Obžalovaná chůva Dieu Vu Thi | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Jedno dítě zemřelo, další má trvalé následky. Soud chůvě potvrdil 11 let

  • 7
Senát Vrchního soudu v Praze potvrdil jedenáctileté vězení pro 32letou chůvu Dieu Vu Thi. Žena úmyslně zranila dvě svěřené dívky, z nichž jedna zemřela a druhá má trvalé následky. U dalšího zraněného dítěte se úmysl nepodařilo prokázat. Chůva dostala zákaz hlídaní dětí a musí zaplatit šest milionů korun.

„Je pozoruhodné, že se poranění nejméně tří dětí stala, když je hlídala obžalovaná. Právní kvalifikace jejího jednání je správná a trest není podle nás nepřiměřeně přísný. I náhrada škody byla v tomto případě podle nás stanovena zcela správně,“ zdůvodnil rozhodnutí soudce Jiří Lněnička.

V kauze již v březnu rozhodl senát Městského soudu v Praze, i ten chůvu poslal na 11 let za mříže (o verdiktu zde). Rozsudek však hned napadla obhajoba.

„Soud nepostupoval v této věci správně. Nesprávně vyhodnotil důkazy a stanovil právní kvalifikaci. Důkazy hodnotil jen v neprospěch obžalované,“ tvrdila při středečním líčení advokátka Irena Slavíková.

Chůva podle obhájkyně nechtěla svěřené děti zranit. Argumentovala, že ze znaleckých posudků vyplývá, že žena netrpěla agresivitou ani nenávistí ke svému okolí.

„Případy všech pachatelů útoku na děti, které řešil náš senát, byly taktéž normální a nebyla u nich zjištěna agresivita,“ konstatoval však soudce Lněnička.

Neublížila jsem jim, tvrdí chůva

Obhajoba nesouhlasí ani s hodnocením znaleckých posudků v tom, jak mohla vzniknout těžká poranění dětí. Protože to podle obhajoby není jasné, navrhla mimo jiné výslech Dieu Vu Thi na polygrafu, tedy detektoru lži.

„Celá věc je složitá, umožňuje nazírání z více pohledů. Soud prvního stupně mezery v dokazování zaplňuje nepodloženými hypotézami,“ uvedl druhý advokát chůvy Josef Lžičař.

„S obhajobou lze souhlasit v tom, že jde o komplikovaný případ. Dokazování však bylo provedeno pečlivě a podrobně. Důkazy nelze hodnotit izolovaně,“ zdůraznila naopak státní zástupkyně.

Podle ní řetězec nepřímých důkazů svědčí o vině obžalované. Proto státní zástupkyně požádala o potvrzení verdiktu.

„Souhlasím se svými obhájci. Neublížila jsem jim,“ uvedla ve svém posledním slově obžalovaná.

Jedna holčička zemřela, další má trvalé následky

Dieu Vu Thi hlídala ve svých dvou bytech na Vinohradech řadu dětí příslušníků vietnamské komunity.

Loni 10. února podle rozsudku při hlídání napadla ani ne dvouletou holčičku a způsobila jí poranění mozku. Rodičům batole večer vrátila a o jeho vážném zdravotním stavu je neinformovala. Rodiče holčičku posléze odvezli do nemocnice, kde jí lékaři zachránili život, ovšem dítě nekomunikuje, nechodí a trpí epileptickým záchvaty.

Před vánoci 2015 Dieu Vu Thi vrátila zpět rodičům další dívenku. Ta cestou domů zvracela, proto ji v noci 24. prosince rodiče převezli do nemocnice. Lékaři diagnostikovali vážné poranění břicha. Navzdory jejích snaze dítě zemřelo na septický šok. Tyto dva útoky soud hodnotil jako těžké ublížení na zdraví.

Třetí případ se odehrál 16. listopadu 2015, chůva tehdy dítě vrátila rodičům se zlomenou rukou a opět je o tom ani neinformovala. Zjistili to až doma, proto dítě odvezli na chirurgickou ambulanci. Soud toto jednání hodnotil jako nedbalostní ublížení na zdraví, protože se nepodařilo zjistit, zda za zraněním stála přímo odsouzená, nebo její malý syn.

Milovala jsem je, hájila se chůva

Důvody k surovému útoku na tři děti nejsou podle psychologů a psychiatrů jasné (více zde). Experti u chůvy nezjistili duševní nemoc či poruchu, nebo deviaci. Netrpí sklony k agresivitě.

„Motivací by mohl být stres z toho, že si vzala příliš moc povinností a nezvládá je,“ uvedl psycholog.

Obžalovaná vinu od počátku vyšetřování popírala. Jen v případě hlídání, které skončilo zlomenou rukou, připustila, že zanedbala dohled na svého svěřence.

„Nikdy jsem jim neublížila. Milovala jsem je, co se stalo, si neumím vysvětlit,“ tvrdila soudu.

Rozhodnutí vrchního soudu je pravomocné.

Podívejte se, jak reagovala žena na rozsudek u Městského soudu v Praze:

5. července 2017