Exploze zasáhla koncertní halu v Manchesteru (23. května 2017).

Exploze zasáhla koncertní halu v Manchesteru (23. května 2017). | foto: Reuters

Hrdinové z Manchesteru. Žena pomáhala dětem, bezdomovec ošetřoval raněné

  • 202
Británie po teroristickém útoku v Manchesteru oslavuje ty, kteří riskovali vlastní život a zachraňovali zraněné. Obdiv sklízí například žena, která do bezpečí odvedla přes padesát dětí, nebo bezdomovec, který po výbuchu pomáhal raněným. Obětavě se podle médií zachovali i mnozí dospělí návštěvníci, kteří odmítali ošetření, dokud lékaři neposkytnou péči všem dětem.

Předsálím koncertní arény v Manchesteru otřásl v pondělí krátce po půl desáté večer výbuch. Lidé začali v panice prchat a snažili se co nejrychleji dostat na ulici.

Teror v Manchesteru

Nedaleko místa, kde se odpálil sebevražedný atentátník, byla také osmačtyřicetiletá Paula Robinsonová. Ze sousední budovy vlakového nádraží uslyšela ohlušující ránu a spatřila i záblesk exploze. Na rozdíl od většiny ostatních se však vydala opačným směrem – do arény.

Když vešla do areálu, všimla si, že v nastalém chaosu se zmateně pohybují vyděšené děti bez dozoru. Začala je proto shromažďovat a zhruba padesát jich pak odvedla do bezpečí nedalekého hotelu. Následně popsala situaci na sociálních sítích a přidala kotakty, na něž se mohli ozvat rodiče pohřešující své potomky.

„Je to anděl z Manchesteru,“ velebili ji lidé na internetu a prohlásili ji za hrdinku. Robinsonová označení skromně odmítla: „Neudělal jsem nic, co by neudělali jiní. Představila jsem si v té situaci vlastní děti a věděla jsem, co bych chtěla – aby se o ně někdo postaral a odvedl je odtamtud pryč, pokud bych to nemohla udělat sama,“ řekla pro Rolling Stone.

23.května 2017 v 19:48, příspěvek archivován: 24.května 2017 v 11:19

https://t.co/rY1VdoTqdH PAULA ROBINSON IS THE ANGEL OF MANCHESTER #GodBlessU https://t.co/Q5P4tFlTXE

„Lidé jako Paula nám dávají naději, že je ve světě více dobra než zla,“ stojí v jednom z komentářů pod příspěvkem Robinsonové. „Bůh žehnej této ženě. Ty děti potřebovaly strážného anděla. Ten se zjevil jako Paula. Jsem si jistý, že jí poděkuje mnoho rodičů,“ hlásá další.

Hrdina bez domova

Mezi blahořečené samaritány se zařadil také pětatřicetiletý Stephen Jones, bezdomovec z Manchesteru, který v době koncertu přespával přímo u arény. „Nejprve jsem uslyšel ránu. Myslel jsem, že to byl ohňostroj. Pak přišla velká exploze,“ sdělil serveru CNN. „Ucítil jsem závan vzduchu, pak začali všichni křičet a utíkat. S kamarádem jsme se zvedli a taky jsme utíkali. Pak jsme si ale uvědomili, co se stalo, a vrátili jsme se,“ popsal dramatické okamžiky.

Když dorazili na místo tragédie a viděli desítky zakrvácených lidí, začali jim poskytovat první pomoc. „Jsme lidé, pořád máme srdce a instinkt pomáhat ostatním. Viděli jsme zakrvácené děti, vytahovali jsme jim z rukou hřebíky. Jedna dívka je měla i v obličeji. Kdybych jim nepomohl, nemohl bych sám se sebou dál žít,“ uvedl Jones. Spolu s kamarádem také pomáhali jedné zraněné ženě, která silně krvácela. Drželi jí nohy nahoře, dokud nedorazili lékaři. „Mysleli jsme si, že vykrvácí,“ popisuje.

24.května 2017 v 10:30, příspěvek archivován: 24.května 2017 v 11:17

Homeless hero #StephenJones who pulled nails out of children's faces is given a home @DavidSulley https://t.co/kn5caB9GTn https://t.co/qBcTfABh7u

Odvaha a ochota muže z ulice nezůstaly bez povšimnutí. Na internetu se objevila sbírka, v níž se vybralo dvacet tisíc liber (600 tisíc korun), aby si mohl zajistit bydlení. Hrdinství jeho i dalšího muže bez střechy nad hlavou Chrise Parkera upozornilo také podle britských médií na vrůstající problém bezdomovectví v Manchesteru. Starosta města Andy Burnham charitě pro pomoc lidem bez domova věnoval patnáct procent z platu.

Rodiče odmítali ošetření

Nejen příběhy jednotlivců zaplnily přední stránky britských sdělovacích prostředků. Hrdinství projevila podle výpovědí zasahujících lékařů také většina rodičů a dalších dospělých, kteří byli v době výbuchu v manchesterské aréně. Mnozí totiž odmítali nechat se ošetřit, dokud zdravotníci nepomohou těm nejmenším, píše server The Independent.

Server BBC pak krátce zmínil také oběť Kelly Brewsterové, dvaatřicetileté ženy, která vlastním tělem zachránila svou neteř. Sama při útoku zemřela.

24.května 2017 v 03:06, příspěvek archivován: 24.května 2017 v 11:20

Kelly Brewster, 32, was a hero, who covered her niece from the explosion last night. May she rest in peace. ❤️ https://t.co/S9WP0tzzBu

Pondělní teroristický útok v Manchester aréně si vyžádal dvacet dva mrtvých a desítky zraněných. Podle posledních informací je dvacet z nich stále v kritickém stavu. Pachatelem byl podle vyšetřování policie dvaadvacetiletý Salman Abedi. Po útoku byl ve Velké Británii vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení, na bezpečnost v ulicích budou dohlížet tisíce vojáků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video