Škoda Octavia Combi třetí generace - bezpečnostní prvky

Škoda Octavia Combi třetí generace - bezpečnostní prvky | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Škoda začíná s výrobou octavií v Africe. Zbaví se vysokých dovozních cel

  • 65
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto začne vyrábět auta na dalším kontinentě. Po Evropě a Asii nyní míří do Afriky. Během několika týdnů začne podle informací MF DNES výroba škodovek v Alžírsku. Firma tak chce zachytit růst stále zatím relativně malého severoafrického trhu. Škoda se výrobou na místě navíc zbaví vysokých cel na dovezená auta.

„Mohu potvrdit, že se zahájením výroby v Alžírsku v letošním roce počítáme. Bližší informace ale v tuto chvíli poskytovat nebudeme,“ řekl mluvčí automobilky Tomáš Kubík. Podle informací MF DNES se má v Africe vyrábět více modelů, jisté jsou octavie.

Škodovky se budou vyrábět v závodě, který bude společným podnikem Volkswagenu a alžírské společnosti Sovac, která se zabývá distribucí vozů koncernových značek v Alžírsku. Výroba zatím nebude příliš velká: sto aut denně.

Nová montážní hala vzniká ve městě Relizane – 220 kilometrů od hlavního města Alžíru. Volkswagen už dříve v tiskové zprávě uvedl, že kromě octavií se tu budou dělat modely Volkswagen Golf a Caddy a Seat Ibiza.

Volkswagen je další evropskou automobilkou, která se rozhodla na severu Afriky vyrábět. Zatím největší zastoupení tu má Renault, který v Maroku vyrábí i například dacie. Maroko se postupně stává základnou automobilek, odkud se vyvážejí auta už i do Evropy. Alžírský závod VW zatím bude vyrábět hlavně pro severoafrický trh.

Africký trh má potenciál

„Montáž je pro nás efektivním způsobem, jak začít s výrobou v Alžírsku. Poskytneme školení místním zaměstnancům v kvalitě, výrobě a logistice tak, aby odpovídala evropským standardům,“ řekl Andreas Lauenroth, šéf zahraničních výrob Volkswagenu. VW bude mít v závodě zatím minoritní podíl.

Podle Jana Linharta, partnera odpovědného za služby pro automobilový průmysl KPMG, je africký trh z hlediska aut zatím poměrně málo rozvinutý. Jeho velikost se pohybuje kolem jednoho milionu prodaných nových osobních aut ročně, což se zhruba blíží velikosti španělského trhu.

„V Evropě je pět zemí, které mají větší prodeje než celá Afrika. Prodejům přitom dominují čtyři země – JAR, Egypt, Maroko a Alžírsko,“ dodal Linhart. Podle něho je ale v souvislosti s investicemi do infrastruktury a rozvojem jednotlivých regionů možné očekávat rostoucí zájem o osobní automobily. „V jednotlivých zemích však mohou být velké výkyvy v důsledku nestabilní politické či ekonomické situace. Poptávku většiny chudších afrických zemí nyní uspokojují zejména dovozy ojetých aut,“ dodal Linhart.

Krok do Alžírska má i jiné důvody: firma se tím zbaví vysokých cel, která jsou na dovozová auta uvalena. Tomu odpovídá i výrobní kapacita, která se rovná zhruba dodávkám koncernu tamějším zákazníkům. „Umožní tak překlenout celní bariéry uvalené Alžírskem na dovoz nových aut. Podobnou strategii volí automobilky i na dalších trzích s vysokými dovozními cly, především v Číně, Rusku a Indii,“ dodal Linhart.

Čím dál nasycenější vyspělé trhy navíc nutí automobilky hledat příležitosti k expanzi v jiných regionech. Velká očekávání mají dlouho automobilky od Indie, kde se ale velké světové značky zatím drží spíše za cenu ztrát a doufají v lepší zítřky. To je i případ Škody Auto. Podobně se evropské automobilky snaží dostat do Íránu.

Podívejte se na testovací jízdu nejrychlejší Octavie všech dob:

9. června 2017