Dion Phaneuf a Marc Methot z Ottawy oceňují výkon svého brankáře Craiga...

Dion Phaneuf a Marc Methot z Ottawy oceňují výkon svého brankáře Craiga Andersona. | foto: AP

Ottawa těsně porazila Pittsburgh a vynutila si rozhodující sedmý zápas

• 16
V pondělí slavil postup Nashville a o den později se mohlo rozhodnout i o druhém finalistovi letošního Stanley Cupu. V případě úspěchu by dostali šanci zopakovat svůj loňský triumf hokejisté Pittsburghu. V šestém duelu finále Východní konference však Ottawa využila výhody domácího ledu a po výhře 2:1 srovnala na 3:3 na zápasy a vynutila si rozhodující sedmou partii.

Po nedělním debaklu 0:7, nejhorším výsledku play-off v klubové historii, se hokejisté Ottawy dokázali rychle vzpamatovat. Velký posun ve svém výkonu předvedl hlavně gólman Craig Anderson. V pátém duelu jej kouč Guy Boucher hned nadvakrát stahoval ze hry poté, co mu Pittsburgh v den jeho 36. narozenin pokazil oslavu čtyřmi vstřelenými góly z pouhých 14 střel.

V dalším pokračování finále Východní konference, kdy již Senators hrozilo vyřazení, ale pochytal 45 z 46 střel a společně s domácími střelci branek Bobby Ryanem a Mikem Hoffmanem byl zámořskými novináři zvolen mezi tři hvězdy u vítězného duelu 2:1.

Předchozím drtivým triumfem povzbuzený Pittsburgh měl v zápase střeleckou převahu 46:30 a šel i poprvé do vedení, když v 25. minutě ukončil čekání na první branku Jevgenij Malkin.

Nejproduktivnější hráč dosavadního průběhu play-off se u zadního mantinelu zbavil bránícího hráče a vybruslil si před Andersona, kterého překonal dorážkou své vlastní střely. Jen o pár minut dříve Pittsburghu navíc rozhodčí neuznali gól Travora Daleyho. Nedovolené bránění proti Andersonovi rozhodčí potvrdili až na základě výzvy domácího kouče Bouchera.

Stav 0:1 nicméně vydržel jen do 34. minuty, kdy Senators zužitkovali dvojnásobnou početní převahu. Na konci rychlé kombinace byl z levého kruhu zakončující Bobby Ryan. Rozhodující akce se pak zrodila v úvodu třetího dějství. Z vrcholu levého kruhu tvrdě vypálil Mike Hoffman a nedal Mattu Murraymu šanci zasáhnout. Pittsburgh v závěru bojoval o vyrovnání, Anderson však domácí podržel. Nic na stavu nezměnilo ani odvolání brankáře Murrayho a hra Penguins s šesti hráči v poli.

Rozhodující sedmé klání je na programu ve čtvrtek a budou jej hostit obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu.

Play-off NHL

Finále Východní konference - 6. zápas:

Ottawa - Pittsburgh 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
34. Ryan, 42. Hoffman - 25. Malkin. Střely na branku: 30:46. Diváci: 18 111. Hvězdy zápasu: 1. Hoffman, 2. Ryan, 3. Anderson (všichni Ottawa). Stav série: 3:3.