Pittsburští fanoušci slaví výhru svých hokejistů.

Pittsburští fanoušci slaví výhru svých hokejistů. | foto: AP

Pittsburgh zvládl i druhý domácí zápas, výhru opět trefil Guentzel

  • 18
Po defenzivně zaměřeném výkonu, kdy jim na výhru 5:3 stačilo jen dvanáct střeleckých pokusů, byli hokejisté Pittsburghu ve druhém pokračování finále Stanley Cupu mnohem aktivnější. Střeleckou formu v play-off opět potvrdil mladík Jake Guentzel, jenž na startu třetí třetiny vstřelil svou druhou trefu večera a výrazně přiblížil Penguins k obhajobě stříbrné trofeje.

Na rozdíl od zahajovacího duelu finále, kdy Penguins třemi zásahy ovládli úvodní dějství a následně jen bránili výsledek, tentokrát jako první udeřili hosté. Po nevyužitých přesilovkách na obou stranách ukončil bezbrankový stav ve 13. minutě útočník Predators Pontus Aberg.

Křídlo elitní formace se po levé straně prosmýklo kolem bránícího Olliho Määtty a dlouhou kličkou si položil i brankáře Matta Murrayho.

Krátce na to mohl Nashville navíc slavit podruhé, Calle Järnkrok ovšem z bezprostřední blízkosti netrefil odkrytou bránu nad ležícím Murraym. Hru srovnal až faul hostujícího obránce Romana Josiho. Od jeho návratu do akce uplynuly jen čtyři vteřiny, když se Penguins podařilo srovnat stav.

Z ostrého úhlu zakončoval Conor Sheary, s čímž si Pekka Rinne ještě dokázal poradit. Před bránou číhající Jake Guentzel ovšem bekhendem dokázal puk dorazit do sítě - 1:1. Mladík v sestavě domácích byl v danou chvíli s průběžnými jedenácti zásahy druhým nejlepším nováčkem v historii play-off společně s Bradem Marchandem (2011) a Jeremy Roenickem (1990). Ještě ale neřekl své poslední slovo.

Ve druhé hrací části byli střelecky aktivnější opět hráči Nashvillu. Po převaze 18:12 z první třetiny byla jejich aktivita ještě výraznější v poměru 14:7. Z žádné akce se však gól nezrodil a tak se šlo za smírného stavu i do třetí dvacetiminutovky, v jejímž úvodu zlomil vývoj zápasu na svou stranu Pittsburgh.

Od vyhraného úvodního buly uběhlo jen deset vteřin, kdy za záda přemísťujícího se Rinneho poslal vyražený puk po předchozí střele Bryana Rusta hrdina Guentzel. 22letý Američan, jenž letos debutoval v NHL a během 40 startů v základní části skóroval 16krát, se tak zlepšil už na dvanáct zásahů v play-off a upevnil si vedení v tabulce střelců. Ve své premiérové sezoně v NHL byl v historii během play-off lepší jen slavný Dino Ciccarelli, jenž v ročníku 1981 čtrnácti zásahy dotáhl klub Minnesota North Stars až do finále.

V 44. minutě pak domácím pomohlo i štěstí. Phil Kessel se prodral do hloubi útočného pásma a z pravé strany nahodil puk před bránu, kde jej nejprve tečoval Scott Wilson. Za záda Rinneho se nicméně puk dostal až po odrazu od bránícího Vernona Fiddlera - 3:1. Uběhlo jen dalších patnáct vteřin hry a útočnou smršť Pittsburghu završil čtvrtým gólem nejproduktivnější muž vyřazovacích bojů Jevgenij Malkin. Svůj 26. bod z 21. startu dosáhl prudkou ranou z levého kruhu nad lapačku Rinneho, jenž po čtvrté inkasované brance přenechal své místo náhradníkovi Juuse Sarosovi.

Finskou dvojku Predators v 47. minutě přivítal dalším gólem Patrice Hörnqvist. Rozhodčí však po přezkoumání videa kvůli ofsajdu akci nakonec neuznali. Za rozhodnutého stavu se v samotném závěru pustili do bitky hvězdní hráči Malkin s P.K. Subbanem, na výsledku to však již nic nezměnilo. Pittsburgh vede 2:0 na zápasy a je na půl cesty od obhajoby Stanley Cupu, což v NHL naposledy dokázali hokejisté Detroitu v letech 1997 a 1998. Série pokračuje na ledě Nashvillu po dvoudenní pauze.

Výsledek finále Stanley Cupu - 2. zápas:

Pittsburgh Penguins - Nashville Predators 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky:
17. Guentzel (Sheary, Kunitz), 41. Guentzel (Rust, Hainsey), 44. S. Wilson (Kessel, Cullen), 44. Malkin (Kunitz, Cole) - 13. Aberg (Arvidsson, Fisher). Rozhodčí: Pollock, O’Halloran - Heyer, Kovachik. Vyloučení: 6:8. Bez využití. Střely na branku: 27:38. Diváci: 18 643. Hvězdy zápasu: 1. Jake Guentzel, 2. Matt Murray, 3. Jevgenij Malkin (všichni Pittsburgh). Stav série: 2:0.

Pittsburgh: M. Murray - Cole, Schultz, Määttä, Daley, Dumoulin, Hainsey - Rust, Crosby, Sheary - Kessel, Malkin, Kunitz - Guentzel, Bonino, Rowney - S. Wilson, Cullen, Hörnqvist. Trenér: Mike Sullivan.

Nashville: Rinne (44. Saros) - Josi, Ellis, Ekholm, P. K. Subban, Irwin, Y. Weber - F. Forsberg, Sissons, Aberg - Arvidsson, Fisher, Neal - Järnkrok, C. Smith, F. Gaudreau - Fiddler, Watson, McLeod. Trenér: Peter Laviolette.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.