Měkká síla nestačí, řekl Juncker na Žofíně. Vítali ho tam myslivci s košťaty

  • 71
V Praze v pátek začala evropská konference o bezpečnosti, na které čelní představitelé EU a jednotlivých zemí diskutují o společné obraně. K Žofínu přišli ráno demonstrovat rozzlobení myslivci a sportovní střelci vyzbrojení košťaty a banány. Čekali na předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, který je považován za iniciátora takzvané odzbrojovací směrnice.

Podle reportéra Rádia Impuls Václava Komárka se u Žofína sešla zhruba dvacítka demonstrantů. Myslivci byli „ozbrojeni“ košťaty a sportovní střelci měli za pasem banány. „Čekali na předsedu komise Junckera. Při jeho příjezdu pískali a mávali transparentem,“ popsal situaci na místě Komárek.

K myslivcům a střelcům se přidali i další lidé. Demonstranti tvrdí, že směrnice je „pohřbívají“, a to měli také napsáno na transparentu. Podle Komárka čekali na místě již nejméně od osmi hodin, rozešli se po Junckerově příjezdu po deváté. Mezi demonstranty se přimíchalo i několik odpůrců migrace. Protest se obešel bez jakýchkoli problémů, několik přítomných policistů pouze přihlíželo dění.

Konference se účastní čelní představitelé Evropské unie, NATO a předseda české vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). S projevy vystoupili Jean-Claude Juncker, dále zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová a přijela i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Na místě jsou také ministři zahraničí a obrany několika členských zemí EU a zástupci evropského obranného průmyslu.

09.června 2017 v 09:17, příspěvek archivován: 09.června 2017 v 10:38

Minister @ZaoralekL attends the Conference on Defence and Security Prague. #DESCOP https://t.co/m8WNIw76eC

Na fóru se diskutuje o návrzích modelů společné obrany, s nimiž tento týden přišla Evropská komise. Tři scénáře unijní obrany se liší mírou spolupráce jednotlivých členských zemí. Z pražské debaty by podle očekávání měly vzejít podněty pro červnové zasedání Evropské rady, kterou tvoří premiéři a prezidenti členských zemí EU.

Českou republiku zastupuje na fóru premiér Bohuslav Sobotka. Ve svém projevu zdůraznil, že EU se musí při společné obraně soustředit na mise, které stabilizují její okolí. Význam takového přístupu podle něj ukázala migrační krize.

Hlavním úkolem evropské obranné spolupráce by podle premiéra mělo být organizování civilních, vojenských i výcvikových misí do severní i střední Afriky a na Blízký východ, které by přispěly ke stabilizaci regionu a omezily riziko, že důsledky konfliktů budou mít dopad na EU.

Juncker: Měkká síla nestačí, společná obrana je nutná

Šéf komise Juncker ve své projevu uvedl, že Evropa musí posílit svou schopnost čelit hrozbám, a to co nejrychleji. Měkká síla podle Junckera už v dnešním světě nestačí k zajištění bezpečnosti. „Měkká síla sama o sobě není dost účinná ve světě, který je stále více militarizovaný. Potřebujeme důvěryhodnou obrannou politiku EU,“ řekl.

Juncker také zdůraznil nutnost společného evropského fondu na obranu. Uvedl, že brexit jeho financování neovlivní.

Evropští spojenci, ale i nepřátelé podle něj vynakládají na své vojenské kapacity více peněz. Evropa proto sama musí začít utrácet, aby dokázala zajistit bezpečí svých obyvatel. Juncker připomněl, že úvahy o společné obraně Evropy se v průběhu evropské integrace objevily již v padesátých letech. Aktuální hrozby - ať už jde o válečné konflikty, kybernetické útoky nebo terorismus podle něj vyžadují, aby členské země myšlenku obranné spolupráce převedly v realitu.

Zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová uvedla, že Severoatlantická aliance vítá plán na vznik evropského obranného fondu. Umožní to podle ní větší efektivitu obranných výdajů, protože nyní se v Evropě vyplýtvá mnoho prostředků na zdvojené kapacity.

EU musí převzít obranu do svých rukou

Vizi budoucnosti evropské obrany Juncker se Sobotkou nastínili ve společném článku pro americký list The Wall Street Journal (WSJ), který vyšel v úterý. Poukázali v něm na to, že Evropská unie musí převzít svou obranu do svých rukou. K tomu potřebuje nový plán posílení spolupráce a navýšení obranných výdajů.

EU podle nich musí umět „nezávisle a náležitě reagovat na vnější hrozby“, což není možné v situaci, kdy armády členských zemí nejsou schopny účinně spolupracovat. Klíčovou roli pro bezpečnosti Evropy hraje NATO, podle Junckera je ale nezbytná větší aktivita evropských zemích a také to, aby byly schopné postupovat i samostatně. Uvedl to při svém zahajovacím projevu na konferenci v Praze.

Podle zdrojů obeznámených s úvahami uvnitř EU zatím nelze očekávat, že by vzniklo jedno společné vojsko EU. Cílem diskuse o společné obraně je sladit jednotlivé zbrojní systémy, zefektivnit nákupy vybavení nebo propojit výzkum a vývoj. Unijní představitelé také zdůrazňují, že Evropa chce postupovat ve shodě s NATO, nikoliv vytvářet konkurenční obranný systém.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video