Kontroly na koncertech jsou nezbytná daň, řekl v Rozstřelu expert

  • 195
Bezpečnostní agentury a organizátoři velkých akcí se dnes zaměřují na prevenci. Kontroly a rámy u vstupů jsou podle ředitele bezpečností agentury M2C Oldřicha Rutara nezbytná daň za bezpečí. V pořadu Rozstřel na iDNES.tv také uvedl, že by návštěvníci neměli provokovat imitacemi zbraní.

V pondělí večer se v anglickém Manchesteru odpálil v koncertní hale sebevražedný atentátník. Na místě zůstalo 22 mrtvých a 59 zraněných.

Podobným útokům podle Rutara stoprocentně zabránit nelze. „Je možné eliminovat na minimum rizika. Aplikovat prediktivní činnost v rámci bezpečnosti. Znamená to nepustit dovnitř nikoho, kdo má u sebe střelnou zbraň, kdo má výbušninu a podobné zařízení,“ prohlásil.

K útoku v Manchesteru se už přihlásila teroristická organizace Islámský stát (více zde). Podle návštěvníků koncertu u vstupu neprobíhaly dostatečné kontroly.

„Těžko říct, proč to neudělali. Největší překážka z hlediska bezpečnosti je nepohodlí zákazníků, občanů a účastníků. Každá kontrola je nepohodlná a prodlužuje čas vstupu. Na méně až středně rizikové akci probíhá kontrola jednoho člověka pět až osm vteřin. Když vezmete 20 000 nebo 25 000 lidí, kteří vstupují do haly, tak to extrémně zdržuje. Ale je to daň, kterou je za mě potřeba podstoupit,“ vysvětlil Rutar.

V podmínkách České republiky je podle něho nemožné, aby se organizátoři rozhodli vpouštět lidi na koncert bez kontrol, protože nestíhají.

Ostraha nemůže člověka vysvléci do naha

V otázce bezpečnosti byl zlomovým okamžikem teroristické útoky v Paříži, kdy teroristé zaútočili na hudební klub Bataclan (více zde).

„Změnilo se hlavně vnímání bezpečnosti z pohledu majitelů a správců měkkých cílů. Naše chování se také změnilo a přešli jsme z reaktivní bezpečnosti na prediktivní - školení o podezřelém chování, častější kontrolování košů, častější kontrolování koridorů nebo některých míst pod schody v obchodních centrech,“ popsal Rutar.

Organizátoři akcí podle něj bezpečnost nepodceňují. „Přípravy na mistrovství světa v hokeji začínaly šest měsíců před jeho konáním. Od samého začátku jsme byli u toho,“ uvedl Rutar.

V pořadu přišla řeč i na kompetence pracovníků, kteří kontrolují návštěvníky veřejných akcí. „Pracovník bezpečnostní služby se řídí platnými zákony ČR, potažmo trestním zákoníkem. Nemůže člověka vysvléci do naha. Jeho kompetence jsou stejné jako vaše a moje - má právo vás nevpustit na koncert a vy máte právo tam nevstoupit,“ upozornil Rutar.

„Neberte si na akce provokativní předměty, pilníky ani nože“

A jak by se měl zachovat návštěvník velké akce? „Ideálně nebrat nic provokativního jako je zapalovač v podobě malé pistolky, pilníky, nůžky nebo nože,“ uvedl Rutar.

V případě, že se člověk ocitne v blízkosti útoku, měl by podle Rutara zachovat klid a soustředit se na pokyny organizátorů a zaměstnanců bezpečnostních firem. Nejvíce zranění se stávají právě během paniky.

„Nepřísluší mi komentovat bezpečnost České republiky, nejsem tajná služba,“ prohlásil Rutar na závěr a dodal: „Jako občan ČR se cítím bezpečně.“

Celý Rozstřel s Oldřichem Rutarem:

23. června 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video