Stupeň ohrožení: kritický. Hrozba teroru je bezprostřední, věří Britové

  • 1848
Britská premiérka Theresa Mayová po večerním jednání bezpečnostní rady oznámila zvýšení stupně ohrožení teroru na nejvyšší možný, tedy kritický. Na útoku v Manchesteru se podle ní mohlo podílet víc lidí. Identitu sebevražedného útočníka už úřady znají, policie jmenovala 22letého Salmana Abediho. K teroru se už v úterý odpoledne přihlásil Islámský stát.

Krátce před jedenáctou hodinou večer Mayová oznámila, že Británie zvýšila stupeň ohrožení na kritický, tedy nejvyšší. V zajišťování bezpečnosti bude policii na velkých akcích, jako jsou fotbalová utkání či hudební koncerty, pomáhat armáda. Je podle ní rovněž možné, že do útoku byla zapletena větší skupina lidí. Hrozba dalšího teroristického útoku je tak bezprostřední.

Teror v Manchesteru

Podle Mayové bude armáda pomáhat zajišťovat bezpečnost na velkých akcích, jako jsou fotbalová utkání či hudební koncerty. Vojáci budou působit pod velením policie v rámci operace Tempora. Britské ministerstvo obrany předtím schválilo žádost policie o vojenskou pomoc.

Vojáci se objeví i v ulicích briských měst, v reakci na útok jich země vyšle až pět tisíc, uvedla Mayová. Ministerstvo obrany ve středu počet nasazených uniforem upřesnilo na 3 800. V Manchesteru již byli rozmístěni příslušníci speciálních sil, kteří jsou připraveni se v případě potřeby zapojit do pronásledování kompliců atentátníka.

Bezpečnost bude posílena mimo jiné na velkých veřejných akcích a místech, jež bývají terči teroristů, jako jsou železniční nádraží či letiště, dodala. Vojáci mají nahradit policisty například při ochraně sportovních akcí či koncertů.

V Británii dosud platil druhý nejvyšší stupeň teroristického ohrožení, který značí hrozbu atentátů jako vážnou. Nejvyšší stupeň pohotovosti země zažívá již potřetí za 11 let, kdy škála teroristického ohrožení existuje. Poprvé to bylo v roce 2006, kdy byl zmařen útok v letadle pomocí tekutých chemikálií. Podruhé v roce 2007, kdy přišel pokus o atentát v londýnském nočním klubu a po útoku na letišti v Glasgow.

Manchesterská policie v noci na středu znovu vyzvala obyvatele města ke zvýšené ostražitosti. Hlásit by měli na protiteroristickou linku veškeré podezřelé dění, uvedl zástupce místní policie Ian Pilling.

Použitá nálož byla důmyslná, tvrdí policie

Vyšetřovatelé už v úterý večer uvedli, že útok pravděpodobně spáchal 22letý Brit narozený libyjským rodičům Salman Abedi. Policie se obává, že Abedi mohl být součástí širší sítě teroristů inspirovaných radikálním hnutím Islámský stát (IS). Podle policie může být mezi unikajícími teroristy i výrobce bomby, jíž sebevrah zaútočil na koncertě americké zpěvačky Ariany Grandeové.

Fotogalerie

Sebevražedný atentátník k úderu podle policie využil improvizovanou výbušninu. Svědci již dříve vypověděli, že na místě výbuchu byly šrouby a matice, které zřejmě útočník ke zvýšení účinku nálože použil. Podle expertů bylo výbušné zařízení tak důmyslné, že buď musel Abedi absolvovat speciální výcvik v zahraničí, nebo bombu sestrojil dosud nedopadený technik.

„Existuje možnost, kterou nelze ignorovat, že je s tímto útokem spojená širší skupina lidí,“ prohlásila v úterý večer Mayová. Premiérka přislíbila, že pozadí atentátu policie objasní, aby bylo možné potrestat případné organizátory či ty, kteří útočníkovi jakkoli pomáhali (kompletní prohlášení najdete zde).

Policie v souvislosti s útokem v Manchesteru v úterý zadržela také 23letého muže. Jeho jméno nezveřejnila. Bydlel v jižní části města, uvedla na Twitteru. Portál Manchester Evening News s odvoláním na své zdroje informoval o zatýkání v Ashthonu a Chorltonu.

V úterý odpoledne se k útoku prostřednictvím vlastní zpravodajské agentury Amak přihlásil Islámský stát. „Jeden z vojáků chalífátu umístil výbušné zařízení na setkání křižáků v Manchesteru,“ uvedl v prohlášení. Jméno útočníka islamisté neoznámili. Islámský stát se tradičně hlásí ke všem velkým teroristickým útokům v Evropě. Přímé vazby útočníků na islamisty se však mnohdy nepotvrdí.

Úřady už identifikovaly první dětské oběti

Úřady už od pondělí identifikovaly sedm obětí, jsou mezi nimi i dívky ve věku osm, patnáct a osmnáct let. Celkem při útoku zahynulo 22 lidí včetně pachatele. Policie potvrdila, že zranění utrpělo 120 lidí, 59 z nich muselo být převezeno do nemocnice. Tělo pravděpodobného pachatele zatím podle zpravodajského serveru BBC oficiálně identifikované nebylo.

Nejmladší obětí je osmiletá Saffie Roussosová, jejíž fotografie se jako symbol masakru objevila na titulní stránce středečního vydání řady britských novin. Mezi potvrzenými oběťmi jsou také patnáctiletá Olivia Campbellová. Její fotografie, kterou zveřejnila její matka ve snaze najít po atentátu svou dceru, byla od úterního rána hojně sdílena na sociálních sítích.

Dopolední vyjádření policie k útoku v Manchesteru:

Obětí útoku se stala také osmnáctiletá Georgina Callanderová, osmadvacetiletý John Atkinson a dvaatřicetiletá Kelly Brewsterová. Při atentátu zahynuly také Alison Howeová a Lise Leesová, které ve vstupní hale manchesterské arény, kde se atentátník odpálil, čekaly na příchod svých patnáctiletých dcer z koncertu.

Polské ministerstvo zahraničí na Twitteru oznámilo, že oběťmi útoku se stali nejméně dva Poláci a jeden byl zraněn. Identifikace obětí a zraněných dosud neskončila. Podle záchranářů bylo mezi 59 zraněnými ošetřenými v nemocnici asi dvanáct dětí mladších šestnácti let. Dalších šest desítek lidí ošetřili záchranáři na místě tragédie, uvedl místní list Manchester Evening News.

Evakuovaný obchodní dům

V Manchesteru panují po útoku přísná bezpečnostní opatření. Policie nařídila například okamžitou evakuaci nákupního střediska Arndale poté, co svědci na místě uslyšeli hlasitou ránu. Jedna ze svědkyní uvedla, že slyšela střelbu. Na místě policie zadržela jednoho muže. Na záběrech ze sociálních sítí jsou vidět prchající lidé. Bližší informace policie k incidentu neuvedla. Nákupní centrum se po několika desítkách minut opět otevřelo.

Výbuch v multifunkční aréně v Manchesteru nastal krátce po koncertu v 22:35 místního času (23:35 SELČ) ve foyer multifunkční haly, která pojme až 21 000 lidí. Záchranná zdravotnická služba uvedla, že do nemocnic dopravila 59 lidí a řadu dalších ošetřila na místě. Dvanáct ze zraněných jsou děti.

Nejméně 22 lidí při útoku zemřelo. Policie po útoku nasadila do operace v Manchesteru 400 příslušníků, na místě zasahovaly také desítky zdravotníků, lékařů a hasičů (více o útoku zde). Manchesterská aréna je jednou z největších víceúčelových hal v Evropě. Na koncert popové zpěvačky se v pondělí přišlo podívat kolem 21 000 lidí, z velké části dětí a mladistvých.

MAPA: Teroristický útok v Manchesteru
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue