Sidney Crosby, Patric Hornqvist a Phil Kessel (vpravo) slaví Justinem Schultzem...

Sidney Crosby, Patric Hornqvist a Phil Kessel (vpravo) slaví Justinem Schultzem další gól Pittsburghu. | foto: AP

Pittsburgh šesti góly roznesl Nashville a je krok od obhajoby poháru

• 10
Na dominanci týmů hrajících v domácím prostředí nic nezměnilo ani páté finále letošního Stanley Cupu. Hokejisté Pittsburghu dali zapomenout na předešlé dva nezdary z Nashvillu a jednoznačným triumfem 6:0 odskočili zpět do vedení v sérii 3:2 na zápasy, díky čemuž je od obhajoby stříbrného poháru dělí již jen jediný krok.

Jestli měli hokejisté Pittsburghu před pátým finále co zlepšovat, rozhodně mezi dané činnosti patřily přesilové hry. V úvodních čtyřech partiích proti Nashvillu totiž proměnili jen jednu z šestnácti početních výhod.

A právě vyloučení hostujícího Ryan Ellise už ze zahajovací minuty nastartovalo Penguins ke kanonádě. Časomíra se zastavila na jedné minutě a 31 vteřinách, když obránce Justin Schultz od modré čáry trefil mezeru mezi betony Pekky Rinneho.

Podruhé diváci ve vyprodané PPG Paints Aaréně bouřili nadšením v 7. minutě. Chris Kunitz na pravém křídle zavezl puk do útočného pásma a našel mezi kruhy Bryana Rusta, který bekhendem přesně zamířil nad lapačku Rinneho - 2:0. V polovině otevírací třetiny se Pittsburgh provinil hrou s šesti hráči v poli, následnou výhodu ale Nashville nedokázal využít. Další práci měli rozhodčí těsně před prvním odchodem do kabin, kdy po potyčce vyloučili hvězdy Sidneyho Crosbyho a P.K. Subbana.

Třetina se tak dohrávala ve čtyřech na obou stranách a větší prostor na ledě dokázali Penguins přetavit ve třetí branku. Phil Kessel v levém kruhu zpětnou přihrávkou vybídl k zakončení Jevgenije Malkina a lídr produktivity play-off ranou bez přípravy trefil horní roh brány Rinneho.

Již podruhé ve finálové sérii finskou jedničku Nashvillu Pekku Rinneho v průběhu duelu nahradil kolega Juuse Saros, jenž se objevil v bráně hostů na startu druhé dvacetiminutovky. Také jemu ovšem domácí postupně nasázeli tři góly. Navyšování náskoku zahájil už v 22. minutě po perfektním bekhendovém pasu zpoza brány od Crosbyho útočník Conor Sheary.

Pátá branková akce rozjetých Penguins se zrodila v 29. minutě. Na jejím startu byl vítězný souboj Crosbyho, pro kterého to byl třetí bod v utkání za další asistenci, v prostoru u střídaček. Obránce Olli Määtta zatáhl puk do útočného pásma, kde našel rozjetého Phila Kessela. Americký střelec nezaváhal a oslavil svou osmou trefu vyřazovacích bojů.

Bezchybný gólman domácích Matt Murray, jenž na nulu potřeboval v součtu 24 zákroků, v dalším průběhu obstál při šancích Romana Josiho či Craiga Smitha a v 37. minutě se spoluhráči mohl slavit šestý zásah. Kessel, jenž stejně jako Crosby v zápase zaznamenal tři body (1+2), si v útočném pásmu vyměnil puk s Malkinem a ruský centr pak u pravé tyče Sarose našel najetého obránce Rona Hainseyho - 6:0. Střelec byl navíc i u zrodu celé akce, když ještě v obranném pásmu uskočil proti ataku soupeře a založil rychlý protiútok.

Rozhodnuto tak bylo už po čtyřiceti minutách hry a třetí část se jen dohrávala. Největší práci v ní měli rozhodčí, kteří často vylučovali po šarvátkách. V 52. minutě se do sebe pustili Carl Hagelin s Viktorem Arvidssonem a v poslední minutě ještě Chris Kunitz s Yannickem Weberem. Další utkání finále, ve kterém již Pittsburgh může rozhodnout o obhajobě triumfu, se odehraje po dvoudenní pauze v neděli na ledě Nashvillu.

Finále play-off NHL - 5. zápas

Pittsburgh Penguins - Nashville Predators 6:0 (3:0, 3:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Schultz (Crosby, Hörnqvist), 7. Rust (Kunitz, Daley), 20. Malkin (Kessel, Hainsey), 22. Sheary (Crosby, Guentzel), 29. Kessel (Määttä, Crosby), 37. Hainsey (Malkin, Kessel). Rozhodčí: McCauley, Meier - Murphy, Cherrey. Vyloučení: 6:9, navíc Hagelin 5 min. a 10 min., Daley 10 min., Kunitz 5 min. - Arvidsson 5 min. a 10 min., Sissons, Watson oba 10 min., Y. Weber 5 min. Využití: 1:0. Střely na branku: 24:24. Diváci: 18 605. Hvězdy zápasu: 1. Sidney Crosby, 2. Phil Kessel, 3. Ron Hainsey (všichni Pittsburgh). Stav série: 3:2.

Pittsburgh: M. Murray - Schultz, Dumoulin, Daley, Määttä, Hainsey, Cole - Sheary, Crosby, Guentzel - Kessel, Malkin, S. Wilson - Rust, Cullen, Kunitz - Hörnqvist, Rowney, Hagelin. Trenér: Mike Sullivan.

Nashville: Rinne (21. Saros) - Ellis, Josi, P. K. Subban, Ekholm, Y. Weber, Irwin - Neal, Fisher, Arvidsson - Aberg, Sissons, F. Forsberg - C. Smith, Järnkrok, Watson - C. Wilson, F. Gaudreau, Zolnierczyk. Trenér: Peter Laviolette.