Zakazovat dětem youtubery? Žádný extrém není dobrý, zaznělo v Rozstřelu

  • 50
Řada rodičů tenhle pohled zná: dítě jako přilepené k mobilnímu telefonu a kromě rukou od něj nedokáže odtrhnout ani zrak. Nepomáhají domluvy, ani zákazy. Jak poznat, že koníček přerostl do závislosti? V pořadu Rozstřel diskutovali adiktoložka Michaela Štáfková a psycholog Václav Mertin.

Diskuse odborníků se točila převážně kolem sledování YouTube, na kterém tráví řada dětí více času, než kolik by se rodičům zamlouvalo. Oba odborníci se v pořadu shodli, že by se rodiče měli snažit hledat střední cestu. „Není vhodné žít v jakémkoli extrému, ani YouTube zakazovat, ani absolutní volnost,“ uvedla Štáfková.

„Extrémy ve výchově dělají spíš vždycky paseku,“ souhlasil Mertin. Rodič má odpovědnost za dítě, měl by tedy podle něj vědět, co dítě dělá, je to jeho povinnost. „Ale nevidím důvod, proč youtubery zakazovat,“ doplnil Mertin.

Zpozornět by podle adiktoložky měli rodiče ve chvíli, kdy začnou mít potomci naprostý nezájem vůči dalším aktivitám. „Jestliže se je snažíte odtrhnout od počítače a nabízíte jim program, který pro ně byl dříve atraktivní, ale najednou o něj nemají zájem, měli byste zpozornět,“ uvedla Štáfková.

V takovém případě první rada zní: Nepanikařte. „Není dobré vtrhnout dítěti do pokoje a začít volat, jak je to strašný, a říkat věty typu ‚nemyslela jsem si, že takto dopadneš‘,“ radí psycholožka. Je dobré si promluvit jako rodina a pokud možno navštívit odborníky.

Adiktologické ambulance jsou důkazem, že není řeč jen o teoretickém problému. „Bohužel máme zkušenost, že 90 % dětí, které se léčí, jsou z rozvedených rodin,“ uvedla Štáfková. Právě rodina je přitom při léčbě zásadní. „To je rozdíl od dospělé léčby, my pracujeme s celou rodinou, ideálně oběma rodiči a sourozenci,“ vysvětlila.

Generace YouTube

Moderátor pořadu Vladimír Vokál přehrál hostům čtyři videa, na kterých chování youtuberů hraničilo s výtržnictvím a v některých případech hranici i přímo překročilo. Youtubeři skákali po hrobech, hodili petardu do autobusu nebo provokovali městskou policii.

„Rebelují, překračují pravidla,“ zdůvodnil Mertin, proč mají tito youtubeři popularitu. „My dospělí jsme konzervativní, furt jen práce, peníze... Ale todle je boží, to je svoboda,“ popsal dojmy dnešní mládeže.

Odborníci se shodli, že tuto stinnou stránku YouTube lze těžko nějak změnit, regulaci ani jeden z nich nepodporuje. Spolu s moderátorem připomněli, že na této sociální síti lze najít i spoustu užitečného a zábavného obsahu. A přináší i pozitiva. „Podporuje to komunikaci. Ti naši „skorodospělí“ se pak ve škole baví o tom, co viděli, pouští si videa a diskutují,“ nabídla pozitivní náhled na YouTube Štáfková.


Generace YouTube

Video