Americká letadlová loď USS Carl Vinson nedaleko Japonska  (29. dubna 2017)

Americká letadlová loď USS Carl Vinson nedaleko Japonska (29. dubna 2017) | foto: AP

Kim odpálil rakety do míst, kudy propluly americké letadlové lodě

  • 134
Severní Korea podle jihokorejské armády vypálila nad moře sérii protilodních střel krátkého doletu. Informovala o tom agentura Reuters. Američtí experti dospěli k závěru, že KLDR je už schopná zasáhnout americké území balistickou střelou s jadernou hlavicí.

Jihokorejská armáda uvedla, že střely byly odpáleny ze severokorejského přístavního města Wonsan a že od místa startu uletěly zhruba 125 kilometrů. Počet vypuštěných raket Soul neupřesnil.

Raketová salva podle listu The Guardian mířil do oblasti Japonského moře, kterou nedávno propluly americké letadlové lodě USS Carl Vinson a USS RonaldReagan. Plavidla se zde zúčastnila společných manévrů s Jižní Koreou a Japonskem, oblast opustily na začátku tohoto týdne.

„Severní Korea nejspíš chtěla demonstrovat svoji schopnost přesně udeřit na velkou vojenskou loď. Má to souvislost se společnými manévry, k terých se americké letadlové lodě zúčastnily,“ uvedl mluvčí jihokorejského generálního štábu Roh Ja-čon.

KLDR raketové testy podniká k nelibosti sousedů a velmocí a navzdory sankcím OSN pravidelně. Pchjongjang dlouhodobě čelí tlaku, aby se raketových zkoušek vyvaroval. KLDR nicméně trvá na tom, že raketové testy a také světem kritizovaný program vývoje jaderných zbraní jsou právem na obranu.

USA: Kim na nás už dostřelí

V polovině května KLDR otestovala raketu středního doletu, která je podle Pchjongjangu schopna nést jadernou hlavici. Střela podle expertů letěla výše a dále, než předchozí severokorejské rakety. Šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) James Syring ve středu označil technologický pokrok v severokorejském vývoji balistických střel v uplynulých šesti měsících za velice znepokojivý.

Syring ve středu vypovídal před sněmovním výborem pro záležitosti armády a kongresmanům řekl, že povinností jeho úřadu je předpokládat, že KLDR je již dnes schopná zasáhnout americké území balistickou střelou s jadernou hlavicí.

Pentagon mezitím v reakci na květnový úspěšný test ochranného štítu před mezikontinentálními raketami aktualizoval hodnocení americké schopnosti bránit se proti balistickým střelám. Dosud Pentagon označoval kapacitu protiraketového systému za omezenou, nyní uvádí, že květnová zkouška prokázala schopnost USA bránit své území před „malým počtem střel středního či mezikontinentálního doletu“, napsal Reuters.

Nový prezident zmrazil rozmístění amerických protiraket

Do krize na Korejském poloostrově ve středu vstoupil nový jihokorejský prezident Mun Če-in, který rozhodl o zmrazení zprovoznění zbývajících částí amerického protiraketového štítu THAAD, dokud se nevyhodnotí dopad zařízení na životní prostředí.

THAAD

Baterie THAAD sestává ze šesti odpalovacích zařízení, která jsou schopna odpálit až 48 antiraket, dále pak z řídících jednotek, radaru a dalších prvků, napsala agentura AP. Systém je určen především proti balistickým raketám krátkého a středního doletu. Systému THAAD se obávají Čína a Rusko. Nelíbí se jim, že by radary štítu mohly sledovat i jejich vojenské aktivity.

Rozmístění systému protiraketové obrany THAAD na jihokorejském území povolila Spojeným státům s ohledem na jaderné hrozby z KLDR Munova předchůdkyně Pak Kun-hje. Baterie THAAD sestává mimo jiné ze šesti odpalovacích zařízení, z nichž dvě byly instalovány na sklonku dubna, jen několik dnů před Munovým nástupem do úřadu. Stejně tak byla do Jižní Koreje dopravena i zbylá odpalovací zařízení, která prozatím zůstávají na americké vojenské základně.

Prezident Mun po nástupu do úřadu 10. května zjistil, že mu činitelé z ministerstva obrany transport zbylých částí štítu do země zamlčeli. Mun dal věc prošetřit a následně nechal propustit náměstka ministra obrany, který podřízeným přikázal o štítu mlžit. Nyní prezident nařídil prověřit z hlediska životního prostředí dopad instalace štítu THAAD na danou lokalitu. Zbylá čtyři odpalovací zařízení mají být zapojena až po této prověrce.

Podle agentury Reuters není jisté, zda prezident Mun bude nasazení štítu THAAD dále přezkoumávat, jak sliboval během kampaně. Případná žádost o stažení zařízení by mohla vážně narušit vztahy s Washingtonem, nejdůležitějším spojencem Soulu, tvrdí analytici. Spojené státy a Jižní Koreu spojuje od korejské války (1950-1953) bezpečnostní smlouva. V zemi je nasazeno 28.500 amerických vojáků.

30. května 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue