VIDEO: První jízda s nejrychlejší Octavií všech dob. Má 245 koní

  • 96
Škoda Octavia RS dostává ještě silnější vrcholové provedení, oproti standardnímu RS má 15 koní navíc. Nový vrchol nabídky se jmenuje RS 245 a je to nejrychlejší Octavia v historii. Na stovce je za 6,6 sekundy a nechybí jí samosvorný diferenciál. Příplatek je 75 tisíc korun.

Nejrychlejší a nejsilnější Octavii v historii značky jsme vyzkoušeli na okruhu. Na rozpáleném asfaltu italského autodromu Vallelunga dostala do těla celá flotila nových RS 245.

Nejrychlejší Octavia všech dob je opět v nabídce jako liftback i kombi. Posílené a vylepšené provedení doplnily standardní verze RS, které i nadále zůstaly v nabídce.

Škoda Octavia Combi RS 245

Výkon přeplňovaného benzinového čtyřválce 2,0 TSI vzrostl na 180 kW (245 k), což je o 11 kW více než u běžného benzinového RS. Koně navíc oproti „základnímu“ RS ovšem nepřidalo jen přemapování řídicí jednotky a zvýšení tlaku turba. Dvoulitrový motor řady EA 888 má také upravené vnitřnosti: odlišné vstřikovače a palivové čerpadlo, turbodmychadlo, sací potrubí, rozvodový řetěz, upravený výfuk a olejové čerpadlo, nové jsou písty.

Automobilka udává spotřebu kolem šesti a půl litru pro všechny verze. My jezdili s úplně syrovým autem po silničkách kolem Říma pěkně zostra s desetilitrovou spotřebou, na okruhu si motor přihnul z nádrže samozřejmě mnohem víc.

Nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne za 6,6 s (kombík za 6,7 s).

Maximální točivý moment 370 Nm motor nabídne v rozsahu od 1 600 do 4 300 otáček za minutu. Na výběr je mezi šestistupňovou manuální převodovkou a novou sedmistupňovou převodovkou se dvěma mokrými spojkami (interní označení DQ 831), předchozí provedení mělo v automatické skříni o stupeň méně.

Motor pohání přední kola, razanci v zatáčkách přidá diferenciál s elektrohydraulicky ovládanou svorností. To si vyžádalo nové ladění podvozku. Svornost upravuje elektronicky řízená lamelová spojka, která je umístěna mezi diferenciálem a pravou polovinou hnací nápravy. „Dle potřeby lze poslat až 100 % přenositelné hnací síly na jedno z předních kol. Diferenciál se zvýšenou svorností distribuuje při průjezdu zatáčkami hnací sílu motoru ve zvýšené míře na přední vnější kolo v zatáčce, tedy tam, kde je v zatáčkách lepší trakce,“ vysvětluje Zbyněk Straškraba ze Škody Auto.

Škoda Octavia Combi RS 245

Jak to funguje v praxi? Když už vám předek utíká a auto se stává nedotáčivým, přidáte plyn a diferenciál pošle výkon na zatížené kolo. Tahem vnějšího kola se auto přiřizuje a oblouk se i při zrychlování utáhne.

Na běžnou jízdu po městě je podvozek dost tvrdý. Rozbité italské silnice tomu nepomáhají. Odměnou je ovšem perfektní stabilita a přilnavost ve vysokých rychlostech.

Mimo okruh jsme měli možnost vyzkoušet i variantu s šetistupňovým manuálem. Tato verze je pro staromilce vyloženě hravá. Krátké dráhy řazení, silný zátah a zvuk nově laděného výfuku navozují pocit ještě silnějšího auta.

Sportovní provedení má oproti obyčejné Octavii o 15 mm nižší podvozek, s faceliftem se také o 30 mm více rozkročila zadní kola, hlavně z estetických důvodů. Podvozkáři však museli podvozek znovu doladit. Sériová kola z lehkých slitin v černém designu jsou devatenáctipalcová, obutá do pneumatik šíře 225 mm. Nesmí chybět silnější brzdy na obou nápravách.

Škoda Octavia Combi RS 245
Škoda Octavia Combi RS 245

Design s novou odvážně tvarovanou přídí se dvěma páry světel vychází z faceliftovaného provedení Octavie. Verzi RS 245 odliší od ostatních některé detaily vyvedené v černém lesklém laku, například zrcátka nebo žebra masky chladiče. Černé jsou také koncovky výfuku.

Interiér ozdobí sportovní sedadla s potahem z broušené umělé kůže (Alcantara) se zvýšenými bočnicemi a integrovanými hlavovými opěrkami. V základní výbavě má RS 245 mimo jiné přední světla kompletně tvořená LED technologií, automatickou dvouzónovou klimatizaci nebo tempomat. Novinkou je například systém automatického tísňového volání, v příplatkovém ceníku je nově hlídač mrtvého úhlu, wi-fi hotspot nebo on-line navigace.

Podvozek s nastavitelnou tuhostí adaptivních tlumičů je za příplatek. Oproti základnímu RS je příplatek za patnáct koní a výbavu navíc 75 tisíc korun.

Základní cena Octavie RS 245 je 772 tisíc korun, za kombiverzi se připlácí 35 tisíc, za automat padesát. Auto už je v prodeji, čekací lhůta je 21 týdnů, tedy něco přes pět měsíců od objednání.