Stavba větrných elektráren u Hrádku začala, celkem jich tu vyroste třináct

  • 3
Ve Václavicích u Hrádku nad Nisou začala montáž větrného parku. Se svými třinácti stožáry a výkonem 26 megawattů půjde o druhou největší větrnou elektrárnu na našem území. Větší bude jen větrný park Kryštofovy Hamry v Ústeckém kraji.

Na Kamenném vrchu u Václavic leží v trávě obrovské listy vrtulí o délce padesáti metrů. Na sesazení opodál čeká také několik částí sněhobílých tubusů. Až je vztyčí ramena jeřábů, dosáhnout do úctyhodných osmdesáti metrů.

Jedná se o části budoucího větrného parku Václavice, který právě dělníci montují.

Vrtulí mělo být původně šestnáct

Příprava václavického parku začala už v roce 2006, teprve loni se ale rozběhly přípravné stavební práce. Původně se počítalo se 16 vrtulemi, počet se ale snížil. První tubus už stojí.

„Větrný pak dokončíme v průběhu prázdnin. Pak nás čeká proces získání licence. Věříme, že by se to mohlo podařit před koncem roku, možná na konci října,“ řekl Marek Lang, jednatel firmy EEH, která bude elektrárnu provozovat.

Předpokládá se, že elektrárna dodá ročně do sítě 52 GWh. Jen pro představu, celková roční výroba větrných elektráren v České republice je 500 GWh, václavický větrný park přidá zhruba deset procent.

Původně mělo jeden stožár vlastnit město Hrádek Nad Nisou, tato varianta by ale byla podle Langa právně složitá a pro město nevýhodná. Nyní to vypadá spíš tak, že město bude od firmy pravidelně dostávat kompenzace. Platby za narušení krajinného rázu by měla dostávat také nedaleká Chrastava.

Větrníky se roztočí na dohled dolu Turów

Větrný park Václavice

Větrný park Václavice vzniká v blízkosti polských hranic. Výstavbu a provoz realizuje projektová společnost EEH s.r.o. Vlastní ji akciová společnost Cergeros. Hlavním akcionářem je Solar city s.r.o. Větrný park bude mít 13 stožárů, každý o výkonu dvou megawattů. Stožáry budou měřit 80 metrů, 11 věží bude mít poloměr rotoru 50 metrů, dvě poloměr 46 metrů. Dodavatelem technologie je německá společnost Senvion, listy jsou vyrobené v Polsku, tubusy vyrobila česká firma. Roční výroba projektu přibližně odpovídá spotřebě 15 tisíc průměrných domácností nebo spotřebě 35 tisíc tun hnědého uhlí. Investiční náklady činí 1, 1 miliardy korun, předpokládaná návratnost projektu je 15 let.

Podle dřívějšího vyjádření starosty Hrádku Josefa Horinky by mohlo jít o zajímavou položku do městské kasy. „Jednáme s investorem o konkrétních podmínkách,“ uvedl před časem starosta.

V krajině se teď nabízí zajímavý kontrast. Václavické větrníky se svojí zelenou energií se brzy roztočí na dohled hnědouhelného dolu Turów a stejnojmenné tepelné elektrárny, což je významný znečišťovatel ovzduší. Větrný park doplní šest albrechtických vrtulí a několik rotorů na německém území.

Nezamýšleným symbolem větrné elektrárny na česko-německo-polském pomezí bude, že se na výrobě podílely všechny tři sousední státy. Dodavatelem technologie je německá společnost Senvion. Německé výroby jsou i gondoly, rotory listů pocházejí z Polska, subdodavatelem tubusů je zase čeká firma SIAG CZ Chrudim.

O parku rozhodla anketa

Třináct rotorů bude v krajině novým prvkem. Podle starosty Hrádku částečná nevole proti výstavbě větrného parku byla. Lid však rozhodl ve prospěch vrtulí. „Ještě než projekt vznikl, byla ve Václavicích anketa. Nadpoloviční většina, i když těsně, rozhodla, že tam elektrárny mohou stát,“ řekl nedávno starosta.

Proti stavbě větrného parku se už na webu objevily některé nesouhlasné reakce. Zmiňují devastaci krajiny či hrozící masakry ptáků.

Majitelé parku ale obavy o zabíjení živočichů odmítají. „Posudky už máme hotové a území budeme dál sledovat. Všechny ale říkají, že se v území vyskytují jen druhy menších pěvců, pro které větrný park není nebezpečný. Netopýři se tu nevyskytují. Vrtule mohou být problémem pro velké druhy vodního ptactva. Elektrárna by ale musela ležet v zóně tahu, tady nic takového neprobíhá. Jedním z aspektů je i lom v Bogatyni, který kvůli zničené krajině ptáky ani neláká,“ upozornil Marek Lang.

Hluk je pod hygienickými normami

Podle něj díky moderní technologii a optimálnímu tvaru lopatek bude větrný park jen minimálně hlučný.

„Dělala se studie, jak bude větrný park hlukově zasahovat do krajiny. Vyšlo z ní, že točící se vrtule vydávají ve vzdálenosti čtyř set metrů, což je vzdálenost k Václavicím, hluk na úrovni 35 až 40 decibelů. Je to pod hygienickými normami. Hluk z ulice je zhruba dvojnásobný. Dopad nebude žádný,“ pronesl jednatel.

Projekt je plánován na 20 let. To je také minimální životnost větrné elektrárny. „Až dojde k ukončení provozu, technologie se demontuje a recykluje. Navrácení hodnot krajinného rázu je tedy možné do stejné míry jako před vybudováním parku,“ přiblížil Marek Lang.

„Výstavba je prašná, jak se tu jezdí s náklaďáky, plaší nám to koně. A vrtule nebudou hezké. Ale hluku se nebojím, s koněm jsem jezdila i u Albrechtic, není to problém,“ zmínila Anna Ježková z nedaleké koňské farmy.