Máme nadějnou generaci kajakářů, radoval se Prskavec v Rozstřelu

  • 7
Jestli se nějaký český sport nemusí bát o budoucnost, je to vodní slalom. Čtyřiadvacetiletý Jiří Prskavec má už třináct medailí z vrcholných mezinárodních soutěží dospělých, zářné zítřky má před sebou devatenáctiletá Amálie Hilgertová, neteř dvojnásobné olympijské vítězky Štěpánky Hilgertové. Oba byli v pondělí hosty živého vysílání diskuzního pořadu Rozstřel na iDNES.tv.

Oba se zúčastnili víkendového evropského šampionátu v Tacenu, Prskavec z individuálního závodu přivezl bronz, v neolympijské kategorii hlídek slavil zlato.

Navázal na nedávné úspěchy - na olympiádě v Riu vybojoval bronz, je zároveň mistrem světa z Londýna 2015 a hned trojnásobným mistrem Evropy v individuálním závodě kajakářů.

„Tenhle šampionát hodnotím jenom pozitivně. Tacen je extrémně silová trať, kde se voda hodně mění. V některých chvílích je potřeba vykašlat se na využití vody a přejet to co nejvíce silou. To mi absolutně nevyhovuje. Ale že jsem vybojoval bronz, byl velký úspěch. Udělal jsem lehkou chybu na začátku i na konci, i s těmi chybami jsem to dokázal sjet a vybojoval jsem medaili, úžasné,“ svěřil se Prskavec v Rozstřelu.

To pro juniorskou mistryni světa, teprve devatenáctiletou Amálii Hilgertovou, byl Tacen velký křest ohněm. Byla to její první vrcholná akce mezi dospělými, do reprezentace se musela probojovat v nominačních závodech v době, kdy se učila na maturitu.

Páteční kvalifikaci zvládla na mistrovství Evropy suverénně, na rozdíl od tety Štěpánky, jež se do semifinále neprobila. Zato v neděli to už Amálii nevyšlo a finále se jí netýkalo.

Prskavec o trémě

„Mám problémy se zkoncentrovat na ́menších ́ závodech, jako je třeba Český pohár. Kdežto na mistrovství Evropy se od rána trochu klepu - nervozita mi pomůže, zkoncentruju se, dostanu se do své zóny.“

„Po semifinále jsem byla naštvaná, byla jsem splašená. Ale na druhou stranu, ostatní holky jely vysoko, kdybych najela perfektní jízdu, stejně bych se do finále nedostala. Semifinále je úspěch, nečekala jsem to.“

Amálie Hilgertová tak má za sebou další velkou zkoušku. Patří do skupiny mladých nadějí. V Tacenu se blýskli třeba Matyáš Lhota, osmnáctiletý kanoista, jenž skončil ve finále šestý. Anebo devatenáctiletá Tereza Fišerová, jež vybojovala stříbro. „Máme nadějnou generaci,“ těší Prskavce.

Ten trénuje v pražské Troji pod svým otcem, také Jiřím. Ve stejné skupině jsou jeho tréninkovými sparingpartnery i mistryně světa Kateřina Kudějová, právě Amálie Hilgertová a zlatý evropský medailista z hlídek Ondřej Tunka.

A jaký je vztah syn-otec/trenér? Prskavec s jemným náznakem nadsázky podotkl: „Musím ho brát jako trenéra, co řekne, je svatý, u otce to tak není.“

Zatímco Hilgertová už odmaturovala, Jiřího Prskavce čekají jiné zkoušky, ty vysokoškolské. Momentálně studuje druhý semestr na vysoké škole Palestra, obor kondiční specialista. „Je to pro mě přirozená volba, v budoucnu chci zůstat u sportu,“ řekl Prskavec.

Diskusní pořad Rozstřel

Ačkoliv je olympijským medailistou a sbírá úspěch za úspěchem, vystaráno na zbytek života nemá. „Milionáři nejsme, živí mě to pěkně, ale hlavně mě to baví,“ přiznal bezelstně. „Mám rád partu lidí, která se kolem tohoto sportu pohybuje. Ale do budoucna mě to nezajistí,“ dodal.

Nicméně, díky podpoře od svazu i od sponzorů si Prskavec může dovolit zlomit anebo nalomit závodní pádla. Už jich takhle zničil čtrnáct, cena jednoho se přitom pohybuje kolem deseti tisíc. „Než abych pádlo zlomila, to ho radši pustím,“ kontrovala ve studiu iDNES.cz Amálie Hilgertová - slečna, jejíž IQ stoupá nad 130 bodů.

Že by ale její vysoká inteligence byla překážkou? Snad jen v legraci. „Bojím se, jestli ti nepřipadáme dementní,“ smál se Prskavec a Hilgertová s úsměvem na tváři kontrovala: „Nepřipadáte. Jenom občas nechápete moje vtipy.“

Celý záznam Rozstřelu:


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž