Hollara. https://t.co/wdie76H1U1

Vyznamenání a setkání s Johnsonem

Po tiskové konferenci Zeman vyznamenal československé válečné veterány žijící v Británii a předal diplom o jmenování do generálské hodnosti dalšímu veteránovi Miroslavu Antonínu Liškutínovi (více čtěte zde).

Následovala ještě politika. V pět hodin prezidenta čekalo setkání s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem, o kterém se stále spekuluje jako o možné nástupci Theresy Mayové na postu premiéra.

16.června 2017 v 16:03, příspěvek archivován: 16.června 2017 v 16:12

President Zeman honouring brave #RAF veterans from #WW2 in London today https://t.co/3JsKlU9tUC

S Johnsonem Zeman zřejmě hovořil o brexitu, evropské problematice, česko-britských bilaterálních vztazích či o školství. Zeman na odpolední tiskové konferenci prozradil, že s Johnsonem chce mluvit také o vraždě Čecha Zdeňka Makara. „V Praze by se nestalo, aby soud osvobodil někoho, kdo zabíjel na ulici. Česká justice si zasluhuje nejhlubší kritiku, ale tak hluboko ještě neklesla,“ sdělil.

Hrad se původně snažil dojednat schůzku přímo s premiérkou, i kvůli současné nestabilní situaci v Británii však ze setkání sešlo. Na závěr návštěvy Londýna Zeman položil věnce u památníku Bitvy o Británii.

Dosavadní setkání českých prezidentů s královnou Alžbětou II.
Důležité zprávy do messengeru

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video