VIDEO: Tak vzniká „nebeská tsunami“. Fotograf zachytil šelfový mrak

  • 7
Bouřky, které se do České republiky přihnaly v úterý k večeru, s sebou přinesly i zajímavé úkazy. Jeden takový na Vysočině nedaleko Jihlavy vyfotil a natočil fotograf MF DNES Petr Lemberk. Meteorologové potvrdili, že se jedná o poměrně vzácný „šelfový mrak“.

Proudění studeného vzduchu ven z bouřkových mraků, které před sebou hrne oblačnost. Tak, laicky a ve zkratce řečeno, vzniká takzvaný šelfový mrak.

Právě tuto dramatickou nebeskou podívanou mohli sledovat v úterý v podvečer lidé nedaleko Jihlavy. „Nebeská tsunami“, jak se tento jev občas označuje, byla před bouřkou k vidění nad Hlávkovem na Vysočině.

„Mrak se valil proti mně a měnil struktury,“ popsal jev fotograf MF DNES Petr Lemberk, který ho zachytil objektivem.

Podle meteorologů jde v našich zeměpisných šířkách o ne příliš obvyklý jev. Vzniká rychlým prouděním vzduchu okolo bouřkové oblačnosti.

„Když si představíte bouřkový oblak, který má velký vertikální rozsah, tak na jedné straně bouřkového oblaku je silný výstupní proud a na druhé straně silný sestupný proud studeného vzduchu. Ten když dopadne na zem, razantně se rozteče do všech stran. Na čele tohoto studeného vzduchu je tlačen do výšky teplý vzduch,“ popisuje úkaz mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

Pod bouřkovým mračnem se tak poměrně rychle vytvoří kruhový oblak. Je typický obloukovým tvarem, který se vymyká představám o „běžném“ mraku.

„Bývá to obvykle spektakulární podívaná. Lidé, kteří jezdí za bouřkami, jsou za takovéto úlovky velmi rádi,“ dodává Dvořák.