Rath se u soudu přirovnal k pacientovi, pak navrhl vyloučení soudců

  • 187
Může žalobce v kauze údajné korupce Davida Ratha a dalších deseti aktérů použít policejní odposlechy jako důkaz? Touto otázkou se od úterního rána zabýval Nejvyšší soud. Na veřejné jednání, které má za několik dní vyústit v klíčový verdikt, do Brna přijel i sám Rath. V závěru prvního jednacího dne jeho advokát navrhl vyloučení soudců z případu pro údajnou podjatost.

Nejvyšší soud (NS) začal kauzu údajné korupce při přidělování veřejných zakázek ve Středočeském kraji řešit v úterý ráno. Exhejtman David Rath se ve svém odpoledním proslovu před tříčlenným senátem přirovnal k pacientovi, kterému diagnostikovali mozkový tumor a přihlíží debatě odborníků o volbě nejvhodnějšího postupu léčby.

„Jsem přesvědčen, že kdyby se to netýkalo veřejně známé osobnosti, ministr spravedlnosti by stížnost na porušení zákona nepodal. Musím namítnout podjatost senátu, podle mě nyní nemůžete rozhodovat úplně nezávisle,“ řekl Rath soudcům s tím, že jsou pod mimořádně silným nátlakem mimořádně silných osob a institucí.

Rath i jeho advokáti během jednání opakovaně odkazovali k výrokům prezidenta Miloše Zemana, který podle jejich slov „vyhrožuje“ kárnou žalobou soudci pražského vrchního soudu Pavlu Zelenkovi.

Právě Zelenka v prosinci vynesl rozhodnutí, podle kterého byly odposlechy v kauze pořízené nezákonně, protože okresní soud jejich nasazení dostatečně neodůvodnil. V reakci na to podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) stížnost na porušení zákona Nejvyššímu soudu.

„Vzhledem k tomu, že prezident má silné kompetence i vůči Nejvyššímu soudu, jsme přesvědčeni, že by o tom neměl rozhodovat izolovaně jeden senát, ale buď celé plénum, nebo Ústavní soud jako vyšší instance,“ řekl Rath novinářům. Předsedovi senátu Vladimíru Veselému a jeho kolegům také připomněl, kolik jejich rozhodnutí v posledních letech Ústavní soud zrušil.

Po přednesení návrhu předseda senátu sdělil, že jednání bude pokračovat ve středu. „Teď je předčasné předjímat, co bude následovat,“ uvedl Radek Doležel z Nejvyššího státního zastupitelství, které při projednávání stížnosti zastupuje stěžující si resort spravedlnosti.

Ve své řeči poukazoval mimo jiné na zásadu předvídatelnosti soudního rozhodování, které se prý vrchní soud nedržel. Dodal také, že odůvodnění k povolení odposlechů není slohové cvičení. „Svědky volat nebudeme, domnívám se, že strany řeknou svá vyjádření a dále bude záležet na postoji Nejvyššího soudu, zda bude chtít provést nějaký důkaz či nikoli, nicméně v tomto typu řízení se obvykle nedělají,“ uvedl ráno před jednáním Doležel.

Ovčáček: Rath se snaží skrze prezidenta zviditelnit

Z jedenácti obžalovaných v kauze údajné korupce při přidělování veřejných zakázek osobně dorazil v úterý k NS právě pouze exhejtman David Rath. Manželé Kottovi se omluvili, dorazil pouze jejich advokát Tomáš Sokol. Už před zahájením jednání Rath označil aktuální dění za „monstrproces“ a cirkus. Ministr spravedlnosti z toho podle jeho slov chce mít předvolební show.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ještě během úterý na dění před NS zareagoval konstatováním, že se David Rath snaží prostřednictvím prezidenta zpopularizovat. „Prezident se k této věci vyjádřil a hodlá v ní postupovat, až teprve než učiní příslušné kroky ministr spravedlnosti pan Robert Pelikán. Pak přichází v úvahu případná kárná žaloba,“ řekl Ovčáček ČTK.

Předseda senátu Vladimír Veselý na úvod asi tři čtvrtě hodiny rekapituloval rozhodnutí Vrchního soudu v Praze. Poté předal slovo kolegům Ivo Kouřilovi a Janu Engelmannovi, kteří podobně popsali okolnosti nařízení odposlechů. Uvedli, na jak dlouhou dobu soud sledování kanceláří či telefonické a mailové komunikace jednotlivých aktérů kauzy povolil.

Poté dal advokátům prostor navrhnout doplnění dokazování, čehož se chopili právě Rathovi obhájci Adam Černý a Roman Jelínek. První ze jmenovaných soudu předložil CD se záznamem výroků Miloše Zemana směrem k soudci Zelenkovi. „Senát by se s tím měl seznámit, prezident požívá velkou autoritu a jeho názory na vinu či nevinu doktora Ratha je velmi významný,“ řekl.

Trestní senát má případ veřejně projednávat čtyři dny, vyhlášení rozsudku je naplánováno na 7. června. Verdikt bude mít podle odborníků dopad i na budoucí praxi policie, žalobců a soudců (více jsme o tom psali zde).

Proč podal Pelikán stížnost

Vrchní soud v Praze vrátil případ krajskému soudu k novému projednání loni v prosinci. Odposlechy, které označil za nezákonně pořízené, jsou přitom klíčovými důkazy obžaloby. Ústecký soud prý jejich nasazení dostatečně neodůvodnil (více můžete číst zde).

Rathova kauza

S tím však ministr nesouhlasí. „Já si nemyslím, že by v tom případě došlo k závažné procesní chybě. To je právě ten důvod, proč podávám stížnost na porušení zákona,“ řekl už dříve iDNES.cz šéf resortu spravedlnosti. Projednávaná stížnost směřuje v neprospěch bývalého hejtmana Středočeského kraje i všech dalších deseti obžalovaných.

Podle obžaloby byl Rath hlavou nezákonných praktik, které se děly kolem zakázek na opravu zámku Buštěhrad a dodávek zdravotnického vybavení do středočeských nemocnic. Peníze z úplatků podle státního zástupce fyzicky inkasovali Petr Kott a Kateřina Kottová (dříve Pancová) a s exhejtmanem se o ně následně dělili. Právě u jejich domu zadržela policie před pěti lety Ratha se 7 miliony v krabici od vína.

Dvojici lékařů krajský soud loni v létě nepravomocně uložil 7,5 roku vězení a trest propadnutí majetku. Rathovi pak ještě o rok víc a propadnutí 20 milionů korun. V souvislosti s manipulováním zakázek v regionu bývalý hejtman podle soudu převzal 16 milionů korun. Právě tento odsuzující verdikt následně pražský vrchní soud koncem loňského roku zrušil.

Jak se bavili Rath, Kott, Pancová:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue